úterý 4. srpna 2015

Maďarsko - Budapešť, Visegrad (16. 6. 2015 - 18. 6. 2015)

V červnu jsme měli v plánu navštívit Jižní Koreu, ale vzhledem k šíření nákazy MERS dva týdny před naším odjezdem jsme cestu nakonec zrušili. Velmi jsme se těšili a bylo to těžké rozhodování, ale život máme ještě před sebou a nechtělo se nám riskovat. Jelikož byl odlet do Soulu plánován z Budapešti, měli jsme již zakoupené jízdenky a ubytování, rozhodli jsme se, že se znovu podíváme alespoň do Budapešti, která se nám již minule velmi líbila. Při té příležitosti doženeme resty, jako je například návštěva Visegrádu.

Doprava

Jako při našem minulém výletu do Budapešti jsme zvolili dopravní společnost Eurolines. Jednosměrná jízdenky vyšla na 350 Kč za osobu. Do zahraničí jezdí Business Class autobusy s větším prostorem na nohy, vodou a novinami zdarma. Cestu zpět jsme absolvovali se Student Agency (425 Kč za osobu), protože jsme se chtěli zdržet trošku déle a poslední autobus od Eurolines odjížděl již v 15.00. Student Agency máme trošku radši a tentokrát musíme pochválit i slečnu stevardku, protože byla opravdu velmi milá a šikovná. Do Budapešti trvá cesta něco kolem sedmi hodin.

Stravování

Tentokrát jsme již nevynechali místní hospodu, protože jich je zde hodně a ceny alkoholu i jiných nápojů jsou ještě příznivější než u nás v Česku. Byl nám doporučen bar Szimpla Kért blízko centra, který vypadal opravdu velmi sympaticky, nicméně byl úplně plný, tak jsme nakonec zvolili podobnou, ale menší, alternativu kousek opodál. Ochutnali jsme místní pivo Dreher - na naše to samozřejmě nemá :-D a místní specialitu vodku se sodou, což nám moc nezachutnalo. Také jsme konečně vyzkoušeli trdelník, který zde prodávají na každém kroku a v několika příchutích. Nejvíce nám chutnal s oříšky.

Musaka
Musaka

místní bar // local bar
místní bar // local bar

Trdelník // sweet pastry "Trdelnik"
Trdelník // sweet pastry "Trdelnik"

Ubytování

Ubytování jsme tentokrát zvolili již více v centru, přímo na ulici Király. Ubytovaní jsme byli v apartmánu Residences at Citycenter a vyšlo nás na 500 Kč na noc pro dva. Bydleli jsme v poměrně velkém apartmánu s kuchyní a vlastní koupelnou. Vybavení bylo celkově trochu slabší, nebylo zde ani mýdlo a velmi slabé připojení k Internetu, ale poloha ubytování byla super a měli jsme zde i televizi. Za celou dobu jsme vůbec nepotkali majitele, v den příjezdu nám poslal veškeré informace a kódy ke dveřím na e-mail a peníze jsme mu poté zanechali v kuchyni. :-D Kdybychom ještě někdy jeli do Budapešti, rádi bychom se sem vrátili. Pouze na přespání ideální.

náš pokoj // our room
náš pokoj // our room

koupelna // bathroom
koupelna // bathroom

Zajímavá místa

Visegrád

Visegrád je malé starobylé město asi 35 km od Budapešti a nachází se zde zřícenina hradu ze 13. století. Dopravu do městečka jsme zvolili autobusem (linka 880, společnost Volánbusz). Další možností je vlak, ale je dražší a nádraží ve Visegrádu je na druhém břehu Dunaje, takže se poté musíte dostat k hradu pomocí lodní přepravy. Autobus (jízdní řád) jezdí každou hodinu z  autobusového nádraží (Autóbuszállomás Budapest Újpest-Városkapu), hned na zastávce metra Újpest-Városkapu (modrá linka č. 3). Cesta trvala asi hodinu a čtvrt a stála 750 HUF (67 Kč). Při cestě zpět nás napadlo zkusit studentské jízdné a opravdu nám řidič poskytl 50% slevu po předložení ISIC karty, takže doporučujeme ji nenechat doma! Ve městě se nabízí krásná procházka podél Dunaje, je zde několik hospůdek, národní muzeum a samozřejmě hrad. My se vydali 2 km lesní cestou přímo k hradu. Do hradního nádvoří se dá dostat až s lístkem, kdy lístek pro dospělého včetně „Panoptika“ stál 1 700 HUF (151 Kč) a studenti a senioři měli 50% slevu. Panoptikum je expozice dvou místností s voskovými figurínami. Samotná zřícenina bohužel neměla moc co nabídnout, nejzajímavější byl asi výhled na Dunaj. :-D Dále tu jsou cca tři místnosti se stálými expozicemi. Při cestě zpět jsme se ještě zastavili u dolnímu hradu. Udělali jsme si pěkný výlet i s procházkou, ale kdybychom neměli tolik času, tak bychom se spokojili jen s Budapeští, popřípadě opět zašli do lázní.

autobus z Budapešti do Visegrádu // a bus from Budapest to Visegrád
autobus z Budapešti do Visegrádu // a bus from Budapest to Visegrád

Dunaj // Danube
Dunaj // Danube

Visegrád
Visegrád - panoptikum

Visegrád
Visegrád

Památník Holocaustu na nábřeží Dunaje

Navštívili jsme také památník Holocaustu na nábřeží Dunaje hned u parlamentu, kde jsou k vidění boty obětí. Tento památník patří 500 obětem holocaustu, kteří se v roce 1945 museli zout na břehu Dunaje a pak byli zastřeleni.

Památník holocaustu na nábřeží Dunaje // Holocaust Memorial
Památník holocaustu na nábřeží Dunaje // Holocaust Memorial

Další zajímavá místa v Budapešti si můžete prohlédnout v našem předchozím článku z tohoto krásného evropského města.

Kalkulace

Výlet do Budapešti na tři dny nás vyšel na 1 498 Kč na osobu. Pokud připočteme výdaje za památky a jídlo, dostaneme se na celkovou částku 2 136 Kč za osobu. Autobusovou dopravu a ubytování jsme sháněli až na poslední chvíli a ceny byly i tak obstojné.

Nezbytné
Autobus 1 550 Kč
Ubytování 1 122 Kč
MHD 324 Kč
2 996 Kč
Extra
Památky 151 Kč
Jídlo 1 125 Kč
Nákupy 0 Kč
1 276 Kč
CELKEM: 4 272 Kč (2 osoby)

Závěr

Budapešť se nám opět velmi líbila. Je to příjemný výlet na víkend, s mnoha památkami a příznivými cenami. Tentokrát jsme si navíc zajeli na hrad, který je od Budapešti kousek a bylo to příjemné oživení našeho výletu, ač samotná zřícenina tolik zajímavá není. Budapešť je krásné město, které doporučujeme k návštěvě. :-)

Tipy

 • Všude se zkuste ptát na studentské slevy, většinou činí 50 % a to už se vyplatí.
 • Po celé Budapešti je poměrně dost pítek s vodou.
 • Doprava v Budapešti je velmi snadná a dobře značená.

Fotogalerie


2 komentáře :

 1. Škoda té Koreje, ale zdraví má člověk jenom jedno. Příště už to určitě vyjde ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, bohužel, ale jak píšeš - zdraví má člověk jen jedno. A pevně věříme, že to v budoucnu vyjde. :-)

   Vymazat