neděle 1. března 2015

Thajsko - Phuket (26. 1. - 19. 2. 2015)

Ve stejné „akci“ jako jsme koupili Japonsko se nám podařilo zakoupit i letenky do Thajska. Už loni jsme měli v plánu vyrazit na druhý konec světa v zimě, abychom si užili sluníčka a pohody mezi semestry ve škole. Letenka z Prahy do Bangkoku včetně poplatku za platbu kartou vyšla na 8 247 Kč za osobu, navíc se skvělými Emirates, to jsme tam přeci nemohli nechat! Jelikož jsme letěli do Thajska poprvé a zčásti rekreačně, chtěli jsme nějakou osvědčenou turistickou oblast, zvolili jsme proto ostrov Phuket, přesněji Patong, který se nachází v západní části. Necelé dva týdny jsme odpočívali na pláži, poté jsme si půjčili skútr a jeli jsme tuto oblast prozkoumat a nakonec jsme strávili prodloužený víkend na známých ostrůvcích Phi Phi. Při zpáteční cestě jsme se ještě zastavili na tři dny v Bangkoku.

Doprava

Let

Praha – Dubaj – Bangkok

Z Prahy do Bangkoku s přestupem v Dubaji jsme letěli s našimi oblíbenými Emirates. Tuto společnost jsme si zamilovali už při letu do Japonska a už jsme se nemohli dočkat dalšího letu s nimi. Malé zklamání bylo, že se podávalo opět stejné jídlo jako minulé září při letu do Dubaje, ale cesta byla opět parádní. Cestou do Dubaje bylo jedno hlavní jídlo a před přistáním vanilková zmrzlina. Mezitím nám letušky nosily výborné pití a koukali jsme na nové filmy, kterých je ve filmotéce vždy požehnaně. Let byl úžasný jako vždy s touto společností a trval něco přes šest hodin. Doletěli jsme na čas. V Dubaji jsme měli 16 hodin na přestup. Tolik hodin jsme zvolili záměrně, jelikož jsme chtěli nakouknout i do Dubaje. Přílet do Dubaje byl v jednu ráno, což nám trochu komplikovalo situaci. Nicméně hned po přistání jsme šli na emigrační a do půl hodinky jsme byli venku a mohli si užívat noční Dubaj. Více o našem výletu v Dubaji jsme sepsali v článku o Bangkoku. Po našem výletu v Dubaji jsme byli samozřejmě značně unavení, takže jsme let do Bangkoku skoro celý prospali. Let byl opět příjemný, na čas a trval okolo šesti hodin.

letadlo Praha - Dubaj // airplane Boeing 777-300
letadlo Praha - Dubaj // airplane Boeing 777-300

jídlo v letadle // food on board
jídlo v letadle // food on board

Bangkok – Phuket – Bangkok

Cestu z Bangkoku na Phuket a zpátky jsme absolvovali se společností AirAsia. Zpáteční letenka s 20 kg velkým zavazadlem vyšla na 1 305 Kč za osobu včetně poplatku za platbu kartou. Na palubu jsme si mohli vzít dvě příruční zavazadla, přičemž hmotnost se nekontrolovala. AirAsia je nízkonákladová společnost, takže během letu nebylo žádné občerstvení ani pití. Sedačky byly poměrně pohodlné a personál milý. Let trval přibližně hodinu a dvacet minut. Trochu nás překvapilo, že při online check-in si člověk nemůže zdarma vybrat vlastní sedačky! Zdarma můžete akceptovat vybrané sedačky systémem, které jsou různě po letadle nebo za poplatek vybrat místa vlastní.
AirAsia odlétá z letiště Don Muaeng v Bangkoku, které operuje vnitrostátní lety. Museli jsme se tedy přesunout z letiště Suvarnabhumi na Don Muaeng, k čemuž jsme využili shuttle bus, který nás zdarma přepravil po ukázání platného boarding passu na další let z Don Muaeng. Cesta autobusem trvala přibližně hodinu a byl to neskutečný zážitek!

letadlo Bangkok - Phuket // AirAsia airplane
letadlo Bangkok - Phuket // AirAsia airplane

Bangkok – Dubaj – Praha

Z Bangkoku jsme vyráželi kolem deváté večer. Opět se nám potvrdilo, že se vyplatí mít online check-in. U Emirates přepážek byly neskutečné fronty, jelikož v podobné časy odlétalo několik letadel a Thajci nám obecně přišli neefektivní, takže nás po měsíci tady fronty ani nepřekvapily. Naštěstí jsme pak našli mini frontičku pro lidi s online check-in. Letěli jsme největším dopravním letadlem AirBus A380. Letadlo bylo parádní a opravdu obrovské, seděli jsme vepředu a viděli schody, které vedou do druhého patra. Ano, druhého patra! Bohužel vstup nahoru byl umožněn pouze cestujícím z Business a First Class.
Jídlo do Dubaje bylo fajn jako vždy a stihli jsme se i trochu prospat. Poté jsme měli osmi hodinový přestup v Dubaji, kde jsme většinu času prospali a také si zašli pro voucher na jídlo a zdarma se občerstvili (přejedli). Do Prahy cesta trvala přes šest hodin, byla dvě výborná jídla (což už na nás po žranici na letišti bylo až moc) a letadlo bylo plné Čechů. :-D

Cesta z letiště v Phuketu

Z letiště Phuket International Airport jsme našli tři možné způsoby dopravy do Patongu, kam jsme mířili. První možností je TAXI. Maximální ceny jsou uvedeny na tabuli v letištní hale, takže záleží na vašich vyjednávacích dovednostech, kolik nakonec zaplatíte. Cesta z letiště do Patongu vycházela maximálně na 850 ฿ (638 Kč). Druhou možností byl autobus, který jel z letiště do Phuket Town a cesta stála 100 ฿ (75 Kč). Nicméně tento autobus nejel přímo do Patongu, takže jsme nakonec zvolili třetí možnost – minibus. Ceny jsou fixně dané a pro osobu stála cesta letiště – Patong 180 ฿ (135 Kč). Minibus je cca pro deset lidí, koupíte si v letištní hale lístek a podle barvy papírku si vás venku hned rozeberou řidiči cílových destinací. V průběhu cesty jsme ještě zastavovali na nějaké jejich „pobočce“, kde jsme nahlásili adresy hotelu a místní špatně anglicky hovořící paní nám vnucovala nejrůznější zájezdy s nejlepší nejlevnější a nejúžasnější slevou široko daleko, která platí pouze dnes. Doprava je tu opravdu hrozná a nebezpečná, což se nám potvrdilo již podruhé v jednom dni. Po odjezdu z „pobočky“ to řidič neubrzdil a naboural auto před námi. Naštěstí v relativně malé rychlosti, takže se nikomu nic nestalo… Ale museli jsme čekat půl hodiny na policii. Přijel policajt na motorce, udělal pár fotek na telefon a zase odjel. Poté jsme opět čekali, tentokrát na náhradní auto, které nás již bez problémů rozvezlo na hotely.

Místní doprava

To, že je doprava v Thajsku šílená jsme zjistili hned po příletu do Bangkoku při přepravě mezi letišti shuttle busem. Větší silnice jsou přecpané auty, mezi tím se prohání skútry, občas to někdo vezme do protisměru, ve městě navíc pobíhají lidi a v přírodě projde občas nějaký ten slon. Vzhledem k těmto faktům je to, že se tu jezdí vlevo, už jen maličkost. Jízda shuttle busem byla opravdu velký zážitek, v jednu chvíli jsme napočítali jedenáct pruhů v jednom směru, které se zužovaly na čtyři. Doprava zde jinak funguje poměrně dobře. Na každém rohu vám někdo nabízí TAXI, TAXI skútr, Tuk – Tuk TAXI a občas i nějaký ten autobus projede, navíc je zde možnost zapůjčit vlastní skútr nebo auto. Možností je opravdu hodně. My se svezli místním autobusem, který jel dvakrát do hodiny a zastavoval na mávnutí. Cena autobusu vychází poměrně levně, mezi cca 13 km vzdálenými městy stála jedna cesta 30 ฿ (23 Kč). Dále jsme si půjčili na pár dní skútr (řidičák nikdo neřeší). Skútr půjčují na každém rohu. Na jeden den stojí přibližně 250 ฿ (188 Kč), ale pokud se půjčí rovnou na více dní, tak je sleva – většinou na 200 ฿ (150 Kč) za den. Skútr je s minimem benzínu, s tím že se i vrací tak, jak se vám zlíbí. Na silnicích jsou velmi často stánky se skleněnými litrovými lahvemi s benzínem za 30-40 ฿ (30 Kč). Benzínku jsme viděli pouze jednu.

Tuk Tuk Taxi
Tuk Tuk Taxi

skútr // motorbike
skútr // motorbike

místní autobus // local bus
místní autobus // local bus

Stravování

„Thajci razí heslo, že vše, co najdete je k jídlu a vše co lítá a není to letadlo je k jídlu.“ (zdroj: www.thajsko.cz).
Thajské kuchyni dominuje především čili, čili, čili, česnek, rýže, nudle a ovoce. Nejrůznější místní pochoutky se dají pořídit téměř na každém rohu převážně v malých stáncích, kde místní prodávají nebo přímo připravují thajské pokrmy. U těchto stánků se dá jídlo pořídit nejlevněji. Jídlo vám prodají buď v klasické polystyrenové krabičce nebo průhledném sáčku, což nás z počátku trochu děsilo. Většina jídel je velmi pálivá, čili je snad ve všech jídlech, což nám moc nevyhovovalo. Občas jsme se snažili anglicky ptát, jestli je dané jídlo „spicy“, a i přesto, že prodejce kroutil hlavou že „no spicy“, tak nám potom pusa pořádně hořela. :D Nejraději a nejčastěji jsme jedli na tržišti u obchodního centra Jungceylon, které bylo přes den parkovištěm. Je zde plno stánků s nejrůznějšími dobrotami a dá se zde slušně najíst za pěkné ceny. Velkou radost jsme měli hlavně z ovoce a velkých smoothie drinků, které vycházely na 35 ฿ (26 Kč). :-)
Pokud jsme nechtěli jíst na tržišti, nabízela se ještě možnost různých restaurací, kterých bylo v Patongu nespočet. Velmi cenově příznivá (místní) restaurace byl podnik s názvem No. 8, který byl kousek od Bangla Road. Vyzkoušeli jsme zde i typické thajské jídlo Pad Thai, což bylo asi jedno z nejlepších jídel, co jsme zde měli. A hlavně – nebylo pálivé! :D Jednou jsme zašli do restaurace P. P. Resort přímo naproti Bangla Road, která vycházela také cenově příznivě, přijímali platební karty a vařili i jinou kuchyni než thajskou, což nám po několika dnech přišlo k chuti. Horší místní „restaurace“ se dají potkat v odlehlejších částech města. Jedná se převážně o místní podniky s plastovými stolky a židlemi, kde se stravují místní obyvatelé a ceny jsou ještě příznivější. Ne všechny tyto stánky byly ovšem vybaveny jídelním lístkem v AJ nebo aspoň obrázky jídel, takže bez thajštiny nebylo prakticky možné se najíst.
Dalšími alternativami byly FamilyMarty a 7-Eleveny, které jsou na každém kroku a prodávají různé mražené polotovary, sendviče a nudle. Občas jsme si sem zaskočili na nouzový oběd. Dobře se dalo najíst i v supermarketu Big C, který se nachází v obchodním centru Jungceylon, kde je na výběr plno jídel v krabičkách (příhodně i s anglickým názvem) a některá jídla vychází již na 15 ฿ (11 Kč). Pár jídel jsme vyzkoušeli, nejednalo se o žádný zázrak, ale taková nouzovka nebo rychlovka na cesty dobrá. Nejoblíbenější byl nakonec méďa. Šlo o obyčejnou rýži ve formičce medvídka s vaječnou omeletou a zeleninou. Byl jedním z mála jídel, na které jsme měli chuť i den před odletem. V Big C je i obrovské oddělení s ovocem a zeleninou. Většina ovoce je zde i nakrájená a zabalená v krabičkách i s vidličkou, což je super k vodě a hlavně bez práce. :-) Musíme konstatovat, že za celý pobyt jsme neměli žádné střevní problémy, za což jsme vděční. Buď jsme si vybírali správné „podniky“ nebo nám možná pomohl Jameson po ránu. Stejně ale doporučujeme vybírat místní stánky, které vypadají „čistě“ a pokud možno připravují jídlo přímo před vámi. Samozřejmostí je i balená voda, která stojí 14 ฿ (10 Kč)/1,5 l.

místní pokrm Pad Thai // local dish Pad Thai
místní pokrm Pad Thai // local dish Pad Thai

kokosová zmrzlina // coconut ice cream
kokosová zmrzlina // coconut ice cream

jídlo ze supermarketu Big C + méďa z rýže// local food from grocery shop Big C
jídlo ze supermarketu Big C + méďa z rýže// local food from grocery shop Big C

krevety a kalamáry // shrimps and calamari
krevety a kalamáry // shrimps and calamari

místní trh s jídlem // local food market
místní trh s jídlem // local food market

ananas plněný rýží a kuřecím masem // pineapple stuffed with rice and chicken
ananas plněný rýží a kuřecím masem // pineapple stuffed with rice and chicken

čili papričky // chilli peppers
čili papričky // chilli peppers

Ubytování

S ubytováním jsme si letos docela užili své. Už delší dobu jsme měli přes Airbnb zamluvené ubytování za pár korun v centru města asi čtyři minuty od pláže. Když se blížil náš termín odletu, tak se objevila našemu hostiteli poměrně dost špatná reference, ale říkali jsme si, že když už to máme zaplacené (včetně nevratného poplatku Airbnb), že to tedy riskneme a při nejhorším po pár dnech odejdeme. Ubytování bylo bohužel opravdu tak hrozné, jak ona reference zmiňovala. Pokoj byl špinavý, smrděl, byly zde ještěrky a různé druhy hmyzu a byl zde strašný hluk, jelikož pokoj byl hned mezi nočními kluby. Po první noci, kdy jsme kvůli hluku vůbec nemohli spát, i když jsme byli dost unavení, jsme si začali hledat jiné ubytování. Nakonec jsme si našli pěkný hotel – G&B Guesthouse asi kilometr vzdálený od tohoto za 550 Kč na noc za pokoj. Nejprve jsme si šli hotel obhlídnout a když u nás prošel, zamluvili jsme si ho tedy přes portál booking.com. Náš hostitel naštěstí nedělal problémy a vrátil nám peníze za zbývající noci. První den v novém čistém hotelu jsme si náramně užívali, ovšem noc byla horší. Kolem páté ráno začali kokrhat kohouti a u toho se opravdu nedalo spát. Takže již čtvrtá noc nekvalitního spánku. Hned kolem sedmé hodiny ranní jsme tedy sešli na recepci a požádali o jiný pokoj. Na potřetí jsme tedy dostali nový pokoj, který už byl super a moc se nám tam líbilo. Trávili jsme tu téměř dvacet nocí, takže jsme opravdu ocenili každodenní úklid, čisté ručníky, šampóny a mýdla a pitnou vodu zdarma. S ubytováním jsme tedy nakonec byli spokojení, i když bylo od pláže trochu dál –asi deset minut chůze.

náš pokoj // our room
náš pokoj // our room

koupelna // bathroom
koupelna // bathroom


náš hotel // G&B Guesthouse
náš hotel // G&B Guesthouse

Obchody

Na Patongu byly převážně tržnice a nejrůznější stánky. Ceny jsou poměrně příznivé a nabídka produktů je široká, my si ale bohužel nic nevybrali. Většinou se jedná o věci s pochybnou kvalitou a časté jsou i kopie známých značek. Na druhou stranu se zde dá výhodně nakoupit nejrůznější koření, místní pochoutky a ovoce. Velmi se nám líbil obrovský ovocný trh poblíž nákupního centra Jungceylon, kde bylo plno stánků s ovocem, zeleninou a masem. V Patongu je i velké nákupní centrum Jungceylon, kde je plno nám známých obchodů, místních stánků a restaurací. Nejvíce se nám líbila drogerie Boots, kde jsme nakoupili i nějaké drobnosti pro rodinu.
Co se týče jídla a drogerie, tak jsme nakupovali v supermarketu Big C, kde prodávali i hotová jídla už od 15 ฿ (11 Kč). Základní potraviny a dobroty mají i ve FamilyMartu nebo v 7-Eleven, které jsou na každém rohu.
V nákupním centru byl i McDonald´s a McCafé, z čehož jsme měli velkou radost a ještě větší po zjištění, že kolem poledne je 50% sleva na všechny velké kávy. Jak trávit čas během polední pauzy za největšího horka bylo tedy jasné.
V Patongu bylo i velké množství „cestovních kanceláří“, které nabízely nejrůznější zájezdy. Po dvou týdnech obhlížení, prohlížení a hledání jsme našli zájezd, který by se nám mohl líbit a stánek, kde byli ochotni nám ho prodat za poměrně přijatelnou cenu bez většího smlouvání a dohadování. Koupili jsme si tedy celodenní výlet, který obsahoval rafting, trekking na slonech džunglí, koupání ve vodopádu, zastávku u opičí jeskyně, jízdu na čtyřkolkách a let na laně. Zájezd vyšel na 1 300 ฿ (975 Kč) za osobu. Jeli jsme do pralesa asi dvě hodiny dokonce až mimo ostrov Phuket, po cestě jsme havarovali. Zase! Tentokrát to neubrzdil řidič za námi. Program byl moc pěkný, nejvíc nadšení jsme byli z raftingu a ze čtyřkolek. Od slonů jsme čekali asi trochu víc, ale přesto to byl parádní zážitek a peněz nelitujeme.
Zajít si na masáž v Thajsku je snad nepsaným pravidlem. V ČR na masáže nechodíme, tak jsme si řekli, že v Thajsku to musíme napravit. Masáže nabízí holky/paní/kluci na každém rohu a několik druhů. Z thajské masáže jsme měli docela respekt, tak jsme zvolili příjemnější, nicméně dražší, olejovou variantu, která vyšla na 300 ฿ (225 Kč) za hodinu. Masáž jsme si dopřáli přímo na pláži pod slunečníkem. Masáž byla velmi příjemná, místy trošku bolestivá občas trochu lechtivá a olej byl příjemně ochlazující.
Po doporučení od známých jsme předpokládali, že si toho hodně přivezeme, opak byl ale pravdou. Přivezli jsme si pouze magnety, fotoalbum, nějaké koření a jídlo.

Ovocný trh // Fruit Market
ovocný trh // fruit market

McCafe
McCafé

trekking džunglí // elephant trekking
trekking džunglí // elephant trekking

olejová masáž na pláži // oil massage on Patong Beach
olejová masáž na pláži // oil massage on Patong Beach

kosmetika z Boots // cosmetics from Boots
kosmetika z Boots // cosmetics from Boots

koření // seasoning
koření // seasoning

místní tržnice // local market
místní tržnice // local market

Zajímavá místa

Ao Sane Beach

Údajně jedna z nejkrásnějších a skrytých pláží Phuketu. Musíme přiznat, že jsme byli trochu zklamaní. Pláž byla malinká, byl zde velmi hrubý a nepříjemný písek a hodně lidí. Tím jak byla pláž malá, byla to zde hlava na hlavě. Nicméně voda byla překrásně čistá a bylo zde plno kamenů. Na šnorchlování paráda, na klasické plavání bohužel nic moc.

Ao Sane Beach
Ao Sane Beach

Karon Beach

Pláž nedaleko Patongu. Je odlišná od ostatních pláží svým žlutým hrubším pískem. Nicméně pláž se nám líbila.

Karon Beach
Karon Beach

Kata Beach

Pláž velmi obdobná jako Patong Beach. Velmi prostorná, ale lidnatá pláž s bílým jemným pískem a čistým mořem.

Kata Beach
Kata Beach

Patong Beach

Pláž, na které jsme trávili nejvíce času. Moře je poměrně čisté, s pláží už je to horší. Písek je nádherně bílý a příjemný. Lidí je zde hodně, ale záleží v jaké části pláže, asi jako všude. Nevýhodou jsou i častá ohraničení pro vodní skútry, lodě a podobné blbosti pro turisty. Chodí zde místní, co nabízejí nejrůznější věci na prodej, naštěstí nejsou vtíraví. Někdy se to docela i hodilo, jelikož nosí i běžné jídlo za fajn ceny.

Patong Beach
Patong Beach

Phuket Town

Rozhodli jsme se udělat si výlet místním autobusem do nedalekého dominantního města ostrova Phuket. Největším zážitkem nakonec byla samotná cesta autobusem. Autobus nemá zastávky a ani není úplně přesně znám jízdní řád. Ráno jsme si teda stoupli k silnici a doufali, že autobus odchytíme. První autobus co jel kolem nám vůbec nezastavil a druhý autobus, jak jsme pozdě zjistili, jel pouze po městě. Svezli jsme se teda na konec pláže, kde jsme již nasedli na správný autobus a vydali se do 13 km vzdáleného Phuketu. Cesta trvá asi půl hodiny (díky zácpám) a stojí pro osobu 30 ฿ (22 Kč) – jedna cesta. Z Phuketu jsme nakonec byli docela zklamaní, nic moc tu nebylo, v moři se nedalo koupat a jediný „park“ co jsme našli nebyl moc pěkný. Další věcí k videní by mohlo být staré město, nicméně ani to nás neohromilo – plno obchodů, plno lidí a na ulici jezdila auta, což zabilo atmosféru kompletně.

město Phuket Town // Phuket Town
město Phuket Town // Phuket Town

staré město v Phuket Town // Old Phuket Town
staré město v Phuket Town // Old Phuket Town

Promthep Cape

Výlet na Promthep Cape byl pěkný. Je tu krásný výhled na moře a památník.

Promthep Cape
Promthep Cape

Bangla Road

Bangla Road je nejrušnější ulice Patongu. Je zde hodně barů a nočních klubů a plno prostitutek. Holky (většinou holky, občas transvestiti) tančí u tyčí, místní vás nahánějí na nejrůznější akce včetně známé „Ping Pong Show“ nebo thajského boxu a hudba hraje vážně nahlas. Určitě to tady stojí za vidění. Nejednou jsme zde viděli i nejrůznější vystoupení.

Bangla Road
Bangla Road

místní "holky" // local "girls"
místní "holky" // local "girls"

Koh Phi Phi

Na tři dny jsme si udělali výlet na nedaleký ostrov Phi Phi, který je opravdu nádherný! Je známý hlavně díky filmu Pláž s Leonardem di Capriem, který se tu natáčel. Na ostrov jsme jeli asi dvě hodiny lodí, s tím že nás řidič nabral přímo na hotelu, minibusem dopravil do přístavu a to stejné při cestě zpět. Cesta vyšla na 650 ฿ (488 Kč) za jednoho. Z ostrova jsme byli nadšení, krásná příroda, úžasné průzračné moře, žádné silnice, … Jen ty ceny a davy turistů! Malé uličky byly plné turistů a vše na co jsme byli z Patongu zvyklí zde stálo většinou dvakrát tolik. V šoku jsme byli z litru a půl obyčejné vody za 25 ฿ (19 Kč).
Ubytovaní jsme byli v centru ostrova blízko pláže Dalam. Jak jsme brzy zjistili, tak tahle pláž by nám určitě nevyhovovala. Zaprvé byla narvaná turisty a za druhé zde většinu dne nebyla skoro žádná voda (odliv) a dno moře nebylo příliš čisté.
Nejvíce se nám líbila oblast u pláže Long Beach. Byla zde průzračná voda a ideální podmínky na šnorchlování, které jsme si opravdu užívali. Rybky všech barev a velikostí a na konci pláže je tzv. „Shark Point“ neboli místo, kde se pohybují žraloci obrovští. Do této oblasti se pořádají zájezdy a výlety, ale dostanete se sem v pohodě z konce pláže, je to cca 300 m, což se dá v pohodě uplavat a navíc na většině místech člověk i dosáhne. Hodinu a půl jsme zde šnorchlovali a stále bylo co objevovat. Lepší než návštěva akvária! Byla to opravdu nádhera a hodně nás mrzelo, že se nám hned po příletu do Thajska rozbil foťák do vody. To by byly fotky!
Dalším skvělým místem, které stojí za zmínku je View Point, ze kterého je vidět na dvě nejznámější pláže ostrova, které tvoří nádhernou scenérii. Na vyhlídku se platí vstupné 30 ฿ (22 Kč). Člověk se pořádně zapotí, protože je to opravdu vysoko a je tu hodně strmých schodů.
Turisticky vyhledávaná je zátoka na druhém ostrově – Maya Bay, jež je již zmiňovanou zátokou z filmu Pláž. Dostanete se tam lodí nebo ve formě zájezdu s cestovní kanceláří. My film Pláž neviděli, takže nás to tam moc nelákalo a o to méně když nám bylo řečeno, že se to tam hemží turisty, nic moc k vidění tam není a vstupné do zátoky je 200 ฿ (150 Kč) za jednoho. :D

Dalam
Dalam Beach

Long Peach a Shark Point // Long Beach and Shark Point
Long Beach a Shark Point // Long Beach and Shark Point

výhled na ostrov Phi Phi // a view of Phi Phi Island
výhled na ostrov Phi Phi // a view of Phi Phi Island

opička // monkey
opička // monkey

pohled na Long Beach // a view of Long Beach
pohled na Long Beach // a view of Long Beach

Long Beach
Long Beach

Kalkulace

V Thajsku jsme byli necelý měsíc, koncem pobytu jsme strávili tři noci v Bangkoku, což je rozepsané v článku o Bangkoku. Nicméně náklady máme spočítané za celý pobyt dohromady. Nezbytné náklady by tedy vyšly na 16 734 Kč pro osobu, když připočteme jídlo, výlety a menší nákupy, tak se cena vyšplhá na přijatelných 22 807 Kč za osobu za téměř měsíc v Thajsku na třech místech, s letenkami, ubytováním včetně všech dalších výdajů.

Nezbytné €/฿
Let Praha – Bangkok – Praha €587,92 16 493 Kč
Let Bangkok – Phuket – Bangkok €93,03 2 610 Kč
Ubytování 17 080 ฿ 12 981 Kč
Metro 320 ฿ 243 Kč
Doprava 1 500 ฿ 1 140 Kč
33 467 Kč
Extra
Výlety 5 319 ฿ 4 042 Kč
Jídlo 8 791 ฿ 6 681 Kč
Nákupy 1 872 ฿ 1 423 Kč
12 146 Kč
CELKEM: 45 613 Kč (2 osoby)

Závěr

V Thajsku jsme si užili měsíc plný pohody a sluníčka. Pláže byly nádherné, nejvíce nadšení jsme byli z Long Beach na ostrově Phi Phi, kde byla průzračně čistá voda, bílá pláž a šnorchlovací ráj. Phuket je nejbohatším ostrovem Thajska, což bylo znát. Byl zde poměrně rušný noční život, což se nám líbilo a když ne, zůstali jsme na pokoji na terase a hráli karty a popíjeli Changa. Ceny jsou zde příznivé hlavně za místní jídlo, které prodávají přímo místní. V supermarketu jsou některé ceny velmi vysoké, hlavně za mléčné výrobky, alkohol a čokoládu. :-D Skoro všechno jídlo bylo ostré, čili dávají snad opravdu všude, našimi oblíbenci se proto později staly "fried rice" a "fried noodle", kteří skoro vůbec nepálily. Výborné pro nás bylo i exotické ovoce, které zde prodávají nakrájené a oloupané, popřípadě ve formě 100% džusu či smoothie. Počasí nám vyšlo nádherné, ani jednou nepršelo, za což jsme byli moc rádi. Všude bylo plno turistů, hlavně z Číny (kteří zde slavili i čínský Nový rok, takže zde bylo o to víc živo), Ruska a Německa. Lidé zde byli milí, hlavně starší generace. Díky tomu a bohatším turistům jsme mohli nechat věci na pláži (včetně peněz a zrcadlovky) aniž by se nám ztratily. A samozřejmě nejšílenější byla doprava. Máme za sebou dvě bouračky, tak můžeme doufat, že jsme si to tady vybrali do konce života. :-)

Tipy

 • V Thajsku je hlavní sezona prosinec – únor.
 • Dejte si pozor na „lákače“, kteří si vás odchytnou hned po výstupu z autobusu/taxi a nabízí vám nejrůznější prohlídky a dopravu za „úžasné“ ceny.
 • Problém byl trochu s platebními kartami, ne všude je brali (dokonce je nebrali ani v KFC a různých mini marketech).
 • Při platbě kartou může prodejce účtovat cenu vyšší o 3-6 %, budete upozorněni.
 • Směnárny jsou na každém rohu, doporučujeme jich několik projít a poté směnit. Rozdíl může být relativně velký. Nejvýhodnější kurz jsme našli přímo naproti Bangla road, otevřeno až k večeru.
 • Obdobné jako směnárny jsou i nabídky zájezdů/výletů. Za stejnou nabídku můžete zaplatit i o několik set bathů více. Ptejte se u více stánků, nebojte se koupit zájezd přímo na ulici. Ceny zájezdů přímo v hotelu jsou zpravidla vyšší.
 • AirAsia v Thajsku váhu zavazadel příliš neřeší. Příruční zavazadla může mít člověk dvě, nicméně to nikdo nehlídá ani nepřevažuje. Nás pustili i s kufrem, který měl nadváhu asi kilo úplně bez problémů. :-)
 • Místní jsou ochotní a rádi poradí, jen s angličtinou je občas problém.
 • Smlouvat, smlouvat a smlouvat. :-)

Emirates

 • Proveďte online check-in, ušetříte tím čas na letišti při odbavení.
 • Při přestupu v Dubaji nad 4h si vyzvedněte voucher na jídlo (Gate B18).
 • Pokud opustíte letiště, když máte více hodin na přestup, nemůžete si potom vyzvednout voucher na jídlo zdarma.
 • Personál kontroluje nejen váhu kufru (30 kg), ale také váhu příručního zavazadla (7 kg). Navíc můžete mít kabelku, či brašnu s foťákem jako další palubní zavazadlo.

Fotogalerie

22 komentářů :

 1. JO jo opět super

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme za pochvalu, to nás těší :)

   Vymazat
 2. wau nádhera muselo to tam být krásný ty fotky jsou dokonalý :) a museli být parádní ty výlety . Škoda je ale že jste měli problémy s ubytováním ještě že se to pak nakonec nějak vyřešilo . Těším se na další články :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme. :-) Byl to krásný slunečný měsíc, přesně takový jsme potřebovali. :-) Ubytování bylo komplikovaný, ale aspoň máme teď na co vzpomínat. :-D

   Vymazat
 3. Omlouvám se, ale co je to za dobrodružství přesun autobusem mezi letišti v BKK? Bojovat o pár sedaček v plném autobuse a nebo stát mezi kufry?/v únoru jsme s to manželkou jeli dvakrát a pro nás to dobrodružství nebylo/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme za komentář, zážitkem pro nás byla místní doprava. Několik metrů nad zemí, několik cest přes sebe, šílenci na skútrech, zužování pruhů a tak :)

   Vymazat
 4. Supris, moc hezké. Thajsko máme v plánu s dětma, tak snad to vyjde. V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme. :-) Užijte si dovolenou, pokud pojedete!

   Vymazat
 5. Moc hezký cestopis :) jen bych se chtěla zeptat, kde a jak dlouho dopředu jste sehnali tak výhodné letenky a ještě od Emirates..to je můj sen :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme za milá slova! :-)
   Letenky jsme zakoupili v červnu 2014 díky levným letenkám, které byly zveřejněny na cestujlevne.com. Konkrétně v této akci: http://cestujlevne.com/meeega-hit-emirates-prahy-cina-sri-lanka-vietnam-thajsko-indonesie-malajsie-atd-6-700-kc.

   Snad se Vám podaří splnit svůj sen! Držíme palce. :-)

   Vymazat
 6. Moc se mi líbí že jste se do takové cesty pustily, ráda bych udělala něco takového, tohle by pro mě bylo bláznivé, ale nemám spolucestující, každdopádně, super že jste si to užili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme, určitě doporučujeme někam takhle vyrazit. :-)

   Vymazat
 7. Dobrý den, letíme v prosinci s air berlin a mám dotaz ohledne online chek in..vůbec nevím jak to funguje, můžete prosím poradit? Jinak moc díky za super tipy :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,

   online check-in provedete na stránkách dopravce. Postačí Vám k tomu znát Booking number nebo ticket number a Vaše příjmení.
   Online check-in je zpravidla přístupný 24h (pravděpodobně 30h pro cesty, které nejsou do/z USA u Air Berlin) před odletem. Projdete jednoduchým procesem, který zahrnuje výběr pasažérů, letů, míst v letadle atd. a obdržíte boarding pass. Opravdu to není nic složitého a není se čeho bát. :-)
   Pokud máte zavazadla k odbavení, stejně půjdete k přepážce, kde Vám boarding pass vydají. Užijte si dovolenou!

   Vymazat
 8. Letim v Listopadu Etihadem na Phuket(Patong)...prestup v Abu Dhabi.Vybral sem si to taky kvuli bezvizovemu styku s temito staty.Co v Thajsku na letisti?Pozaduji fin.hotovost a treba i rezervaci na ubytovani?
  Diky za odpoved...

  OdpovědětVymazat
 9. Dobrý den, z celého Vašeho článku o dovolené v tak krásné zemi Vám nejvíce udělala radost sleva v McDonaldu, voucher na jídlo na letišti a zklamalo Vás jídlo při letu, které podle Vás bylo bohužel stejné jako loni :-D To mě pobavilo asi nejvíce. Jídlo je to poslední co mě zajímá a jestli bylo v letadle opět kuře s rýži jako před rokem tak je to opravdu neakceptovatelné :-D A asi jsem natvrdlý, ale jaký je problém v tom, že 1,5 litrová voda stála na Phi Phi 19Kč? :-D :-D Absolutně normální podprůměrná cena ve srovnání s celým světem. To, že byla na Phuketu za 10Kč? :-D

  OdpovědětVymazat
 10. Dobrý den,
  chtel bych se zeptat jestli jste nasli po ceste nějakou peknou osamocenou plaz s ubytováním?
  Hledámě spís neturistická místa. Mužeme se třeba více domluvit po mailu nilo.m@seznam.cz?
  děkuji
  Michal

  OdpovědětVymazat
 11. Ahoj, moc hezky napsané a inspirativní :-)
  Jen by mě zajímalo, jestli si náhodou nepamatujete konkrétní stánek, u kterého jste trekking v džungli kupovali? Chystáme se s přítelem za měsíc do stejné oblasti a asi by nám to ušetřilo trochu času :-) Děkuju a zdraví Lucka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Lenko,

   moc děkujeme za chválu. Jsme rádi, že je náš článek pro tebe užitečný a inspirativní. :-)

   Stánek si bohužel úplně přesně napamatujeme, před tím, než jsme koupili výlet, jsme jich navštívili několik. Jen si vzpomínáme, že jsme ho nakonec kupovali v ulici podél pláže, ale už je to nějaký ten pátek. :-)
   V rámci noční procházky městem se zastavte u pár stánků, poptejte se na cenu (nebojte se smlouvat), obsah balíčku výletu - co byste rádi zažili/viděli - a je to. Opravdu to není časově náročné, ani nijak těžké - uvidíte sami.
   Užijte si výlet! Přejeme vám šťastnou cestu a krásné počasí. :-)

   Vymazat
 12. Mám dotaz. Cesta z Phuketu na Phi Phi, když budu bydlet na Patongu. Jak se jste se dostali do přístavu z hotelu?

  OdpovědětVymazat