pondělí 15. září 2014

Lotyšsko - Riga (26. 8. 2014 – 28. 8. 2014)

Jak jsme psali už ve článku z Litvy – Vilniusu a Estonska – Tallinnu, už někdy na jaře jsme zakoupili levné jízdenky do Pobaltí. Společnost SimpleExpress totiž zavedla svůj spoj z Vilniusu do Prahy. Byli jsme nadšení, že se podíváme do nových koutů Evropy a ještě ke všemu se SimpleExpress, kteří nabízí prvních pět jízdenek za 3 €! Naplánovali jsme si tedy cestu do Litvy, Estonska a Lotyšska na jeden zátah. Vše skloubit a naplánovat tak, aby nám cesty pěkně navazovaly a ještě ke všemu byly pro dvě osoby po třech eurech, byl opravdu oříšek, ale nakonec jsme vše naplánovali a bez problému už i absolvovali. Další město po Tallinnu byla lotyšská Riga. V Rize jsme byli necelé dva dny a pak už následovala nekonečná cesta zpět do Prahy. Z Rigy jsme jeli do Vilniusu, kde jsme několik hodin čekali a poté jsme už absolvovali další sedmnácti hodinovou cestu do Prahy.

Doprava

Autobus

Z Tallinnu jsme vyjížděli v 10.00. Již od rána poprchávalo a stejně tak tomu bylo i ze začátku naší cesty. Bohužel náš autobus opět neměl vestavěné tablety, ale vystačili jsme si s Wi-Fi a vlastními filmy. Když jsme překonali lotyšské hranice, udělalo se docela pěkně. Ovšem než jsme dojeli do cíle, tak se stihlo počasí ještě třikrát změnit. Počasí se tu opravdu mění každou chvíli a můžete vidět mraky, které po obloze rychle „plují“. Cesta do Rigy trvala čtyři a půl hodiny a byla příjemná. Autobus byl poloprázdný a opět jsme ani jednou nezastavovali.
Při zpáteční cestě z Rigy do Vilniusu jsme odjížděli ve 2.55. Trochu nás zaskočilo, že přijel jiný autobus - přijel autobus LuxExpress o několik minut dříve. Řidiči (jež neuměli anglicky) nikoho neinformovali, že už je to autobus i pro nás od SimpleExpress, což nás dost překvapilo. Naštěstí jsme se zeptali a zjistili tedy, že už máme nastoupit i my. Autobus byl komfortnější a prostornější, takže nám to nakonec vůbec nevadilo :-) Všechny cesty byly na čas.

SimpleExpress bus
Autobus SimpleExpress // The SimpleExpress bus

MHD

Po Rize se lidé dopravují pomocí autobusů, trolejbusů a tramvají. Spojení si můžete zjistit na stránkách místní MHD. Autobusy jezdí poměrně často, co jsme si tak povšimli, a kolikrát můžete potkat pouze „minibusy“ a ne klasické velké autobusy, jak je tomu zvykem u nás. Jednorázová jízdenka stojí 1,2 €.

local public transport
tramvaje škoda // local public transport

Stravování

Snídaně v hotelu byla za tu cenu docela obstojná. V místnosti byl jeden „švédský stůl“ se sýry, salámy, zeleninou, vejci, jogurty, … K pití bylo rozpustné kafe, čaj, mléko nebo džus. Trochu horší byla nabídka pečiva, jelikož byly jen dva druhy vakuovaného chleba (tmavý a světlý). Opět jsme si nakoupili nějaké pečivo a jídlo na cestu v našem již dobře známém oblíbeném supermarketu Rimi. Stavovali jsme se v McDonald´s, kde byly ceny asi nejnižší ze všech pobaltských států. Cheeseburger za 1 € a střední Cappuccino za 1,35 €. Hned v centru na náměstí u katedrály jsme našli pizzerii Charlie pizza. Byla to moc pěkná restaurace, kde se ve všední dny dala koupit 28 cm velká pizza ve speciální akci již od 3,5 € - např. Havaj či Capricciosa. Pizza byla sice trošku menší a tenčí, ale byla dobrá. K tomu jsme si nenechali ujít místní pivo Láčplésis za 2,5 €. Další den jsme se stavovali na oběd v Index Café na denní menu. Menu za 6 € se skládalo z polévky, hlavního chodu (na výběr ze dvou) a nápoje. Polévka byla výborná smetanová se zeleninou a dostali jsme k ní i pečivo. Jako hlavní jídlo jsme si vybrali beef burger se špagetami, rajčaty a rukolou. K pití byla v ceně citronová nebo malinová šťáva – vše přírodní a bez cukru.

breakfest in our hotel
snídaně v hotelu // breakfest in our hotel

local beer Láplésis
místní pivo Láčplésis // local beer Láčplésis

pizza
pizza // pizza at Charlie´s

a soup at Index Café
polévka v Index Café // a soup at Index Café

main course at Index Café
hlavní chod v Index Café // main course at Index Café

Ubytování

Měli jsme na poslední chvíli zamluvený hotel na jednu noc se snídaní v „chytré akci“ přes portál booking.com. Hotel MultiLux byl poměrně v centru. Hotel nás na jednu noc se snídaní pro dvě osoby v "chytré akci" vyšel na 21 € (586 Kč). Zpočátku jsme měli smíšené pocity, jelikož hotel byl ve staré bytovce. Samozřejmě jsme dostali nejvrchnější (šesté) patro a hotel neměl výtah. Na každém patře byly tři „byty“ po třech pokojích a společná koupelna společně s WC. Pokoje a „byty“ se otevíraly speciální kartou. Pokoj byl sice malý, ale docela útulný, navoněný a čistý. Koupelna byla taky velmi pěkná a čistá. Hotel jsme museli opustit do 12.00, ale mohli jsme si v úschovně zavazadel nechat kufry zdarma až do půlnoci, což nám přišlo vhod, protože náš autobus do Vilniusu jel až ve tři hodiny ráno.

hotel MultiLux // MultiLux Hotel

náš pokoj v hotelu MultiLux
náš pokoj v hotelu MultiLux // our room at MultiLux Hotel

bathroom
koupelna // bathroom

Obchody

V Rize jsme zahlédli hodně outletových obchodů. Dále zde bylo plno malých obchůdků, z kterých mě zaujal obchod s krásnými pomalovanými botami. Ceny byly podobné jako u nás. Kromě magnetu za 2,5 € (v Powder Tower stál dokonce jen něco málo přes 1,5 €) jsme si  nic nekoupili. Zaujalo nás obrovské nákupní centrum Origon, ale nebyli jsme se tam podívat. Kousek od náměstí se rozkládá obří městská tržnice. Je zde několik hal, kde je plno stánků se vším možným a venku jsou malé stánky plné zeleniny a ovoce.

a marketplace
tržiště // a marketplace

Zajímavá místa

Historické centrum Rigy se nachází ihned za řekou a rozkládá se na velmi malém prostoru. Centrum se dá projít během chvilky a všechny památky se dají najít bez problému.
Chodili jsme podle mapy a centrum jsme obešli již během prvního dne (spíše odpoledne), kdy bylo nejhezčí počasí. Moc se nám líbilo hlavní náměstí blízko řeky, kterému dominuje dům Černohlavů (tzv. Blackheads) a kostel sv. Petra. Hned na náměstí byla výstava barevných šneků a muzeum genocidy se vstupným dobrovolným. Muzeum bylo převážně plné dokumentů a výstřižků z novin, takže jsme ho prošli poměrně rychle. Dále se nám líbily tři domky (každý z jiné doby) „Tři bratři“, monument svobody s krásným parkem, výhled na město z druhého břehu řeky a „Powder Tower“, ve které je muzeum války a historie. Do muzea je překvapivě vstupné zdarma a je opravdu nádherné. Jedná se asi o nejhezčí muzeum, co jsme v Pobaltí navštívili. Muzeum má několik pater, jsou zde dobové figuríny, kostýmy, dobové předměty, dokumenty, filmy, … Zajímavá byla i národní knihovna, která dominuje druhému břehu řeky Daugavy. Kolem muzea se projíždí kluci na skateboardech, uvnitř byla výstava obrazů z mozaiky a budova sama o sobě působí opravdu velmi zajímavě. Poblíž budovy se nachází nápis RIGA z obřích plechových písmen.

Riga's Nativity of Christ Cathedral
pravoslavný kostel // Riga's Nativity of Christ Cathedral

The Freedom Monument
monument svobody // the Freedom Monument

modern art in Riga
moderní umění v Rize // modern art in Riga

The House of Blackheads and st. Peter´s Churc
Dům Černohlavců a kostel sv. Petra // The House of Blackheads and st. Peter´s Church

Three Brothers
Tři bratři // Three Brothers

a beautiful park
nádherný park // a beautiful park

museum in the Powder Tower
muzeum historie a války // museum in the Powder Tower

The Powder Tower
The Powder Tower

The National Library
národní knihovna // The National Library

a view of Riga
výhled na Rigu // a view of Riga

Kalkulace

Kalkulaci uvádíme za celý náš trip po Pobaltí, který celkem trval  12 dní i s cestami. Kalkulace nezbytných nákladů za tento výlet by byla 3 942,27 Kč na osobu. I s náklady na jídlo, památky a drobné nákupy se cena vyšplhá na krásných 5 960,55 Kč za osobu.
Co se týče pouze našeho pobytu v Rize, tak náklady vyšly 1 909,48 Kč na osobu.

Nezbytné Litva Estonsko Helsinki Lotyšsko
Autobus € 12,00 € 12,00 € 58,00 € 6,00
MHD - € 1,60 - -
Ubytování - € 172,00 - € 21,00
€ 12,00 € 185,60 € 58,00 € 27,00
€ 282,6 (7 884,54 Kč)
Extra
Památky € 1,74 € 4 € 6 -
Jídlo € 35,51 € 39,46 € 4,80 € 38,94
Nákupy € 2,03 € 5,80 € 3,90 € 2,50
€ 39,28 € 49,26 € 14,70 € 41,44
€ 144,68 (4 036,57 Kč)
CELKEM: € 427,28 (11 921,11 Kč)

Závěr

Riga byla krásná, i když samotné zajímavé historické centrum bylo opravdu malé. Necelé dva dny nám zde bohatě stačily. Na druhou stranu zde byla pohoda a mohli jsme si užívat atmosféru města. Nikam jsme nespěchali a všude jsme se dostali během chvilky. Nejvíce nás okouzlilo náměstí a muzeum v Powder Tower. Velmi se nám líbila i obří tržnice, kde byly stánky se zeleninou, ovocem, pečivem, suvenýry i oblečením. V Rize bylo velké množství Rusů (asi kolem 30 % populace!), což je poměrně hodně. Ruština byla opravdu slyšet na každém kroku i ve všech obchodech. Riga měla určitě své kouzlo a líbila se nám i přívětivá cenová hladina. Kdyby bylo lepší počasí, tak bychom určitě navštívili místní pláž, kde se v teplém počasí prý dá velmi dobře koupat. Aspoň máme záminku Rigu ještě někdy navštívit :-)

Tipy

 • Využijte akce na pizzu do pizzerie Charlie pizza, která je hned v centru na náměstí u katedrály.
 • Z druhého břehu řeky Daugavy je krásný výhled na historické centrum.
 • Navštivte muzeum války v „Powder Tower“, určitě nebudete litovat. 

Lákal by vás taky trip po Pobaltí nebo jste již některou z pobaltských zemí navštívili? Která země se vám líbila nejvíce? Za nás vede Litva - Vilnius :-)

2 komentáře :

 1. "Blackheads" jsou cesky Cernohlavci, je to tedy Dum Cernohlavcu :-) Pokud jste meli dost casu, meli jste se vypravit primestskym vlakem k mori do Jurmaly, je to kousek, je tam moc hezky a da se to zvladnout za odpoledne. Tak treba priste. V Lotyssku je fura mist, ktera jsou dosazitelna za jeden den z hlavniho mesta Rigy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opraveno :)
   Díky za tipy, bohužel druhý den počasí moc pěkné nebylo, aby to stálo za cestu k moři nebo kamkoliv jinam, tak třeba někdy příště :)

   Vymazat