pondělí 29. září 2014

Japonsko - Tokio (9. 9. 2014 – 19. 9. 2014)

Začátkem června se objevila perfektní chyba téměř na všechny lety operované leteckou společností Emirates prostřednictvím rezervačního systému Expedia.de. O chybě jsme se dozvěděli díky cestovatelskému portálu Cestuj levně. Jednalo se o takový menší trik, kdy se k letu přidal „ocásek“ do jiné třetí destinace a cena letenky tím rapidně klesla. Měli jsme trochu obavy, aby bylo vše v pořádku a nebyly z toho problémy – a teď tu jsme – zpět z Tokia s plno zážitky a po úžasném letu s Emirates a jejich luxusním servisem. Japonsko nás lákalo už dříve, ale vzhledem k běžným cenám letenek jsme nečekali, že bychom se tam podívali již tak brzy. A nakonec se to opravdu stalo – koupili jsme letenky za 306 € (8 565 Kč) na osobu a vyrazili jsme na více jak týdenní poznávání „Země vycházejícího slunce“.

Doprava

Let

Praha – Dubaj – Tokio

Letěli jsme se společností Emirates a byli jsme nadmíru spokojení. Let byl na čas, vždy jsme odlétali ještě dříve, než jsme měli. Vše bylo perfektně organizované a servis byl výborný. Let z Prahy do Dubaje trval necelých 7 hodin a let z Dubaje do Tokia přes 9 hodin. Byl to nejdelší let, který jsme zatím zažili, ale musím říct, že jsme si ho pěkně užili. Nápoje byly podávány několikrát během letů (včetně alkoholu, piva, vína) a jídlo bylo dvakrát za let a bylo výborné. Již den před odletem jsme si na internetu mohli zjistit jídelní menu a filmovou databázi :-D Každé sedadlo mělo svůj vlastní tablet s velkou úhlopříčkou, USB portem a plno filmy v různých jazycích.

Tokio – Dubaj – Praha

Zpáteční let byl kupodivu trošku delší. Cesta Tokio – Dubaj trvala přes 10 hodin. Letěli jsme přes noc, takže to uteklo velmi rychle. V Dubaji jsme tentokrát čekali na přestupu více jak 6 hodin, a tak jsme využili voucheru na jídlo zdarma, který společnost Emirates poskytuje klientům při přestupu v Dubaji delším jak 4 hodiny. Voucher se vydává na celém letišti pouze na jednom místě a to je Terminál 3, Gate B18 (poblíž informací a přepážky H – transfer desk). Mnoho jsme od voucheru nečekali, takže jsme nakonec byli mile překvapeni. Na výběr je z několik fast foodů, restaurací i kaváren. Na voucheru je uvedeno menu, které dostanete zdarma a v daném podniku si už potom jenom vyberete z různých druhů (např. sendvičů, jídel, …). Při posledním letu Dubaj – Praha jsme tedy už ani neměli moc hlad, protože po dvou meníčkách v letadle a ještě na letišti během noci jsme byli celkem přecpaní.

airplane Boeing 777-300 ER
letadlo Boeing 777-300 ER // airplane Boeing 777-300 ER

 food on board
jídlo v letadle // food on board

a map of our journey
mapa naší cesty // a map of our journey

 free meal voucher from Emirates
seznam jídel zdarma od Emirates // free meal voucher from Emirates

breakfest at the airport
snídaně na letišti od Emirates // breakfest at the airport

Cesta z letiště NARITA

Náš let byl z pražského letiště Václava Havla do tokijského letiště Narita, které je dál od centra, nebo spíš od Tokia celkově. Našli jsme několik možných cest s KEISEI Electric Railway, jak se z letiště dostat na náš hotel a jako nejlevnější variantu jsme zvolili možnost Limited Express od Keisei Main Line. Cesta trvala ještě něco málo přes hodinu. Vystoupili jsme na zastávce Nippori Station, která byla nejblíže k našemu hotelu. Další možností je vystoupit na stanici Ueno Station, kde je možný přestup na metro - linky H (Hibiya Line) a G (Ginza Line). Cesta na osobu stála ¥1 030 (210 Kč). Další, rychlejší možností, byla doprava s Access Expres od Narita Sky Access Line – ¥1 330 (270 Kč), případně nejrychlejší a nejdražší možnost se Skyliner – ¥2 470 (503 Kč).

MHD

MHD v Tokiu je docela oříšek. Samotnou podzemku provozují tři různé společnosti, do nichž musíte mít různé lístky. Musíte si tedy dávat pozor, kam nastupujete. Lístky se kupují v automatech před vchodem do metra a jejich hodnota je určena podle vzdálenosti, kterou hodláte urazit. Doporučujeme se před cestou podívat na stránky Tokijského metra, kde vám bude vypočítána cena Vaší trasy a podle toho si koupíte lístek. V případě, že koupíte špatný lístek, tak se nic neděje. U každého východu z metra sedí kompetentní osoba, kde se můžete informovat a potom nedoplatek snadno doplatit v automatech. Lístky začínají na ¥170 (35 Kč). Další nedostatek vidíme v celodenních lístcích. V automatech se dá koupit pouze jednodenní lístek na metro (pouze linky tokijského metra) za ¥710 (145 Kč; platí pouze ten den, není na 24 hodin!), ale nemají žádné dvoudenní nebo týdenní, jak tomu mají jinde. Na internetu jsme našli speciální lístek pro turisty na dva dny za ¥980 (199 Kč), ale bohužel se prodával jen na vybraných letištích, kam se nám pro něj opravdu zajíždět nechtělo :-D Jinak je doprava v metru dobrá. Každá zastávka je značená nejen názvem (i v angličtině), barvou, písmenem a číslem, takže i turista vystoupí na své zastávce bez problémů. Vše je dobře značené a kolikrát jsou v metru i informační tabule s časy, stanicemi a jinými informacemi. Byli jsme mile překvapení, že metro bylo poměrně volné. Skoro pokaždé jsme si sedli, akorát kolem osmé ranní bylo přecpané kvůli pracujícím. Vtipný byl vagón speciálně pro ženy. Tento vagon fungoval jen ve všední dny a my jím jeli zrovna o víkendu, kdy byl zpřístupněn všem, tak jsme ho v praxi nezažili. Skoro v každé stanici také najdete stojící zrcadlo. Pravděpodobně aby se mohly dámy upravit :-D A co dělají Japonci v metru? Ráno všichni spí a odpoledne jsou na mobilech. Na autobusy se kupují lístky přímo u řidiče, my autobusem nejeli.

subway
metro // subway

on the subway
v metru // on the subway

local public transport
místní autobus // local public transport

Stravování

Z předchozích zkušeností jsme si s sebou vzali menší zásoby jídla z domu. Vzali jsme si pytlíky s müsli a nějaké sušenky a ovoce. Nakonec se nám to velmi hodilo, přeci jen je v Japonsku docela draze. Chodili jsme nakupovat do supermarketů, které byly na každém rohu a měli tam i hotové krabičky s jídlem, což bylo fajn. Pro představu: vajíčko 3,5 Kč/ks, toastový chléb malý 30 Kč, mléko 33 Kč/1 litr. V hotelu byla k dispozici vybavená kuchyně, tak nebyl problém si něco menšího uvařit. Dále nebyl problém koupit si jídlo kdekoliv ve městě, různé restaurace byly téměř všude. Zajímavé bylo, že skoro každá restaurace měla před vchodem vitrínu a v ní makety jídel, která vaří včetně cen. Člověk si tedy mohl vybrat jídlo podle vzhledu, poté jídlo vyfotit a objednat. Přišlo mi, že jídlo bylo dost monotónní. Ve většině restaurací měli rýži s něčím, nudle s něčím nebo „polévku s nudlemi“ s něčím. Polévku jsme si dali hned jako naše první japonské jídlo a vůbec nám nechutnala. Možná jsme měli jenom smůlu na špatnou restauraci nebo druh, ale ani jsme ji nedojedli a pak jsme se těmto jejich polévkám vyhýbali velkým obloukem :-D Na druhou stranu rýže s vepřovým masem byla výborná, stejně tak jako sushi nebo maso/ryba obalovaná v těstíčku. V levnějších částech Tokia se dalo jídlo koupit průměrně kolem ¥700 (142 Kč), v centru průměrně kolem ¥1 200 (244 Kč). K jídlu jsme dostali zdarma sklenici vody. Co se týče piva, tak v restauracích stojí půllitr nejméně ¥500 (102 Kč). V plechu v supermarketu už je cena příznivější – ¥200 (41 Kč). Kdyby člověk dostal po cestě hlad nebo žízeň, má možnost si koupit pití, kávu, zmrzlinu nebo jiné pochutiny v automatech, které jsou na každém rohu. Našli jsme zde i pěkný donutový řetězec Mister Donut, kde měli velký výběr různých koblihů, kávy a shaků. Donuty se pohybovaly kolem ¥130 (27 Kč) za kus.

models of food
makety jídla před restaurací // models of food

japanese food
japonské menu // japanese food

Mister Donut
Mister Donut

local beer
místní pivo // local beer

Ubytování

Výběr ubytování nebyl vůbec jednoduchý. Nebyli jsme si jistí, ve které oblasti zamluvit ubytování, aby to bylo „v centru“ a za rozumnou cenu. Nabízela se i možnost tzv. kapsle ubytování, což znamená, že si zamluvíte „kapsli“, kde je v podstatě jenom postel na přespání. V jedné velké místnosti je těchto kapslí hned několik. Nakonec jsme vybrali Juyoh Hotel blízko oblasti UENO parku. V hotelu nabízeli jak evropský typ pokoje, tak japonský. V japonských pokojích byly místo postelí typické rohože na spaní a chyběly i židle se stolkem. Zpočátku nás japonský typ pokoje hodně lákal, ale při představě devíti nocí na rohožích jsme nakonec zvolili evropský typ pokoje, jak jsme později zjistili, tak jsme byli v hotelu skoro jediní :-D Hotel měl deset pater a na každém patře byly společné toalety a koupelna, sprchové kouty byly jen ve čtyřech patrech a byly společné. Bylo zde vždy čisto a nebyl problém dostat se do koupelny – potkávali jsme tam minimum lidí. Na každém patře byla k dispozici rychlovarná konvice s hrnečky a pytlíky s čajem. Dole u recepce byla společenská místnost, vybavená kuchyň a zásobník s horkou vodou, káva a čaj. Další super věcí byla lednička na pokoji a TV. S hotelem jsme byli spokojení, na devět nocí pro dvě osoby nás stál ¥51 200 (10 419 Kč), rezervaci jsme prováděli přes portál booking.com. Potěšily nás i typické japonské průhledné deštníky, které byly v Tokiu skoro u každého obchodu/restaurace a právě i našeho hotelu kdykoli k zapůjčení zdarma. Hned první den nám to přišlo vhod.

our room
náš pokoj // our room

lounge
společenská místnost // lounge

bathroom
koupelna // bathroom

kitchen
kuchyně // kitchen

Juyoh Hotel
Juyoh Hotel

Obchody

Naším nejoblíbenějším obchodem se staly obchody typu „100 YEN SHOP“. Jedná se o český ekvivalent obchodu „Vše za 39 Kč“, akorát tady vše vycházelo na cca 20 Kč. Tyhle obchody byly v Tokiu poměrně časté, i když pokaždé pod jiným jménem. Jednalo se o obchod, kde bylo téměř vše za ¥100 (poté zde byly věci za ¥200, ¥300 i ¥400). Obchod byl ideálním místem pro nákup dárkových předmětů pro známé a rodinu. Daly se tady ale nakoupit i nejrůznější sešity, bloky, kapesníky a jiné fajn věci. Nakoupili jsme zde několik velkých pytlů věcí a musím přiznat, že něco už i na Vánoce :-D Ale jak jsme psali – nebyly to jenom samé blbosti a šunty, ale daly se najít i pěkné věci. Dokonce zde mají i jídlo, keramiku a již zmiňované průhledné deštníky.
Dalšími obchody, kde jsme nakoupili, byly supermarkety. Našli jsme jeden pěkný v Rox nákupním centru, kde jsme nakoupili různé čaje, dobroty a saké. Doporučuji se podívat i na jiný alkohol, byl zde Jim Beam za 200 Kč, ale my raději nakoupili saké a kvůli omezenému množství dováženého alkoholu do ČR jsme raději nepokoušeli štěstí.
Moc pěkná byla nákupní centra na ostrově Odaiba. Jsou zde dvě nákupní centra a rozhodně se zde dá vybrat. Oblečení jsme našli za hodně přijatelné ceny, jen šlo pro nás o neznámé značky. Na druhou stranu jsme měli trochu problém s důvěryhodností. V Tokiu stejně jako jiných asijských zemích se hodně padělá a kopíruje, takže bylo běžné potkat v metru 10 holek s kabelkou „Louis Vuitton“. Když jsme narazili na obchůdek s parfémy, tak jsem se raději neodvážila žádný koupit i přes výhodnou cenu. Prostě jsem si nemohla pomoci, ale nevěřila jsem původu.
Byli jsme se podívat i v obchodech s typickými japonskými předměty a suvenýry. Byly zde nejrůznější kimona, šavle, sochy a vějíře, ale nic jsme nekoupili. Takhle vypadalo vše moc krásně a stylově, ale doma bychom to neměli kam dát…
A na závěr jsme si jako vždy přivezli magnetek s motivem Tokia, který jsme našli pouze na Senso-Ji ulici pro turisty. Nikde jinde jsme magnety neviděli. Magnet nás vyšel na ¥360 (73 Kč).

vending machine
automat s nápoji // vending machine

100 Yen Shop
100 Yen Shop

our most favorite Starbucks in Ueno Park
naše nejoblíbenější kavárna v parku Ueno // our most favorite Starbucks in Ueno Park

grocery shop
supermarket // grocery shop

Zajímavá místa

Zajímavých míst je v Tokiu několik. Není zde tolik historických staveb a památek, jak tomu bývá často v Evropě, ale i tak se tu nudit rozhodně nebudete. Jelikož je Tokio obrovské a doprava je mnohdy komplikovaná vzhledem ke třem provozovatelům linek podzemky a speciálním lístkům na povrchovou dopravu, rozdělili jsme zajímavé věci k vidění pro lepší orientaci podle oblastí a nezapomněli jsme je „optákovat“, abyste měli lepší představu, co stojí za vidění a co už méně. :-) Vytvořili jsme pro vás opět mapu na Google s tím, co jsme my sami navštívili a viděli.

Mapa


oblast UENO

V okolí Ueno station je plno věcí k vidění a pěšky se odsud dá dostat až do oblasti Asakusa. Našli jsme zde i plno restaurací s velmi příznivými cenami. Jídlo se pohybuje už kolem ¥500, což je 102 Kč.

Ueno park

Ueno park je krásný park, ve kterém najdete například Ueno ZOO, Tokijské národní muzem, sochu samuraje Saigo Takamoriho venčícího psa, buddhistický chrám a jezírko, na kterém se můžete projet na šlapadle ve tvaru labutě či loďce. My si oblíbili kavárnu Strabucks hned u fontány s pěkným výhledem na „promenádu“.

fountain in Ueno Park
fontána v parku Ueno // fountain in Ueno Park

Ueno Park
Ueno Park

the statue of Saigo Takamori
socha samuraje Saigo Takamori // the statue of Saigo Takamori

Ueno ZOO

My ZOO navštívili a velmi se nám líbilo, vstupné bylo velmi přívětivé – ¥600 (122 Kč) za dospělého a největším lákadlem byla panda! V ZOO byly pandy dokonce dvě a byly opravdu krásné. Ovšem pokochat se nimi člověk moc nemohl, protože u nich stáli hlídači, kteří kontrolovali „provoz“ a nikdo se u nich nemohl moc dlouho zdržet. Zvířat zde bylo hodně a byli jsme překvapení, jak dlouho jsme se zde nakonec zdrželi. Jediné co nám trochu vadilo byly podmínky, ve kterých zvířata žila. Všechna měla extra malý prostor a kolikrát v tom jejich „prostoru“ byla ještě jiná zvířata.

Ueno ZOO
Ueno ZOO

Panda!
Panda!

Jezero se šlapadly a buddhistický chrám

Jezero je na kraji parku mezi ZOO a buddhistickým chrámem. Je obklopeno jak přírodou, tak mrakodrapy. My si zde na půl hodiny pronajali šlapadlo ve tvaru labutě (na výběr bylo i autíčko nebo klasická loďka) a bylo to fajn. Labuť byla nejdražší a stála ¥700 (142 Kč).

lake in Ueno Park
jezírko v parku Ueno // lake in Ueno Park

před buddhistickým chrámem // in front of Buddhist temple

Tokijské národní muzeum

Přes silnici za UENO parkem je Národní muzeum. My sem šli hned první den, kdy místy pršelo a nedalo se toho tedy moc dělat. Vstupné bylo ¥410 (83 Kč) pro studenty a ¥610 (124 Kč) pro dospělé. V ceně je i vstup do zahrad a galerie. Muzeum bylo poměrně velké a dalo se zde strávit hodně času. Nejvíce se nám líbily historické předměty a sochy.

National museum
výstava v Národním muzeu // National museum

oblast ASAKUSA

Oblast Asakusa je turisty poměrně vyhledávaná oblast. Nachází se zde překrásný chrámový komplex Senso-Ji s parkem, který patří mezi nejstarší v Tokiu.

Senso-Ji a park

My park navštívili v den státního svátku, takže zde bylo plno lidí a dokonce zde nějaký pán předváděl show se cvičenou opičkou, což bylo pěkné zpestření. Od chrámu vede ulička plná dárkových předmětů a dobrot. Ulička byla naprosto přeplněná turisty a nedalo se zde téměř chodit.

Senso-ji
Buddhistický chrámový komplex Senso-Ji // Senso-Ji

Senso-ji Park
park Senso-Ji // Senso-Ji Park

Sky Tree Tower

Poměrně novou atrakcí je 634m vysoká televizní věž Sky Tree Tower. Mezi jinými mrakodrapy vyniká už na první pohled a v noci je překrásně nasvětlená. Příjemné bylo, že svítí moc pěknými barvami – trochu jsem očekávala větší divočinu, když jsme v tom Japonsku :-D Vstupné bylo ¥2 060 (419 Kč). My věž nakonec nenavštívili, protože jsme se spokojili s také velmi pěkným výhledem z vládní budovy (viz níže) a nechtěly se nám za podobný výhled utrácet peníze.

Sky Tree Tower
Sky Tree Tower

oblast ODAIBA

Na ostrov Odaiba jsme se hodně těšili a rozhodně nás nezklamal. Na ostrov se dá přejít přes Duhový most, který je kopií mostu ze San Francisca (Golden Gate). Už cestou po mostě se nám naskytl překrásný výhled na ostrov, na který si prý místní jezdí odpočinout od městského ruchu. Poté co jsme po mostě přešli na ostrov, ocitli jsem se na pláži. Bohužel se na pláži nesmí koupat, ale i tak to tam bylo příjemné a kolem byl krásný park. Počasí nám hodně přálo, takže jsme se stihli i trochu opálit. :-) U pláže se nachází Socha svobody, která je pro změnu napodobeninou té newyorské. Dále je zde obří Robot, u kterého jsou večer pouštěna krátká videa a robot svítí, bliká a vypouští páru. Společně s krátkým filmem a osvícenými stromy to byla celkem pěkná podívaná. Jen pozor, pokud chcete vidět představení v plné kráse, tak se hraje jen třikrát denně a to v 19.30, 20.30 a 21.30 (září 2014)! Na ostrově jsou i dvě pěkná nákupní centra. Velmi se nám líbilo centrum VenusFort, které je postaveno v historickém stylu a nachází se zde i showroom Toyoty – Mega Web Showcase. Vstupné do showroomu je zdarma a do 19.00 jsou zde k dispozici nejrůznější simulátory – také zdarma. Ve stejném centru se nachází i výstava historických vozidel (zdarma). V Toyotě se nám velmi líbilo – jak historická část, tak i ta moderní s nejnovějšími typy aut.

ostrov Odaiba
ostrov Odaiba // Odaiba Island

The Statue of Freedom and Rainbow Bridge
Socha svodody a Duhový most // The Statue of Freedom and Rainbow Bridge

Toyota Showcase Mega Web
předváděcí místnost Toyoty // Toyota Showcase Mega Web

exhibition of historical vehicles
výstava historických automobilů // exhibition of historical vehicles

Robot
Robot

oblast GINZA

Ginza je oblast luxusních obchodů a světel. V noci je na Ginzu opravdu překrásný pohled! Obchody jsou zde převážně luxusní a drahé, ale nachází se zde i showroom Sony, který stojí za navštívení, pokud jste milovníky techniky. Jsou zde všelijaké novinky, které si můžete vyzkoušet a dá se zde strávit docela dost času. Vstupné je zdarma. Kousek od Ginzy se nachází obří rybí trh Tsukiji. Trh je obrovský a jsou zde nejrůznější druhy mořských plodů a ryb, jak v syrovém, tak hotovém stavu, takže se zde můžete i najíst. Je zde i tržiště se zeleninou a ovocem. Prý se zde koná obří aukce tuňáků (kolem čtvrté hodiny ranní), tu jsme ale nenavštívili. Vstupné na trh je zdarma a pro veřejnost od 9.00.

Tsukiji market
rybí trh // Tsukiji market

Ginza
Ginza

oblast SHIBUYA

Shibuya je oblast plná obchodů, již cenově přijatelnějších než jsou na Ginze. Najdete zde obyčejnější obchody typu H&M, Forever 21, … Nachází se zde i křižovatka Center Gai, kde prý během minuty přejde nejvíc lidí na světě. Je zde pět přechodů a lidí tu je opravdu šíleně moc. Krásný pohled na mumraj na křižovatce se naskytne z horního patra kavárny Starbucks, která je přímo u křižovatky. Byla to opravdu pěkná podívaná :-) Hned u zastávky metra je i socha pejska Hachika, o kterém je film Hachiko - příběh psa, který věrně čekával na svého pána na zastávce i po jeho smrti.

crossway Center Gai
křižovatka Center Gai v oblasti Shibuya // crossway Center Gai

GOVERMENT BUILDING

Vládní budova je kousek od metra Shinjuku. Zdarma se můžete svézt výtahem do 45. patra, kde je vyhlídka na celé město. Jsou zde dvě vyhlídky – severní a jižní. Jižní se nám líbila víc. Výhled je opravdu krásný a můžete sem zajít jak ve dne od 9.30 tak v noci do 23.00 (pouze severní vyhlídka, jižní končí v 17.30). Výhled opravdu stojí za to!

view of Tokyo from Goverment Building
pohled na Tokio z 45. patra vládní budovy // view of Tokyo from Goverment Building

SEALIFE PARK

Rozhodli jsme se podívat do vodního parku. Bylo to trochu z ruky, ale nakonec se nám tam velmi líbilo. Park byl menší, ale k vidění toho bylo docela hodně. Přirovnali bychom ho k ZOO – plno ryb v malém prostoru. Zastihli jsme i krmení žraloků, tučňáků nebo akci „pohlaď si rybu“, kde v kádince ležela (snad ještě živá) nehybná ryba a člověk ji mohl pohladit po hřbetě. Kolem je krásný park ještě se sladkovodní výstavou, která je již hodně malá, výhled na moře a můžete se projít kolem pobřeží. Vstupné do parku bylo ¥700 (142 Kč).

okyo Sea Life Park
tokijský mořský svět // Tokyo Sea Life Park

CÍSAŘSKÝ PALÁC

Císařský palác bohužel není zpřístupněn veřejnosti, ale můžete si projít východní zahrady. Zahrady u císařského paláce byly krásné, asi jedny z nejhezčích, co jsme zde viděli. Dlouho jsme hledali palác a nakonec se smířili s tím, že ho asi ani neuvidíme, ale pak jsme ho našli na trochu jiném místě při cestě ze zahrad (není přímo v zahradách a ani z nich není vidět). Zahrady jsou otevřeny do 16.30 a poslední návštěvníky pouští dovnitř v 16.00. Vstupné je zdarma.

Imperial Palace
Císařský palác // Imperial Palace

Kalkulace

Udělali jsme hrubou kalkulaci, na kolik nás výlet do Japonska vyšel. Celkový závěr je 33 715 Kč za dvě osoby, což dělá 16 858 Kč na osobu. Kdybychom nejezdili po jezírku v labuti a nenakupovali už na půl roku dopředu, tak nezbytné náklady dělají 14 704 Kč na jednoho.

Nezbytné ¥
Let €621,92 (¥85 552) 17 409,90 Kč
Ubytování ¥51 200 10 419,20 Kč
Metro ¥3 640 740,74 Kč
Doprava ¥4 120 838,42 Kč
¥144 512 29 408,26 Kč
Extra
Památky ¥4 120 838,42 Kč
Jídlo ¥5 828 1 186,00 Kč
Nákupy ¥11 216 2 282,46 Kč
¥21 164 4 306,88 Kč
CELKEM: ¥165 676 33 715,14 Kč

Závěr

Tokio bylo příjemně jiné. Už po opuštění vlaku z letiště na nás dýchala příjemná atmosféra Tokia. Teplejší a zároveň vlhčí vzduch Tokia prolínaný vůní smažených ryb. Lidi zde byli naprosto úžasní. Naprostá otočka o 360 ° oproti Evropě. Všichni jsou milí, klidní, usměvaví a vždy ochotní pomoci. Nejednou nás na ulici zdravili (a klanili se) cizí lidé, často se nás někdo ptal, zda nepotřebujeme pomoct a hned první den jsme se setkali s jejich vstřícností v plné kráse. Zadali jsme do GPS špatné souřadnice hotelu, a tak jsme skončili v trochu jiné části Uena. Ihned se nás ujala starší paní a dvě mladé holky, které, i když šly naprosto jiným směrem, byly ochotné nás dovést k hotelu, který byl asi 2 km jinde. Byli jsme opravdu vděční, protože po dlouhém letu, časovém posunu a ještě s těžkými kufry a batohy jsme toho měli dost. A nebyli by to správní Japonci, kdyby si nás nevyfotili! :D Po úspěšném naleznutí hotelu vytáhla Japonka mobil, zda si nás může vyfotit. My tedy otřeli pot z čela a v objetí našich „zachránkyň“ jsme se zvěčnili :-) Další den jsme zase potkali šest školáků, kteří s námi prováděli rozhovor na hodinu angličtiny. Angličtina je zde jinak poměrně problém. Hodně málo lidí mluví anglicky, takže se anglicky domluvíte jen v turistických centrech a trochu v MHD.
Počasí nám vyšlo krásné, bylo kolem 26 °C a trochu jsme se i opálili. Pršelo nám pouze jednou. Původně jsme plánovali výlet do Kjóta nebo jiného japonského města, ale nakonec jsme to vzdali, protože plánování bylo dost složité – navíc s kufry, přespáváním, bookováním jiného hotelu...
Celkově jsme byli z Tokia nadšení, hlavně díky milým lidem a pohodě, která tu panovala. Žádné hysterické troubení aut, nervózní prodavači, zloději nebo vandalové. Klídek a pohoda. Ulice byly mimo turistické oblasti skoro až poloprázdné, což jsme rozhodně nečekali. Všude jsme slýchali jak je v Tokiu draze, ale nakonec to tak strašné nebylo. Památky byly za rozumné ceny a jídlo se taky dalo najít levnější, takže jsme si nakonec ještě dovezli 8 000 Kč zpět.

Tipy

 • Téměř po celém městě narazíte na pítka a veřejné toalety (velmi pěkné a čisté), které jsou zdarma.
 • V restauracích a taxících se nedávají dýška.
 • V Japonsku mají jiné zásuvky než v Evropě, proto je potřeba mít redukci. V 100 YEN shopech jsme viděli redukci za ¥100 (20 Kč), což byla stejná suma, kterou jsme v našem hotelu platili za její pronájem.
 • Skoro ve všech hotelech (restauracích, obchodech) jsou zdarma u vchodu k zapůjčení typické japonské průhledné deštníky. Stejné deštníky jsou k zakoupení v 100 YEN shopech od ¥100 (20 Kč; menší průměr).
 • Pozor si dejte na otevírací dobu některých atrakcí (např. ZOO, muzea). Většinou jsou všechny památky/atrakce zavřeny v pondělí, ale nemusí to být pravidlem a navíc je plno výjimek, kdy jsou zavřeny jiný den. Doporučujeme si dopředu ověřit otevírací dobu na Internetu, než se někam vydáte.
 • Z Ginzy jezdí do nákupního centra VenusForte na ostrově Odaiba shuttle bus zdarma. Výhoda je hlavně v tom, že kvůli více společnostem MHD jezdí na Odaibu JR linka, na kterou musíte mít jiný lístek než na klasické metro, které jinak k přepravě bohatě stačí. Autobus jezdí do 20.00, bohužel nemáme přesně zjištěno odkud, jelikož jsme s ním nejeli.
 • Kuřáci si zde na své moc nepřijdou. Na ulicích jsou na každém kroku zákazy kouření a kouřit se často může jen ve vyhrazených prostorech.
 • Ve většině obchodech jsou uváděny ceny bez DPH. DPH činí 8 %.

Emirates

 • Proveďte online check-in, ušetříte tím čas na letišti při odbavení.
 • Při přestupu v Dubaji nad 4h si vyzvedněte voucher na jídlo (Gate B18).
 • Pokud opustíte letiště, když máte více hodin na přestup, nemůžete si potom vyzvednout voucher na jídlo zdarma.
 • Personál kontroluje nejen váhu kufru (30 kg), ale také váhu příručního zavazadla (7 kg). Navíc můžete mít kabelku, či brašnu s foťákem jako další palubní zavazadlo.

16 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Díky moc, my se zase těšíme na report z Řecka! ;)

   Vymazat
 2. Moc hezké, úplně mě to navnadilo. Jdu mrknout na vaše Thajsko :-) . V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme, Japonsko se nám velmi líbilo. :-)

   Vymazat
 3. To že vám Emirates připadají, že mají "úžasný" palubní servis a jsou "luxusní" je jen nedostatkem srovnání nebo proč?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,
   něco už máme nalétáno (samozřejmě jsme nevyzkoušeli všechny společnosti na světě :-)) a ZATÍM u nás Emirates vede. Líbí se nám například vždy milý a ochotný personál, spolehlivost, rychlost, výborné jídlo, dobře zásobená filmotéka a voucher na jídlo při delším přestupu v Dubaji. :-)

   Vymazat
 4. Dobrý den, v rijnu budu mit Tokio jako prestupni stanici a mam zde 12hodin cas, jaka mista byste doporucili k navstiveni? A ne moc daleko z letiste (Narita)? Dekuji za odpověď. A.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, letiště Narita je docela daleko od centra (cca hodina cesty, cca 200 Kč jednosměrná jízdenka). Vlak z letiště staví přímo na zastávce UENO, kde je krásný park s jezerem a buddhistickým chrámem (doporučujeme) a se sochou posledního Samuraje (doporučujeme), ZOO (s pandou, takže jen pokud toužíte vidět pandu, jinak je to obyčejná, spíš průměrná, ZOO) a Tokijské národní muzeum (spíš asi ne). Dále se dá i pěšky (cca 2,5 km) či metrem dostat Senso-Ji parku, kde je také krásný park a chrám (doporučujeme) a turistická ulice plná různých věcí na památku. :-)
   Užijte si Tokio a zbytek výletu! :-)

   Vymazat
  2. Dekuji za odpověď a za tipy! Pisu si :)! At se i vam dari při cestovani! A.

   Vymazat
  3. Dobry den, zajimalo by me vic do detailu, jak je to s tim pujcovanim destniku v restauracich, atd.. Muzu si ho pujcit, ale po obchuzce zas vratit? Mozna to jen chapu spatne, ale nejak si to nedovedu predstavit - to si ho zapujcim a treba po celodennim vyletu po meste ho tam zas pujdu pres cele mesto vratit? Dekuju za odpoved. Bezva cestopis a spousta tipu! A jeste jeden dotaz: da se s kufrem v ruce a batohem na zadech cestovat po meste? Vecpeme se s tim do metra? Radka

   Vymazat
  4. Dobrý den, Radko,
   zapůjčení deštníku jsme využili pouze jednou a to v hotelu, tedy po celodenním výletu jsme ho vrátili. Jak přesně to funguje u obchodů nevíme, ale předpokládáme, že má sloužit pouze pro krátkodobé účely, tzn. k autu, do obchodu, ... Určitě doporučujeme tento typický průhledný deštník zakoupit v obchodech 100 YEN (menší průměr ¥100 (20 Kč), větší ¥200 (40 Kč)) a budete mít pěknou památku na Japonsko. :-)
   Se zavazadly se do metra určitě vejdete. :-)

   Ať se Vám výlet vydaří a neprší Vám. :-)

   Vymazat
  5. Diky moc za odpoved. Mejte se kras e! Radka

   Vymazat
 5. Dobrý den,
  moc díky za tipy. Čaká nás cesta do Tokia, tak sbírám rady a tipy. Vy máte zatím nejlepší a nejčtenější report. Díky moc. Přeju hodně štěstí do dalších cest! Nikola

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, Nikolo,

   děkujeme za chválu, velmi nás to těší. :-)

   Přejeme šťastný let a pěkné počasí, užijte si to.

   Vymazat
 6. Dobrý den,
  jsou v Tokiu ceny jídla relativně přijatelné (když nebudeme navštěvovat "spešl" restaurace)? Myslím tím například fast-food, streetfood, apod.

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrý den, máte krásný blok, děkuji za cenné rady. V lednu se chystáme do Australie a máme jeden celý den pobytu v Tokiu. Přiletíme tam brzo ráno a odlétáme večer. Chtěli bychom něco poblíž letiště. Jak jste již psal v jedné ospovědi, dá se jet do UENo ZOO, ale zdá se mi to daleko, hodina cesty. Vážně není něco blíže, kam bychom mohli pěšky? Já se hromadnou dopravou bojím, abychom špatně nenastoupili. Děkuji předem Sárka

  OdpovědětVymazat