středa 10. února 2016

#SFSU: Jak, Kdy, Kde, Proč?

Je tomu skoro měsíc, co jsem přiletěla do San Francisca, které se teď na pět měsíců stane mým domovem. Jsem tady na Exchange programu na San Francisco State University (SFSU) a jsem zvědavá, jak to tu všechno zvládnu. A samozřejmě když už je člověk v Kalifornii, tak toho musí pořádně využít. :-)

JAK

Výjezd na Erasmus/Exchange program se může zpočátku jevit jako super sranda – člověk se podívá do nové země, bude zde pařit, cestovat, užívat si a škola mu na to ještě přispěje. :-) Což doufám, že ve finále bude pravda, před výjezdem byl ale opak pravdou a ta byrokracie byla naprosto šílená. Nejjednodušší je podání přihlášky, potom proběhne výběrové řízení (u nás dle průměru a pohovoru v AJ) a vyhodnocení. Když už je člověk přijat na školu, musí vyplnit a zařídit nepřeberné množství záležitostí, o to víc pokud jede do USA, kde není nic jednoduché. :-D Na ostatních školách (věřím, že i někde v Číne či Thajsku) požadují poslání přihlášky online, my ovšem museli vše vyplnit ručně a poslat doporučeně (za tisícovku) na naši hostitelskou školu. Přihláška musela obsahovat již (skoro) rok dopředu zvolené předměty, motivační dopis, fotky, kopie pasu a k mému největšímu údivu výkaz financí, kde jsme museli prokázat, že máme k dispozici 10 500 USD, což zrovna málo není. Přihlášku jsme nakonec úspěšně poslali a čekalo nás vyřizování víza, pojištění (vše musí být spešl a extra drahé) a například i potvrzení od lékaře, že jsme očkovaní na jisté nemoci… Pak už zbývalo „jenom“ sehnat letenku a ubytování. Letenku jsme nakonec našli s Turkish Airlines za necelých 17 000 Kč. Ubytování bylo trošku oříšek. Škola nabízí ubytování ve sdíleném pokoji přímo na kampusu za cca 30 000 Kč měsíčně, což jsme samozřejmě nechtěli, tak jsme se rozhodli si něco najít na vlastní pěst s dalšími studenty z ČR. Online se nám nic řešit nechtělo, i když hodně lidí chtělo podepsat smlouvu online, že nám pak pošlou klíče. Do toho jsme ale nechtěli jít, protože to většinou bylo hodně podezřelé (senzační byt nebo super nízká cena). Nakonec jsme ale ubytování našli poměrně snadno a naprosto luxusní, jelikož jsme převzali smlouvu v bytovém komplexu s vlastním fitkem, security a zahradou s BBQ. Škola nám přispěla 15 000 Kč na letenku a 10 000 Kč měsíčně na život tady. Věřím, že jet do Polska, tak si z toho vyžiji úplně senzačně a třeba si ještě ušetřím. :-D Tady ale náklady na život dosahují na 30 000 Kč měsíčně, když se šetří… Zatím jsem skoro na 100 000 Kč a to tu nejsem ani měsíc, no pokusím se vše evidovat, ať ve finále vím, jak nákladná tahle sranda byla.

připravená k odletu // ready to go
připravená k odletu // ready to go

náš bytový komplex // our apartment building
náš bytový komplex // our apartment building

KDY

Školní semestr začíná na SFSU 25. 1. 2015 s tím, že zde musíme být o týden dopředu na orientation week, kde nám řeknou důležité věci ohledně školy a seznámíme se s prostředím a snad i s ostatními spolužáky. Semestr trvá až do 28. 5. 2015 a v průběhu semestru nás čekají jarní prázdniny (spring break, že by Hawaii?), na které se už teď moc těším. Vízum, které výměnný student dostane, může k pobytu využít 30 dní před i po začátku školy. Před začátkem školy jsem to už nestihla, ale ráda bych se tu zdržela až do června. Mám již koupenou zpáteční letenku na 20. 6. 2015, tak toho chci využít a pořádně se zde podívat. Západní pobřeží má hodně co nabídnout a už se nemůžu dočkat.

první týden školy // first week of orientation at SFSU
první týden školy // first week of orientation at SFSU

KDE

Jak jsem již dříve zmiňovala, studuji v Praze VŠE. Na naší škole je o výměnné pobyty poměrně velký zájem a škola nabízí studentům kolem 500 míst ročně na zahraničních školách. Výběr byl opravdu pestrý, pokryty byly samozřejmě všechny státy Evropy, několik států v Americe, Kanada, Jižní Amerika a i z Asie bylo rozhodně z čeho vybírat. Člověk si mohl zvolit až osm škol, kde by chtěl studovat. Záleželo tedy už na preferencích každého, jaké školy si vybral. Myslím, že většina studentů si vybírala školy spíš podle státu než podle kvality škol, ale jistě se i tací našli. Já věděla, že chci do země, kde je angličtina rodným jazykem, protože bych se chtěla zdokonalit v angličtině. Taky jsem věděla, že nechci jet po Evropě, protože je to „blízko“ a věřím, že bude plno příležitostí Evropu procestovat i bez Erasmu. Školy v Anglii chtěly převážně jazykové certifikáty na úrovni C1, které jsem neměla, tak jsem vyškrtla i tuto možnost. Zbyla mi tedy Kanada a USA. Do USA jsem chtěla přeci jen o trošku víc a nakonec mi to řadou šťastných náhod vyšlo. Budu tedy studovat v San Franciscu, které patří mezi nejkrásnější města v Americe, možná i na světě.

moje škole na příštího půl roku // my school for next half a year - San Francisco State University
moje škole na příštího půl roku // my school for next half a year - San Francisco State University

symbol San Francisca - Golden Gate Bridge // Golden Gate Bridge
symbol San Francisca - Golden Gate Bridge // Golden Gate Bridge 

San Francisco
San Francisco

PROČ?

Ještě při podávání přihlášky na poslední chvíli jsem si nebyla jistá, zda bych na Erasmus/Exchange program vůbec chtěla jet. Na naší škole si člověk ještě může zvolit pracovní stáž na jeden semestr buď v ČR, nebo v zahraničí a já si říkala, že by to mohla být zajímavější a hlavně užitečnější varianta. Nakonec jsem si ale řekla, že by mě přeci jen lákalo vyzkoušet si studium v zahraničí a pokud dopadne i USA, tak i půl roční žití v této zemi, která se nám z filmů jeví naprosto senzačně.

první party v našem novém bytě // first house party at our new home
první party v našem novém bytě // first house party at our´s

Nemám v plánu zahlcovat náš cestovatelský blog zážitky z Exchange programu, spíš bych sem občas ráda přidala pár informací, fotek a povídání o nějakých zajímavých místech, které zde během pobytu navštívím. Jelikož jsem zde sama, tak pravděpodobně během následujícího půl roku žádné jiné cesty nepodnikneme, tak snad vás aspoň trošku zaujme život a krásy Kalifornie. :-)
H

Žádné komentáře :

Okomentovat