pátek 10. dubna 2015

Maďarsko – Budapešť (19. 3. 2015 – 22. 3. 2015)

Do krásné historické Budapešti s ohromujícím parlamentem jsme se chystali již delší dobu a letos na jaře si konečně můžeme odškrtnout Budapešť z našeho seznamu. Věříme, že tahle návštěva nebyla poslední. Maďarsko je pro nás cenově výhodnou destinací, je zde plno dobrého jídla, historických pamětihodností a také termálních lázní.

Doprava

Autobus

Budapešť jsme měli v plánu již déle koncem března jsme si udělali prodloužený víkend v Budapešti. Koupili jsme si jízdenky v promo akci bez možnosti storna za 680 Kč u společnosti Eurolines. Nicméně na toto období se objevila i akce 1 + 1 zdarma, kdy zpáteční cesta s Eurolines vychází na 500 Kč pro osobu a za sedm hodin jste na místě. Autobus jezdí dvakrát denně (7.00 a 15.00) z Florence a dělá jednu delší pauzu v Bratislavě na autobusovém nádraží. Moc jsme od autobusu nečekali kvůli předchozím zkušenostem, ale byli jsme mile překvapení, protože do Budapešti jezdí Business Class autobusy, které mají pohodlnější sedačky, více místa na nohy a dostanete zdarma lahvičku vody a noviny.

autobus společnosti Eurolines // Eurolines bus
autobus společnosti Eurolines // Eurolines bus

MHD

V Budapešti je poměrně dobře rozsáhlá síť metra (tři linky, čtvrtá ve výstavbě), s čímž první linka metra (M1) je zde již od roku 1896. Bližší informace o aktuálních cenách a linkách naleznete na oficiálních stránkách metra. Budapešť je celá v jedné tarifní zóně. Při vstupu dolů do metra je potřeba si označit jízdenku. Bez platně označené jízdenky se nemusíte dostat vůbec dolů do metra, jelikož ji u označovacích automatů stojí často revizoři. Základní jízdenka je nepřestupní (v rámci linek metra je přestupní, pokud neopustíte přepravní prostor). Existuje i 24 hodinová jízdenka, na kterou vám poté u pokladny napíší čas. Jízdenky platí ve všech prostředcích budapešťské veřejné dopravy. Budapeští jezdí žluté tramvaje, které vás dovezou téměř kamkoliv. Navíc jezdí po nábřeží, takže je z nich opravdu pěkný výhled (myslím, že jsme někde četli, že obzvlášť pěkná je tramvaj číslo 2).
My díky poloze našeho hotelu MHD vůbec nevyužili. Dokonce i cestu z autobusového nádraží k hotelu, vzdálenost cca 3 km, jsme šli pěšky, takže osobní zkušenosti nemáme.

Druhy jízdenek:
 • Jednorázová (nepřestupní) – 350 HUF (32 Kč)
 • Přestupní (2 jízdy) – 530 HUF (48 Kč)
 • Blok 10 lístků – 3000 HUF (273 Kč)
 • 24 hodinová jízdenka – 1650 HUF (150 Kč)

žlutá tramvaj // yellow tram
žlutá tramvaj // yellow tram

metro // subway
metro // subway

Stravování

Pizza, kebab a guláš. Jídla, která zde můžete potkat na každém kroku. Do toho obrovské několika sto gramové kusy pečiva, klobásy a levný alkohol. :-) Asi opravdu není potřeba se divit, proč většina místních vypadá tak, jak vypadá a proč Maďarsko obsazuje první příčky ohledně obezity v EU. Cenově je zde jídlo velmi příznivé, pokud nehledáte restauraci/stánky v úplném centru. My si samozřejmě nemohli nechat ujít jeden z kebabů, které byly opravdu nabízeny na každém rohu, pizzu či jiné tortilly. Ochutnali jsme i pečivo, které je převážně sladké a nestojí více než 200 HUF (18 Kč) a je opravdu velké. Dále jsme ochutnali maďarské klobásy, kterými je Maďarsko vyhlášené a tvarohové tyčinky Rudi 40 HUF (4 Kč), které nám byly doporučovány na internetu a mají je skoro ve všech supermarketech. Pochoutkou, kterou jsme si nechali ujít je trdelník, který je zde minimálně dvakrát tak velký jako ten, co známe z českých jarmarků (1000 HUF, 91 Kč). A to mluvíme o centru, v menších cukrárnách jsme viděli trdelník již za 290 HUF (26 Kč), stejně jako plno jiných obřích krémových zákusků, které jsme si nechali také ujít. :-)
Dočetli jsme se o „vyhlášené“ palačinkárně Nagyi Palacsintazója (Babiččina palačinkárna), která sídlí na Batthányi tér. Velmi jsme se na palačinku těšili, ale nakonec jsme byli docela zklamaní. Byl zde sice obrovský výběr, jak sladkých, tak slaných palačinek za super ceny (jedna stála kolem 280 HUF – 25 Kč), ale palačinky moc dobré nebyly a ještě ke všemu ta úděsná fronta. Palačinky byly navíc připravené dopředu a ohřívané v mikrovlnce a o „čerstvém ovoci“ z konzervy ani nemluvě. Chuťově sice ušly, ale rozhodně nechápeme, proč že jsou tak vyhlášené…

kebab v pita chlebu // kebab pita
kebab v pita chlebu // kebab pita

maďarská palačinka // hungarian pancake
maďarská palačinka // hungarian pancake

pizza
pizza

tvarohová tyčinka Rudi // delicacy Rudi - made by curd and chocolate
tvarohová tyčinka Rudi // delicacy Rudi - made from curd and chocolate

snídaně v McDonald´s // breakfest at McDonald´s
snídaně v McDonald´s // breakfest at McDonald´s 

Ubytování

Ubytování v Budapešti vychází většinou nejlevněji kolem 600 Kč na noc za dvoulůžkový pokoj. My našli hotel Artist Residence za 500 Kč na noc pro dva ve smart nabídce na známém serveru booking.com. Hotel byl poměrně v centru, hned u metra a tramvají (Rákóczi tér) a byla zde i malá kuchyňka s lednicí. Hotel byl celkově veden hodně benevolentně, majitele jsme ani za celou dobu neviděli, ale fungovalo to tam dobře. Pokoje i koupelna s WC byly vždy čisté. Pokoj byl obyčejný, nábytek převážně z Ikea a postel nebyla moc pohodlná, ale na ty tři noci se to dalo. Alespoň výhled z okna jsme měli krásný. :-)

náš hotel //
náš hotel // Artist Residence Hotel

náš pokoj // our room
náš pokoj // our room

koupelna // bathroom
koupelna // bathroom

kuchyňka v hotelu // kitchen in hotel
kuchyňka v hotelu // kitchen in hotel

Obchody

Oblíbené nákupní středisko v Budapešti je Westend City Center. Momentálně zde sídlí přes 400 obchodů a je považováno i za architektonický skvost. Uvnitř komplexu se nachází uměle vytvořený 20 metrový vodopád. Centrum je opravdu velké a ve spodním patře je nepřeberné množství restaurací neboli spíše fast foodů.
Samozřejmě jsme si nemohli nechat ujít Centrální tržnici na náměstí Fövám tér číslo 1. Patří mezi nejoblíbenější tržiště a výběr je tu poměrně velký. Mají zde převážně pečivo, ovoce, zeleninu a maso. V horním patře se najdou i obchůdky s oblečením a suvenýry, naopak ve spodním patře je německý diskont Aldi. Otevřeno je od 6 do 18 hod, v sobotu do 14 hod a v neděli je zavřeno.
Co se týče našich nákupů, tak jsme si koupili akorát magnet, klobásy a jedno odpoledne jsme strávili v termálních lázních Lukács. Rozhodovali jsme se ještě mezi nejznámějšími lázněmi Szechényi, které jsme nakonec nevolili kvůli ceně. Za lázně Lukács se platí celodenní vstup 3100 HUF (282 Kč). Lázně byly docela zchátralé, obzvlášť zvenku, takže jsme si nebyli jistí, zda jdeme správně. V lázních jsou tři termální bazény, dva venkovní bazény, kde je teplota pod 30 °C a smí se tam jen v koupací čepici a poté ještě velký venkovní termální bazén, kde jsou i vířivky a divoká řeka – zde je velmi příjemná teplá voda i v zimě. Za příplatek 600 HUF (54 Kč) je možné přikoupit vstup do saun, nicméně i na obyčejné vstupné jsme mohli navštívit dvě sauny a páru, takže dle nás je tento příplatek naprosto zbytečné. Lázně jsou poměrně velké, je to takové bludiště, tak snad jsme něco nepřehlédli. :-) Je zde i bazén s termálním ozdravným pramenem přímo k pití, dva bazénky na cvičení (s lektorem, ale nezkoušeli jsme) a nechybí ani bistro s pár druhy jídel za obstojné ceny. Byli jsme zde necelé čtyři hodiny a bylo to tak akorát.

maďarské klobásy // Hungarian sausages
maďarské klobásy // Hungarian sausages

centrální tržnice // central market
centrální tržnice // central market

pekárna // bakery shop
pekárna // bakery shop

Zajímavá místa

Parlament

Sídlo Maďarského parlamentu je jedním ze symbolů Budapešti a zároveň největší a nejmajestátnější budovou v zemi. Budova má obrovské rozměry – je dlouhá 268 metrů a 96 metrů vysoká s 691 místnostmi. Jako inspirace pro stavbu posloužil parlament v Londýně. Výstavba trvala 22 let, dokončen byl roku 1896. Pohled na budovu je překrásný, hlavně v noci z druhého břehu řeky. Údajně se dá jít i na prohlídku dovnitř, my ale nešli.

maďarský parlament // Hungarian Parliament
maďarský parlament v noci // Hungarian Parliament at night

maďarský parlament // Hungarian Parliament
maďarský parlament // Hungarian Parliament

Bazilika sv. Štěpána

Jedná se o krásný kostel v centru Budapešti. Uvnitř jsou mimořádně velké varhany, které mají 6000 píšťal. Nejpodivuhodnější vnitřní lákadlo je mumifikovaná ruka krále Štěpána, která je uložena v kapli svaté Pravice. Po vhození 100 HUF (9 Kč) do pokladničky se malá budova ukrývající ruku rozsvítí a vy uvidíte ruku v plné kráse. Vstup do samotného kostela je zdarma, na vyhlídku se platí vstup okolo 400 HUF (36 Kč).

Bazilika sv. Štěpána // St. Stephen's Basilica
Bazilika sv. Štěpána // St. Stephen's Basilica

mumifikovaná ruka krále Štěpána // mummified hand of king Stephen
mumifikovaná ruka krále Štěpána // mummified hand of king Stephen

Náměstí Hrdinů

Náměstí Hrdinů dominuje obrovský sloup (památník) Milénia. Stavba celého náměstí trvala 30 let a byla dokončena v roce 1926. Na 36 metrů vysokém sloupu je socha archanděla Gabriela a pod ním sedm knížat se samotným Arpádem v čele. Náměstí se nachází v blízkosti City parku, kde je i ZOO a nejznámější budapešťské lázně Szechényi. V zimě je zde kluziště na bruslení za poplatek a brusle se zde dají i půjčit. V březnu však již bylo zavřené.

Náměstí Hrdinů // Heroes' Square
Náměstí Hrdinů // Heroes' Square

City Park
City Park

Rybářská bašta

Bašta se nachází na hradním vrchu u Matyášova chrámu a je opravdu nádherná. Před baštou je možno spatřit jezdeckou sochu krále Štěpána I. Bašta a věže obklopují Matyášův chrám. Je zde překrásný výhled na město. Na hradby se dá jít podívat za poplatek a samotná bašta je zpřístupněna zdarma a je zde kavárna, kde ovšem pivo stojí přes 200 Kč a málo místa a soukromí kvůli náporu turistů. :-D

Rybářská bašta // Fisherman's Bastion
Rybářská bašta // Fisherman's Bastion

Matyášův chrám

Chrám je opravdu překrásný, stejně jako Rybářská bašta, která ho obklopuje. Dovnitř kostela se platí vstupné.

Matyášův chrám // Matthias Church
Matyášův chrám // Matthias Church

Královský palác

Královský palác zažil po dobu své existence již řadu proměn. Na jeho místě byl původně postaven gotický palác, jenž byl později přestavěn na současný hrad. Během rekonstrukcí ve 20. století byly objeveny pozůstatky paláce z 15. století. Byly ponechány a odkryty jako archeologické vykopávky. Na severovýchodním nádvoří se nachází Matyášova fontána, která je asi nejzajímavější částí hradu a určitě stojí za vidění. Z hradu je i krásný výhled na město. Nahoru/dolů se můžete nechat svézt lanovkou, která stojí 1 200 HUF (109 Kč) pro osobu za jednu jízdu.

Královský palác // Buda Castle
Královský palác // Buda Castle

Matyášova fontána // Matthias Fountain
Matyášova fontána // Matthias Fountain

Gellértův vrch

Vrch se jmenuje podle mučedníka Gellérta, který byl dolů svržen v sudu, protože se snažil obyvatele obrátit na víru. Již zespoda od řeky je dobře viditelný Gellértův památník. Trasa vede po příjemné cestě lesíky a parkem. Na vrcholu se vám naskytne výhled na téměř celé město a nachází se zde citadela z poloviny 19. století. Po hradních zdech se lze zdarma procházet. Na opačném konci se nachází památník Osvobození.

Gellértův vrch // Gellért Hill
Gellértův vrch // Gellért Hill

pohled na Budapešť z Gellértova vrchu // a view of Budapest from Gellért Hill
pohled na Budapešť z Gellértova vrchu // a view of Budapest from Gellért Hill

Markétin ostrov

Tento říční ostrov je dlouhý 2,5 kilometru a široký 500 metrů. Na jeho ploše nebyly postaveny žádné obytné domy a tak zůstal zachován jako zelený park uprostřed Budapešti. Vede přes něj pouze jedna silnice, po které se prohání pouze místní vozítka (elektrická či šlapací), která si můžete na hodinu pronajmout. Park je opravdu obrovský, je zde plno hřišť, mini ZOO, bazén a japonská zahrada. My zde byli v sobotu, kdy bylo nádherné počasí a ani jsme nemohli nalézt volnou lavičku, jak zde bylo plno lidí.

Národní muzeum

Úplnou náhodou jsme se na Internetu dočetli, že každou třetí sobotu má Národní muzeum vstup pro občany EU pod 26 let zdarma. Zrovna to vyšlo na naši sobotu, co jsme v Budapešti byli, tak jsme neváhali a šli muzeum okouknout. Národní muzeum se nám líbilo, dole byla výstava historických kamenů a poté klasická výstava „formování“ Maďarska podle jednotlivých stoletích/desetiletích.

Národní muzeum // National Museum
Národní muzeum // National Museum

Muzeum umění

I v muzeu umění slibovali vstup pro občany EU pod 26 let vstup každou třetí sobotu v měsíci zdarma, ale tento vstup se týká pouze stálé expozice, která je poměrně malinká a moc se nevyplatí sem jít. Nebyli jsme tu snad ani 20 minut.

Muzeum umění // Museum of Fine Arts
Muzeum umění // Museum of Fine Arts

Muzeum umění // Museum of Fine Arts
Muzeum umění // Museum of Fine Arts

Kalkulace

Tři noci v Budapešti nás vyšly celkem na 4 538 Kč pro dva, což dělá 2 269 Kč pro jednoho. Jídlem jsme zrovna moc nešetřili, jelikož jsou zde stejné ceny jako v České republice, kolikrát i levnější. Po odečtení nákladů za menší nákupy, lázně a jídlo se dostaneme na krásných 1 445 Kč pro jednoho.

Nezbytné
Autobus 1 360 Kč
Ubytování 1 529 Kč
Metro 0 Kč
2 889 Kč
Extra
Památky 0 Kč
Jídlo 1 058 Kč
Nákupy 591 Kč
1 649 Kč
CELKEM: 4 538 Kč (2 osoby)

Závěr

Budapešť nás příjemně překvapila. Ač jsme zde byli v březnu, tak počasí vyšlo výborné a o to více jsme si vychutnávali termální lázně, když jsme plavali pod širým nebem. Je zde k vidění plno krásných historických památek, obzvlášť pozoruhodná je Budapešť v noci, když člověk vidí nasvícený královský palác, řetězový most a kouzelný parlament. Jídlo je zde většinou cenově příznivější než u nás a všeho jsou obří porce. Krásný je i Gellertův vrch, Markétin ostrov a také několik termálních lázní, kde celodenní vstupné začíná už na 300 Kč. V Budapešti se nám líbilo, a tak věříme, že se zde zase někdy zastavíme. Tentokrát bychom mohli stihnout prohlídku parlamentu a výlet do Visegradu.

Tipy

 • Do lázní Lukács mají studenti levnější vstup mezi 8.00 – 12.00 každý den.
 • Do lázní Lukács si nezapomeňte koupací čepici, nepustili nás bez ní do venkovních bazénů.
 • V lázních pozor na stříbro – termální prameny mu moc nesvědčí a mohlo by se vám z něj stát „bronz“ jako nám. :-D Naštěstí to šlo vyčistit ;-)
 • Každou třetí sobotu v měsíci (většinou) jsou vstupy do muzeí pro občany EU pod 26 let zdarma. Nikdo po nás nechtěl vidět žádné průkazy, pouze se ptali.
 • V neděli je zavřena většina obchodů. Supermarkety, obchody v nákupních centrech a i nějaké kavárny, pekárny, …

Fotogalerie


7 komentářů :

 1. Tenhle článek mi jde jako na zavolanou, v květnu se tam totiž taky chystám :) Nenarazili jste tam náhodou na nějakou dobrou vinárnu s maďarským vínem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsme zvědaví na tvůj report. :-) My po vinárně vůbec nekoukali, takže tip bohužel nemáme.

   Vymazat
 2. Moc pěkný článek s představením města :-) také se chystám na podzim a už teď se moc těším.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme za milý komentář. Užijte si podzimní Budapešť! :)

   Vymazat
 3. Díky, odjíždíme o víkendu a článek nám pomohl dořešit věci, které jsem nevěděli a nalákal nás ještě více na cestu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme za milý komentář. Jsme rádi, že článek pomohl. Užijte si výlet! :-)

   Vymazat
  2. Další tipy můžte najít i v našem dalším článku z Budapešti.

   Maďarsko - Budapešť, Visegrad (16. 6. 2015 - 18. 6. 2015)

   Vymazat