středa 23. prosince 2015

10 otázek pro Cestovní deník H&M

Pájuška z blogu Pájuška na cestách nás nominovala v rámci hry mezi blogery cestovateli k zodpovězení 10 otázek, které se týkají našeho blogu a cestování. Hra má tři pravidla a to, že nominovaný blog odpoví na 10 položených otázek, sám připraví dalších 10 otázek a nominuje další blogy. Tohle jsou naše otázky, tak se na něj pojďme podívat. :-)

1. Je u tebe doma poznat, že miluješ cestování? Můžeš nám prozradit jak? 
H&M: Není to na první pohled úplně patrné, ale nějaké připomínky našich cest v bytě máme. Nejnápadnější jsou magnety na lednici, které se snažíme přivézt z každého hlavního města, co navštívíme. Další připomínkou jsou pohledy z cest od přátel a sbírka „moří“, která máme ve skříňce pod televizí.

2. Děláš si záznamy o cestách, např. deníčky, fotoknihy a tak?
H&M: Naším primárním záznamem z cest je blog, kde si vše důležité a podstatné zapisujeme. Dále se snažíme vést i cestovní foto deníky, ale je s tím hodně práce a trošku to pokulhává. :-D

3. Co tě vedlo k tomu začít psát blog o cestování / zařadit články o cestování?
M: Hlavním důvodem bylo uchovat někde naše vzpomínky a zážitky z navštívených míst. Ideálně někde, kde se budou moci podívat i naši kamarádi, přátelé a také rodina. Proto jsme začali psát náš blog a určitě toho nelitujeme. V neposlední řadě má blog také sloužit i jako zdroj důležitých a aktuálních informací o dané destinaci, protože sami víme, jak je plánování náročné a kvalitně zpracovaných článků málo.

4. Jak často cestuješ?
H&M: Je to různé, ale myslíme, že alespoň čtyři cesty za hranice během roku určitě. Plus se snažíme podnikat výlety i po naší krásné zemi, kde je stále co objevovat.

5. Jezdíš spíše na spontánní výlety, nebo je máš vždy dopředu naplánované?
H: Plánované. Bohužel v dnešní době mám čas rozplánovaný často několik týdnů dopředu a není lehké jen tak se sbalit a vyrazit. Ale třeba během dovolené, kde by člověk nic nemusel, bych se určitě nebránila i nějakému spontánnímu výletu, takové kolikrát bývají nejzajímavější.
M: Výlety mám vždy dopředu naplánované. Vyhovuje mi, když dopředu vím, co kdy kde jak a za kolik. :-) Možná je to také tím, že letenky a cílovou destinaci máme někdy i ¾ roku dopředu.

6. Jak jsi na tom s pořizováním fotografií z cest, fotíš sám/sama, nebo fotí někdo jiný? Čím fotíš?
H&M: Fotíme oba dva, ale více fotí asi Miloš. Fotíme zrcadlovkou Canon EOS 650D a nově i Olympus PEN E-PL7. Občas vyfotíme i něco na mobil, ale snažíme se na blog a do fotogalerie dávat spíše kvalitnější fotky.

7. Jsou místa, kam se rád/a vracíš, nebo kam by ses chtěl/a ještě vrátit?
H: Nejraději se vracím domů. Ať jsem kdekoliv a jakkoliv dlouho, domů se vždy těším a neumím si představit, že bych se už nemohla vrátit. Co se týče cizích zemí, tak se ráda vracím do Ameriky celkově.
M: Rád se vracím v zimě za teplem a mořem. Zatím se mi to splnilo „pouze“ jednou, doufám, že se mi to ještě podaří. V budoucnu bych se určitě rád podíval zpátky do USA a Japonska, kde se mi velmi líbilo.

8. Jak se připravuješ na cesty?
H&M: Na každou cestu máme vytvořený soubor v Google Docs, kam si přidáváme podstatné informace týkající se dopravy, MHD, orientačních cen, ubytování a nejzajímavějších míst i s krátkým popiskem. Dále máme ještě dokument v Excelu, kam si zaznamenáváme naše náklady z cest.

9. Už máš plány na rok 2016, jaké?
H&M: Ano, máme koupené dvě letenky a doufáme, že tím ještě nekončíme. :-) V první polovině roku navštívíme západní pobřeží USA – hlavně San Francisco a Kalifornii a poté v létě zavítáme do Číny, kde bychom rádi navštívili města Šanghaj, Peking a Xian.

10. Co ti cestování dává a co naopak bere?
H: Cestování mi dává hlavně přehled a spokojenost. Člověk má širší pohled na svět a dění ve světě, je spokojenější doma, umí se o sebe postarat a nebojí se. A jediné, co mě napadá, co mi cestování bere je čas, ale na druhou stranu není nic jiného, co bych dělala raději, takže to asi ani nejde počítat. :-)
M: Cestování mi dává možnost podívat se na život jinde. Získávám tím nejen zkušenosti a přehled, ale především zážitky a vzpomínky na celý život. Cestování mi bere čas, jelikož jen samotná příprava před cestou je časově velmi náročná.
Tímto děkujeme Pájušce za nominaci. :-)

H&M

2 komentáře :