pondělí 16. března 2015

Thajsko - Bangkok (20. 2. - 23. 2. 2015)

V únoru jsme strávili skoro měsíc v Thajsku, z čehož poslední čtyři dny jsme si nechali právě na hlavní město, Bangkok. Do Thajska jsme letěli s leteckou společností Emirates za krásných 8 247 Kč za osobu. O zbytku pobytu na ostrovech Phuket a Ko Phi Phi si můžete přečíst v našem předešlém článku, kde najdete i doplňující informace ohledně dopravy, případně stravování.

Doprava

Zastávka v Dubaji/Let

Při letu do Thajska jsme přestupovali v Dubaji. Záměrně jsme při koupi letenek zvolili šestnáctihodinový přestup, abychom se mohli vydat ven z letiště a Dubaj obhlédnout. Do Dubaje jsme přiletěli v jednu hodinu ráno, tak jsme se rozhodovali zda čekat do šesti do rána na metro (jezdí přímo na letiště) nebo si vzít taxíka. Chtěli jsme využít čas co nejvíc, tak jsme se nakonec vydali ven a odchytli taxík. Jízda byla super, noční osvětlená Dubaj se nám moc líbila. Nechali jsme si zastavit u Mešity Jumeirah, která byla od letiště cca 14 km. Taxikáři jsme zaplatili 55 AED (380 Kč). Ceny taxíku jsou obstojné, cenu nám zvýšila hlavně letištní taxa 25 AED (173 Kč), nástupní taxa mimo letiště vychází asi na 5 AED (34 Kč). Mešita byla z venku pěkná a majestátná, jedná se o jedinou mešitu, kam mají přístup i nevěřící, ale prohlídka začínala až kolem desáté ráno a to jsme si nemohli časově dovolit. Potom jsme se vydali na pláž. Námi vyhlídnutá pláž byla bohužel zavřená kvůli přestavbě (že by našli další ropu? :D), ale nějaký nehlídaný kousek jsme našli, tak jsme si poseděli na pláži. K ránu byla na pláži dost zima, tak jsme se museli přemístit do autobusových zastávek, které jsou uzavřené (kvůli horku je tam přes den nejspíše zapnutá klimatizace), kde jsme strávili pár krizových hodin nad ránem. Nad ránem jsme šli k nejvyšší budově světa – Burj Khalifa, která má 163 poschodí a 828 metrů. Budova zase tak velká nevypadala a byli jsme docela zklamaní i z jejího vzhledu. Nahoru jsme nejeli, protože cena vychází na 125 AED (863 Kč) za první vyhlídku, což se nám dávat nechtělo. Vyhlídka z nejvyššího patra stojí 200 AED (1380 Kč). Zbývající čas jsme se zdrželi v nákupním centru u Burj Khalifa. Byli jsme překvapení, že zde byl opravdu všude samý beton. Je to holt město vystavěné v poušti, kde jsou cítit a vidět peníze na každém kroku. Nádherné obří vily, luxusní auta, dobře oblečení lidé a vysoké moderní budovy.

mešita Jumeirah // Jumeirah Mosque
mešita Jumeirah // Jumeirah Mosque

Dubaj // Dubai
Dubaj // Dubai

Burj Khalifa
Burj Khalifa

MHD

V Bangkoku jsou dvě linky nadzemky BTS a jedna linka metra MRT, jež jsou operovány jinými společnostmi a síť není moc hustá. Dalšími variantami jsou autobusy, které zastavují na mávnutí v podstatě kdekoliv nebo říční doprava, která vychází cenově velmi výhodně, ale také nepokryje moc velkou oblast Bangkoku. Proto jsou opět hojně využívané služby taxíků, místních Tuk Tuků nebo Taxi skútrů. Co se týká jízdy nadzemkou, cena se odvíjí podle počtu zastávek a pohybuje se mezi 15-52 ฿ (11-39 Kč). V každé stanici jsou dotykové automaty, kde si navolíte stanici kam chcete jet a automat vám spočte cenu. Cenu si můžete zjistit i dopředu na oficiálníách stránkách nadzemky. Denní lístek vychází na 130 ฿ (98 Kč), ale jelikož jsou zde pouze dvě linky, tak se to dle našeho názoru příliš nevyplatí. Metrem jsme nejeli ani jednou, nicméně ceny by měly být počítány stejně jako u nadzemky v rozmezí 16-42 ฿ (12-32 Kč). Celodenní jízdenka za 120 ฿ (90 Kč), nicméně pokrytí je opět slabé - metro má pouze jednu linku. Příjemně překvapení jsme byli z ceny říční přepravy, která začínala na 15 ฿ (11 Kč).

místní TAXI // local TAXI
místní TAXI // local TAXI

Tuk Tuk TAXI
Tuk Tuk TAXI

nadzemka BTS // airtrain BTS
nadzemka BTS // airtrain BTS

Transport na letiště

Na letiště Suvarnabhumi jede přímý vlak z několika zastávek, nám vyhovovala zastávka nadzemky Phaya Thai, která je zároveň konečnou stanicí. Vlak jede přímo na letiště, cesta trvá asi půl hodiny a vychází na 45 ฿ (34 Kč) za osobu.

Stravování

Jídlo zde bylo opět velmi podobné tomu, co jsme již znali z Phuketu a Ko Phi Phi. Akorát nám zde chybělo nějaké pořádné velké místní tržiště, kam bychom večer chodili na něco dobrého. Jinak stánků s místními pokrmy bylo opět plno na každém rohu, vesměs vše hodně podobné a za pěkné ceny. Asi nejlepší oběd byl u jednoho místního čínského stánku, kde jsme potkali milého dědulu, který mluvil velmi obstojně anglicky, vyprávěl nám o svých cestách, dal nám pár tipů co kde a kdy v Bangkoku a ještě nám u kuchařky usmlouval lepší cenu na kachnu s rýží a čínský čaj zdarma. :-) Na ten jsme si ale netroufli, protože jsme nevěděli jestli je na 100 % bezpečný a pitný, ale trošku jsme ochutnali a v pohodě. :-D Ochutnali jsme i zajímavou verzi meníčka v mekáči, kde měli kuřecí stripsy s pepřovou omáčkou s rýží a k tomu nápoj za 69 ฿ (52 Kč). Musíme přiznat, že to bylo jedno z těch lepších jídel, co jsme zde jedli. Nemohli jsme neokusit ani místní specialitu – mango sticky rice, což je sladká rýže s mangem. Už jsme ji jednou zkoušeli na Phuketu, kde byla za 80 ฿ (60 Kč) a tady když jsme ji (sice u špinavé křižovatky, ale co už) zahlédli za pouhých 30 ฿ (23 Kč), museli jsme si dát druhé kolo. Ano, opět nám chutnala, ale spíše jako dezert, než hlavní chod. Jinak jsme si velmi oblíbili malinké stánky s nejrůznějšími dobrotami, lákadel je tu opravdu plno na každém kroku. Stoprocentní šťávy z ovoce, Bubble Tea, kokosová zmrzlina, nejrůznější ovoce, různá masa na špejlích, banány v čokoládě sypané ořechy, … Ach. Na těchto dobrůtkách jsme si zaručeně pochutnávali lépe než na běžných kořeněných jídlech. :-D

místní cappuccino // local cappuccino
místní cappuccino // local cappuccino

žlutý meloun // yellow watermelone
žlutý meloun // yellow watermelone

mango se sladkou rýží // mango sticky rice
mango se sladkou rýží // mango sticky rice

meníčko v McDonald´s // meal at McDonald´s
meníčko v McDonald´s // meal at McDonald´s

Ubytování

Ubytování jsme měli opět zamluvené přes booking.com dopředu. Měli jsme zamluvený hotel Lee House Inn, který ležel poměrně blízko Lumphini parku a cca jeden kilometr od modré trasy nadzemky. Hotel řídili tři bratři z Indie a nebyla to žádná sláva. Společná koupelna se nacházela na každém patře a nebyla přiliš čistá. Pokoje byly poměrně čisté včetně větráku, ale bohužel bez lednice. Samozřejmě jsme byli v pátém patře bez výtahu, kde navíc nefungovala skoro vůbec Wi-Fi abyl zde slabý proud vody, ale stěžovat si moc nemůžeme. Za tu cenu, a pro nás pouze na přespání, to bylo obstojné.

náš pokoj // our room
náš pokoj // our room

koupelna // bathroom
koupelna // bathroom

Obchody

I v Bangkoku byla převážně nejrůznější tržiště. Zaujaly nás nízké ceny oblečení, kdy se tu prodávaly kalhoty za 50 ฿ (38 Kč) a trička za 20 ฿ (15 Kč). Vše nové. Největším tržištěm bylo Chatuchak tržiště v blízkosti zastávky nadzemky Mo Chit. Tržiště bylo opravdu obrovské, byly zde nejrůznější věci i dobroty. Projít tržiště celé by zabralo snad celý den. Nicméně co jsme tak pozorovali, tak ceny zde byly trochu vyšší než na jiných tržištích, bylo zde totiž hodně turistů. Naši přízeň si získaly malé stánky rozmístěné různě v centru, kde prodávali místní ovoce (opět krásně nakrájené v pytlíčku s vidličkou/špejlí) a ještě více se nám líbily stánky, kde místní vyráběli 100% šťávy odšťavňovačem přímo na ulici (z pomerančů, granátových jablek, limetek, …).

kokosová zmrzlina // coconut ice cream
kokosová zmrzlina // coconut ice cream

čerstvý džus // fresh juice
čerstvý džus // fresh juice

Zajímavá místa

Královský palác + Wat Pho

Královský palác je komplex nádherných pozlacených královských staveb s drahými kameny a propracovanými detaily. Královský palác je údajně jednou z nejúžasnějších staveb jihovýchodní Asie. Nechal ho postavit král Rama I. v roce 1782 po své korunovaci. Prohlídka se skládá z hlavního královského komplexu, který je opravdu dech beroucí a z budov mimo komplex, které mají také co nabídnout. Vstupné do komplexu je 500 ฿ (375 Kč). Je zde možnost zakoupení vlastního anglicky hovořícího průvodce, mám dojem, že za 200 ฿ (150 Kč). Pokud byste se do komplexu chystali, tak si nezapomeňte dlouhé kalhoty a tričko přes ramena, z důvodu buddhistické víry do komplexu nepouští málo oděné návštěvníky. Pokud byste na oblečení zapomněli, je zde půjčovna oblečení, kde si můžete patřičné oblečení zapůjčit (bohužel nevím, zda zdarma nebo jaký je poplatek). Bohužel byly v komplexu naprosto šílené davy turistů, že se zde nedalo skoro pohybovat, ale jinak to byla opravdu překrásná podívaná. V chrámu Wat Pho, který je prý také nádherný, jsme nakonec nebyli. Co víme, tak vstupné je 100 ฿ (75 Kč) a je hned naproti Královskému paláci. A samozřejmě zase musíte mít patřičné oblečení.

královský palác v Bangkoku // The Grand Palace Bangkok
královský palác v Bangkoku // The Grand Palace Bangkok

královský palác v Bangkoku // The Grand Palace Bangkok
královský palác v Bangkoku // The Grand Palace Bangkok

Tržiště Chatuchak

Tržiště Chatuchak je snad vůbec největší tržiště co jsme kdy viděli. Je to obrovský komplex s hlavními uličkami a plno menšími malými uličkami mezi stánky uvnitř budov. Prodávají zde všechno možné. Od ovoce přes nejrůznější nápoje a dobroty až po oblečení a plno starožitných a jiných věcí, dá se zde strávit snad celý den, je zde i plno nejrůznějších lahůdek a dobrot a navíc hned vedle je překrásný Chatuchak park, kde si můžete odpočinout.

Tržiště Chatuchak // Chatuchak weekend market

Chatuchak park

Nejkrásnější a největší park, co jsme v Bangkoku viděli. Park je vyhledávaný i místními, kteří zde jen tak lenoší na dekách a užívají si klidu. Je zde hodně zeleně i laviček a dokonce venkovní posilovna, která byla pořád plná. Parkem protéká řeka, na které se můžete projet na šlapadlech. Cena byla 40 ฿ (30 Kč) za půl hodiny.

Chatuchak park
Chatuchak park

Chatuchak park
Chatuchak park

Památník demokracie

Památník demokracie je postavený ve stylu art deco na památku státního převratu v roce 1932. Památník se v poválečných letech stal oblíbeným místem veřejných demonstrací. Památník se nachází kousek od Královského paláce v prostředku kruhového objezdu. Není to nic kvůli čemu by se vyplatilo se sem táhnout.

Památník demokracie // Democracy Monument
Památník demokracie // Democracy Monument

Památník svobody

Památník byl postaven k uctění hrdinských činů a padlých při konfliktu mezi Thajskem a Francií na hranici mezi Thajskem a Indochinou. Opět se jedná o památník v kruhovém objezdu.

Památník svobody // Victory Monument

Lumphini park

Největší park v centru obchodní oblasti, který je oblíbený mezi obyvateli města, kteří tu sportují a relaxují. Park je příjemný a oproti Chatachuk parku byl i poměrně prázdný, takže zde byl větší klid.

Lumphini park
Lumphini park

Lumphini park
Lumphini park

Baiyoke Tower

Je nejvyšší budovou v Bangkoku. Budova má 85 pater a 304 m. Údajně by mělo vstupné do 83. patra stát asi 400 ฿ (300 Kč), nicméně my vyhlídku nenavštívili. Na internetu jsme četli, že člověk musí mít štěstí, aby byl výhled pěkný, jelikož je v Bangkoku hodně smogu a často není nic moc vidět.

Baiyoke Tower
Baiyoke Tower

Kalkulace

V Thajsku jsme byli necelý měsíc, koncem pobytu jsme strávili tři noci v Bangkoku. Náklady máme spočítané za celý pobyt dohromady. Nezbytné náklady by tedy vyšly na 16 734 Kč pro osobu, když připočteme jídlo, výlety a menší nákupy, tak se cena vyšplhá na přijatelných 22 807 Kč za osobu za téměř měsíc v Thajsku na třech místech, s letenkami, ubytováním včetně všech dalších výdajů.

Nezbytné €/฿
Let Praha – Bangkok – Praha €587,92 16 493 Kč
Let Bangkok – Phuket – Bangkok €93,03 2 610 Kč
Ubytování 17 080 ฿ 12 981 Kč
Metro 320 ฿ 243 Kč
Doprava 1 500 ฿ 1 140 Kč
33 467 Kč
Extra
Výlety 5 319 ฿ 4 042 Kč
Jídlo 8 791 ฿ 6 681 Kč
Nákupy 1 872 ฿ 1 423 Kč
12 146 Kč
CELKEM: 45 613 Kč (2 osoby)

Závěr

Původně jsme od Bangkoku neměli žádná přehnaná očekávání, čekali jsme hustou dopravu, plno lidí a smog. Nakonec jsme byli příjemně překvapeni pohodou a krásnými parky. Na druhou stranu toho tady není moc k vidění. Čtyři dny byly možná až moc, dva by klidně stačily. Nejkrásnějším místem byl bez pochyb královský palác, kam se ale platí šílené vstupné – ostatně jako všude, kde jsou davy turistů, což tady rozhodně byly. Okouzleni jsme byli i Chatachuk parkem, ve kterém se dá strávit pěkné odpoledne. Jelikož jsme vynechali čtvrť Patpong, což je čtvrť s kluby a prostitutkami, tak bychom vůbec neřekli, že jsme byli v tom Bangkoku, který je popisován v zahraničí a zobrazován v šílených filmech. Byl tu klid a pohoda, přátelští místní a levné a dobré jídlo. Sice nám tady nějaký podezřelý chlapík nabízel pytlíček s drogami, ale to bylo jen jednou a prostitutky jsme tu ani žádné neviděli! :-D

Tipy

 • WC zdarma bývá většinou v parcích.
 • Pozor na podvodníky před Královským palácem. Snaží se turistům nalhat, že je palác již zavřený a místo toho jim (za velké peníze) vymyslet alternativní program.

Fotogalerie

6 komentářů :

 1. Za pár dní letím do BKK, informace se mi moc hodí. Díky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsme moc rádi, že jsme pomohli.
   Šťastnou cestu a užij si BKK. :-)

   Vymazat
 2. Dobrý den, můžu se zeptat kde jste sehnali tak levné letenky? :) za cca. 8500 nevím kde sehnat :) díky za radu. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,
   letenky jsme zakoupili v této akci.

   Více informací o Thajsku naleznete v předešlém článku.

   Držíme palce, ať se vám také podaří sehnat levné letenky. :-)

   Vymazat
 3. Dobrý den mohli by jste poradit ubytování blízko Bangoku

  OdpovědětVymazat
 4. dobry den, muzete mi poradit kde koupim letenky z phuketu do bangkoku ...diky

  OdpovědětVymazat