neděle 7. září 2014

Estonsko - Tallinn (20. 8. 2014 – 26. 8. 2014)

Jak jsme psali už ve článku z Litvy – Vilniusu, už někdy na jaře jsme zakoupili levné jízdenky do Pobaltí. Společnost SimpleExpress totiž zavedla svůj spoj z Vilniusu do Prahy. Byli jsme nadšení, že se podíváme do nových koutů Evropy a ještě ke všemu se SimpleExpress, kteří nabízí prvních pět jízdenek za 3 €! Naplánovali jsme si tedy cestu do Litvy, Estonska a Lotyšska na jeden zátah. Vše skloubit a naplánovat tak, aby nám cesty pěkně navazovaly a ještě ke všemu byly pro dvě osoby po třech eurech, byl opravdu oříšek, ale nakonec jsme vše naplánovali a bez problému už i absolvovali. Další město, které jsme navštívili, bylo Tallinn. V Tallinnu jsme byli celé čtyři dny a z toho jsme si udělali jednodenní výlet do Helsinek. Helsinki byly vzdáleny pouze 80 km, tak by byla škoda toho nevyužít.

Doprava

Autobus

Ve středu před půlnocí jsme odjížděli z Vilniusu a další naše zastávka byla v Estonsku v Tallinnu. Opět jsme jeli autobusem SimpleExpress za 3 eura a cesta trvala asi osm hodin. Tentokrát byl autobus bohužel bez vestavěných tabletů, ale jelikož jsme byli poměrně unavení, tak jsme cestu stejně prospali. Opět nebyla žádná pauza, stavěli jsme pouze na pár minut v Rize. Dojeli jsme opět na čas.

SimpleExpress bus
autobus SimpleExpress // SimpleExpress bus

MHD

Místní MHD se skládá z autobusů, trolejbusů a tramvají. Lístky se dají kupovat přímo u řidiče. Jednorázový lístek stojí 1,6 € a pro studenty a děti je pouze za 0,8 €. My využili autobus při cestě na televizní věž, která je trochu dál od centra a tramvaj při cestě na autobusové nádraží při cestě zpět, jelikož hodně pršelo. Při cestě tramvají jsme jeli dokonce gratis, protože nepříjemná řidička tramvaje neměla na rozměnění 20 € bankovky, a tak jsme neplatili nic :-D

local public transport
místní MHD // local public transport

Stravování

Skoro pořád jsme se stravovali někde mimo domov. Většinou jsme si koupili nějaké pečivo, salát, zeleninu a jiné potraviny v supermarketu. Navštívili jsme supermarkety Rimi, Prisma a Selever. V Estonsku jsou opravdu milovníci mléčných výrobků. Byli jsme dost udiveni z nepřeberného množství sýrů, jogurtů, kefírů a výrobků, které jsme nedokázali přesně identifikovat. Nejvíce se nám líbil výběr sýrů. Nejmenší gramáž byla 150 g a běžné byly balení po 500 g. Já jako milovník sýru jsem si zde přišla na své. Jak píšeme níže, měli jsme v hostelu k dispozici kuchyň, takže jsme si mohli nakoupit i plno věcí (pivo, džusy, mléko, …) a skladovat je v lednici. Vhod nám přišla i rychlovarná konvice a dokonce jsme si uvařili těstoviny s bazalkovým pestem, když jsme zrovna nebyly někde venku.

grocery shop Rimi
supermarket Rimi // grocery shop Rimi

milk products
mléčné výrobky // milk products

Ubytování

Ubytovaní jsme byli v Fat Margaret´s Hostel. Hostel jsme objednávali přes server Booking.com. Nakonec jsme za pokoj na pět nocí pro dvě osoby se soukromou koupelnou platili 172 € (4 798,80 Kč). Bohužel jsme byli trochu zklamaní – hostel byl už zvenku ošklivý, pokoje nic moc, plno věcí se rozpadalo (sprchový kout, postele, dveře, …) a slibovaná sauna s vířivkou fungovala jen dvě hodiny denně. Velkou výhodou bylo, že hostel se nacházel asi minutu chůze od starého města. Z okna jsme přímo viděli na Fat Margaret Tower, což je jedna z původních bran vedoucích za hradby historického města. Supermarket Rimi byl vzdálený 5 minut chůze a trajekt Linda Line (Tallinn <-> Helsinki) podobně. Poloha hostelu byla opravdu vynikající. Další výhodu jsme spatřovali v možnosti společné kuchyně. V hostelu byla plně vybavená kuchyně, kde jsme si mohli vařit vlastní jídlo. Dále zde byl k dispozici počítač s internetem, ping-pongový stůl a sauna s vířivkou, která byla v provozu pouze mezi 9 a 11 hodinou dopoledne. Vířivku jsme ani jednou nezastihli „vířit“ a voda byla dost špinavá. Ovšem po pobytu u předchozího hostitele v Litvě, nám to zde přišlo obstojné a hned po příjezdu jsme to na pár hodin „zalomili“ na přistýlkách, které se vydávaly za postele.

Hostel Fat Margaret´s
Hostel Fat Margaret´s

our room
náš pokoj // our room

koupelna
koupelna // bathroom

kitchen at Fat Margaret´s
kuchyně // kitchen at Fat Margaret´s

Obchody

Obchodů jsme zde opět moc nenavštívili, koupili jsme si jako vždy magnet za 3 € do naší sbírky na ledničku a pohledy pro kamarády. Navštívili jsme jedno nákupní centrum – Rocca al Mare, kam jede ZDARMA autobus z terminálů A, B a D. Terminály byly pár set metrů od našeho hostelu. Autobus jede asi 20 minut, ale intervaly jsou docela velké. Jede cca jednou za hodinu a půl, takže výlet je potřeba naplánovat. Obchody v centru byly obdobné jako u nás, ceny spíše vyšší.

bus to shopping centr Rocca Al Mare
autobus do nákupního centra Rocca Al Mare // bus to shopping centre Rocca Al Mare

kavárna
kavárna // local coffee bar

shopping centre Rocca Al Mare
nákupní centrum Rocca Al Mare // shopping centre Rocca Al Mare

Zajímavá místa

V historickém centru je toho k vidění plno a vše je na jednom místě. Opět jsme si v Infocentru vzali mapu města a významné památky obešli podle ní. Okouzlily nás úzké uličky, hradní věže i kostely, kterých tady je stejně jako ve Vilniusu hodně. Nejvíce se nám líbil kostel sv. Alexandra, náměstí s kostelem a dominantním křížem a tři vyhlídky, z nichž byl překrásný výhled na město a moře. Historické centrum se dá projít poměrně rychle, proto jsme další den vyrazili na okružní procházku po památkách, které jsou trochu vzdálenější. Viděli jsme krásný palác Kadriorg, který nyní slouží jako muzeum umění a prezidentský palác. Poté jsme šli promenádou podél moře k soše Russalky - památníku padlých námořníků, poté památníku obětem z 2. SV Maarjamäe, až jsme nakonec došli k televizní věži. Bohužel se tu počasí mění opravdu rychle a poměrně jasná obloha se po 15 minutách zatáhla a začalo pršet. Usoudili jsme, že investice 5 € pro studenty (8 € pro dospělé) se nám v tomto počasí nevyplatí a chtěli jsme jít zpátky. Zjistili jsme, že kromě toho že silně prší, tak jsme už ušli kolem 20 km, a tak jsme se zpět svezli místním autobusem. Tallinn leží hned u moře, takže jsme chtěli strávit nějaký čas na pláži. Bohužel nám počasí moc nepřálo, ale můžeme doporučit pláž v oblasti Al Mare (kam jsme se sice vydali, ale promokli jsme na kost, tak jsme se autobusem raději po chvíli vydali zpět do hostelu :-D), u které je obchodní centrum, ZOO a Skanzen. Jednoho deštivého dne jsme navštívili muzeum města (Estonian History Museum). Zpočátku to byl spíše přístřešek před deštěm, ale nakonec se nám tam velmi líbilo. Vstupné 2 € studenti, 4 € dospělí. Byly zde i dobové figuríny, krátký film a plno zajímavých věcí k vidění.

city walls
městské hradby // city walls

Tallinn - staré město
Tallinn - staré město // Tallinn Old Town

town square
náměstí // town square

church and pigeons
kostel a holubi // church and pigeons

church
kostel // church

view of Tallinn
výhled na Tallinn // view of Tallinn

Museum and palace Kadriorg
Muzeum a palác Kadriorg // Museum and palace Kadriorgat

Presidential palace
Prezidentský palác // Presidential palace

Russalka memorial
Russalka memorial

Maarjamäe
Památník obětem 2. SV // Maarjamäe

Teletorn
Televizní vysílač // Teletorn

Výlet do Helsinek

Helsinki, hlavní město Finska, jsou od Tallinnu vzdáleny něco kolem 80 km po moři. Říkali jsme si, že by byla opravdu škoda toho nevyužít. Vyhlíželi jsme den, kdy mělo být počasí nejlepší a poté jsme tedy den dopředu koupili lístky na trajekt do Helsinek. Koupili jsme zpáteční jízdné ještě v ten samý den, protože jsme už měli zaplacený hostel v Tallinnu. Jízdenky jsme koupili u společnosti Linda Line, kde studentská zpáteční cesta po použití slevového kódu, který jsme našli na netu, vyšla na 29 € (809 Kč) za osobu. Jedna cesta do Helsinek teda vyšla skoro na dvojnásobek celé cesty po zbylých státech. :-D Ale opravdu to stálo za to a jsme rádi, že jsme tento výlet podnikli. 
Jelikož byla neděle, tak první spoj jel až v 10.00 (jindy jezdí už od 8.00). Cesta byla příjemná a utekla rychle (trvá necelé 2 hodiny), mohli jsme jít ven do prostoru pro kuřáky (cca 2 x 3 m), odkud jsme viděli na moře. Trajekt staví v podstatě v centru města, jen pár set metrů od senátního náměstí, což bylo velmi pohodlné a nemuseli jsme proto kupovat žádné lístky na MHD.
Hned po příjezdu jsme si našli mapu města, podle které jsme chtěli obejít zajímavé památky. Začali jsme Uspenskou katedrálou, která byla vidět hned po vystoupení z trajektu. Dále jsme šli na senátní náměstí, kde je budova senátu a nádherná katedrála tyčící se nahoře nad několika desítkami schodů. Bohužel zdolání schodů za katedrálu zevnitř moc nestálo, ale z venku je opravdu krásná. Nemohli jsme si nechat ujít Temppeliaukio kostel, na kterým jsem se těšila snad nejvíc z celého našeho výletu do Pobaltí. Bohužel jsem byla trochu zklamaná – kostel ve skále je v centru, kolem je plno domů, aut a vůbec nepůsobí tak jako na fotkách, co jsem viděla na internetu. Šílené davy turistů mu na atmosféře rozhodně nepřidaly, ale jo, i tak to byla zajímavá podívaná. Dále jsme se chtěli podívat na Olympijský stadion z olympijských her z roku 1952, kde zvítězil Emil Zátopek. Rozhodli jsme se vyjet výtahem na vyhlídkovou věž (studenti 2 €, dospělí 5 €). Byla to opravdu bída, vyhlídková plocha naprosto miniaturní a přes tlusté bílé mříže se koukalo docela špatně. Během 5 minut jsme mohli jet výtahem zase dolů. Jelikož nám do devíti zbývalo dost času, vydali jsme se do skanzenu Seurasaari. Skanzen je na poloostrově, takže cesta ke skanzenu byla podél moře a byla velmi příjemná. Většina skanzenu byla zdarma, jen do některých budov byl potřeba lístek (studenti 6 €, dospělí 8 €). My tam byli asi půl hodiny před zavírací dobou, tak jsme lístek nekupovali a ani to nebylo potřeba. I část zdarma byla velmi pěkná.
Helsinki se nám velmi líbily, hodně velký vliv mělo i úžasné slunečné počasí po celý den. Byli jsme rádi, že jsme jeli. Jen je tu poměrně draze, byli jsme nakonec rádi, že jsme si na cestu udělali bagety a nespoléhali na to, že si něco k jídlu opatříme až na místě.

Ferry Tallinn <-> Helsinki
Trajekt Tallinn <-> Helsinki // Ferry Tallinn <-> Helsinki

around the harbor
socha chlapce v přístavu // around the harbor

Uspenski cathedral
Uspenská katedrála // Uspenski cathedral

The Helsinki Cathedral and the Senate Square
Katedrála a senátní náměstí // The Helsinki Cathedral and the Senate Square

Vlakové nádraží
Vlakové nádraží // Train station

Temppeliaukio Church
Temppeliaukio kostel // Temppeliaukio Church

Inside Temppeliaukio Church
Temppeliaukio kostel - uvnitř // Inside of Temppeliaukio Church

Olympic Stadium and Stadium Tower
Olympijský stadion a věž // Olympic Stadium and Stadium Tower

view of Helsinki
výhled na Helsinki // view of Helsinki

 Seurasaari park
Skanzen Seurasaari // Seurasaari park

Helsinki
Helsinki

Kalkulace

Kalkulaci uvádíme za celý náš trip po Pobaltí, který celkem trval  12 dní i s cestami. Kalkulace nezbytných nákladů za tento výlet by byla 3 942,27 Kč na osobu. I s náklady na jídlo, památky a drobné nákupy se cena vyšplhá na krásných 5 960,55 Kč za osobu.
Co se týče pouze našeho pobytu v Estonsku včetně výletu do Helsinek, tak náklady vyšly 4 290,46 Kč na osobu.

Nezbytné Litva Estonsko Helsinki Lotyšsko
Autobus € 12,00 € 12,00 € 58,00 € 6,00
MHD - € 1,60 - -
Ubytování - € 172,00 - € 21,00
€ 12,00 € 185,60 € 58,00 € 27,00
€ 282,6 (7 884,54 Kč)
Extra
Památky € 1,74 € 4 € 6 -
Jídlo € 35,51 € 39,46 € 4,80 € 38,94
Nákupy € 2,03 € 5,80 € 3,90 € 2,50
€ 39,28 € 49,26 € 14,70 € 41,44
€ 144,68 (4 036,57 Kč)
CELKEM: € 427,28 (11 921,11 Kč)

Závěr

Tallinn se nám z našeho výletu bohužel líbil asi nejméně. Zapříčinilo to určitě i počasí, které nám moc nepřálo. Velkou část pobytu nám propršelo a silný vítr sychravé počasí ještě umocňoval. Těšili jsme se, že když jedeme v létě, tak se i vykoupeme v moři. Pláže jsme našli dvě, ale bohužel se nám v tom počasí do vody vůbec nechtělo. Historická část města je moc krásná, nás osobně ale trochu rozčilovala dlažba. Zní to trochu hloupě, ale je tomu tak. Chodníky byly dlážděny „kameny“ a chodilo se po nich špatně, až nás z toho bolely nohy. :-D Moc krásné byly vyhlídky na město s mořem v pozadí a náměstí, kde se o víkendu konal farmářský trh. Navíc jsme byli moc rádi, že jsme zajeli do blízkých Helsinek. Helsinki se nám moc velké nezdály, takže nám na ně jeden krásný slunečný den stačil.

Tipy

 • Využijte autobus do nákupního centra Rocca al Mare, který jezdí ZDARMA jako dopravní prostředek. V oblasti Al Mare je krásná pláž, ZOO a Skanzen!
 • Rozpékané pečivo je v supermarketech k dispozici přibližně 2 hodiny po otevírací době.
 • Výlet do Helsinek – Helsinki jsou vzdáleny jen 80 km. Na Ferry Linda Line jsou slevové kódy (cca sleva 6 €), stačí si to „vygooglit“. Srpen 2014 byl slevový kód DAY29. Studentské průkazy jsme nikde neukazovali.
 • Dok pro trajekt společnosti Linda Line se nachází na jiném místě než hlavní doky – terminály A, C a D.

2 komentáře :

 1. Ahoj, nepamatujete si náhodou, kde jste našli ten slevový kód na trajekt Linda Line? Googlila jsem to teď asi půl hodiny, ale nic jsem nenašla... Díky moc :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj,

   psali jsme jim e-mail s dotazem a sami nám v odpovědi sdělili slevový kód (product code). Vyzkoušej product code "DAY" viz. http://www.lindaline.ee/en/?p=258 nebo jim zkus také napsat e-mail. :-)

   Šťastnou cestu.

   Vymazat