pátek 29. srpna 2014

Litva - Vilnius (19. 8. 2014 – 20. 8. 2014)

Už někdy na jaře jsme zakoupili levné jízdenky do Pobaltí. Společnost SimpleExpress totiž zavedla svůj spoj z Vilniusu do Prahy. Byli jsme nadšení, že se podíváme do nových koutů Evropy a ještě ke všemu se SimpleExpress, kteří nabízí prvních pět jízdenek za 3 €! Naplánovali jsme si tedy cestu do Litvy, Estonska a Lotyšska na jeden zátah. Vše skloubit a naplánovat tak, aby nám cesty pěkně navazovaly a ještě ke všemu byly pro dvě osoby po třech eurech, byl opravdu oříšek, ale nakonec jsme vše naplánovali a bez problému už i absolvovali.

Doprava

Autobus

Zvolili jsme společnost SimpleExpress kvůli nízkým cenám a častým spojům. Autobus jede z Prahy (Florence) do Vilniusu přes 16 hodin, což je opravdu hodně, ale nabízejí dobrý servis, a jelikož jsme si cestu plánovali na léto, kdy máme prázdniny, tak nám nějaká ta hodina navíc v autobuse nevadila. Autobusem jsme odjížděli v 13.30 z Prahy a cestou jsme stavěli ve Vratislavi a Varšavě. Autobus byl pěkný a moderní, místa na nohy bylo opravdu dostatečně a každý jsme měli v sedačce před sebou zabudovaný tablet, kde jsme mohli hrát hry, poslouchat hudbu nebo koukat na filmy (u některých byla možnost i českého dabingu nebo titulků). Bohužel nebyla žádná zastávka, takže jsme si nohy mohli protáhnout pouze na zastávkách během pěti minut, než vystoupili a nastoupili jiní cestující a využívat jsme museli místní WC, které poměrně ušlo i po 10 hodinách jízdy. Cesta utekla rychle (když se nadopujete kinedrylem a většinu prospíte) a do Vilniusu na zastávku City Centre Panorama jsme dorazili ještě o půl hodiny dříve, než jsme měli – v půl osmé ráno.

teblet in bus
Tablet v autobuse // tablet in bus

MHD

Ve Vilniusu jezdí z místní MHD pouze trolejbusy a autobusy. Jednorázové lístky se dají koupit přímo u řidiče a měly by stát asi 1,25 LTL pro studenty a 3,5 LTL pro dospělé. Pozor si dejte na to, že eury se tu zatím moc platit nedá, takže pokud byste navštívili Litvu do konce roku, musíte mít jejich měnu – litevský litas (1 LTL = 8,1 Kč; výměna pouze v bance s poplatkem 3 LTL). My se ráno chtěli svézt autobusem, ale jelikož jsme neměli vyměněné peníze, karty v buse neberou a banky byly zavřené a navíc v nedohlednu, tak jsme měli smůlu a museli jít s kufrem po svých. Nakonec jsme MHD ani jednou nevyužili, část města, která nás zajímala, se dala bez problémů projít pěšky.
Místní zde hodně jezdí na kolech. Všude jsou krásné dobře značené cyklostezky a navíc si zde můžete na každém rohu zapůjčit kolo. Co jsme tak pochopili, tak když máte nějakou místní kartu, tak máte první půl hodinu výpůjčku zdarma, takže na svezení se do práce a z práce to může být opravdu fajn. :-)

local bus
Místní autobus // local bus

Bikes for rent
Kola na půjčení // Bikes for rent

Stravování

V Litvě je cenová hladina velmi podobná té naší. Mile nás překvapil fastfoodový řetězec Hesburger, kde měli mezi 14. a 20. hodinou Cheeseburger za 1,95 LTL, tedy za 16 Kč. Dále jsme se stavovali v KFC, McDonald´s a v místních potravinách. Hodně se nám líbila široká nabídka různého pečiva v supermarketu Rimi. Bylo zde plno košů a regálů plných jak sladkých tak slaných dobrot za přijatelné ceny a vše úžasně vonělo. Zklamaní jsme byli trochu z výběru šunek a sýrů, bylo toho zde poskromnu. Samozřejmě jsme museli ochutnat místní kávu. Už od prvního pohledu nám bylo jasné, že jsme zde správně. Skoro každý nosil kelímek s kávou velkého objemu a kavárny byly na každém kroku. Našli jsme si pěknou kavárnu Caif Cafe, kde dělali plno druhů káv ve čtyřech velikostech, sendviče, freshe i dezerty. My si oblíbili Cappuccino velikosti Grande (580 ml) za 8,5 LTL a navíc byla zrovna sleva 15 % na všechny kávy velikosti Grande, takže se to opravdu vyplatilo – po slevě vyšlo na 58 Kč.

Bakery
Pečivo // Bakery products

Cheeseburgers at Hesburger
Cheeseburgery v Hesburger // Cheeseburgers at Hesburger

kfc
KFC

Ubytování

Ubytovaní jsme byli přes CouchSurfing u jednoho mladého kluka asi dvacet minut od historického centra. Spali jsme na rozkládací pohovce v kuchyni. Nakonec jsme se opravdu těšili na naši další zastávku v Estonsku, kde jsme již měli zamluvený hostel. Náš hostitel byl velmi sympatický, ale byl příšerné čuně, takže jsme se u něj v bytě štítili snad všeho :-D Podrobnosti pro silné nátury na vyžádání :-D Ještě že se jednalo jenom o jednu noc.

Obchody

Zastávka našeho autobusu byla přímo u velkého nákupního centra PANORAMA. Centrum je nové, moderní a krásné. Velmi se nám zde líbilo a několik hodin před odjezdem jsme zde strávili. Obchody nás zde nepřekvapily, vše bylo velmi podobné obchodům, na které jsme zvyklí i u nás v Česku. Ceny jsou přibližně stejné, něco je možná trochu dražší. Chodili jsme sem i nakupovat do supermarketu Rimi, kde jsme si kupovali potraviny – hlavně pečivo, kterého zde měli snad miliardu druhů. Jediná věc, co jsme si opět dovezli na památku, byl magnetek zakoupený v infocentru za 7 LTL (57 Kč).

Coffe at Caif Cafe
Káva // Coffee at Caif Cafe

Shopping centre Panorama
Nákupní centrum Panorama // Shopping centre Panorama

Zajímavá místa

Vilnius nám vůbec nepřišel jako hlavní město. Doprava nebyla moc hustá, v ulicích bylo poměrně málo lidí i turistů a všude byla krásná příroda. Hned po příjezdu nás Vilnius přivítal perfektním počasím a naprosto nás učaroval. Zajímavá místa jsme obešli s pomocí turistické mapy, kterou dostanete v každém Infokiosku. Vilnius je plný kostelů, na každém rohu potkáte zajímavý a pěkný kostel. Nám se nejvíce líbil kostel sv. Anny a katedrála na katedrálním náměstí, které je dominantou historického centra. Za zmínku dále určitě stojí hradní věž Gadiminas, která se tyčí poměrně na kopci a je odtud překrásný výhled. Naším nejoblíbenějším místem se ihned stal Bernardův park, který je přímo u řeky mezi stromy, jsou zde stoly se šachovnicemi, kde si můžete zahrát šachy nebo dámu, pítka s pitnou vodou a krásná fontána. Zde jsme trávili nejvíce času a několikrát jsme se nechali zlákat ke hře dámy. Navštívili jsme Muzeum Genocidy v centru města, kde se nám nejvíce líbilo spodní patro, kde byly ukázány vězeňské cely. Vstupné pro studenty byly 3 LTL (24 Kč), pro dospělé 6 LTL (48 Kč). Za ty „drobné“ to určitě stojí! Další místo s pěknou vyhlídkou je kopec tří křížů, který v turistické mapě zakreslen není, přitom je kousek od hradní věže.

Church of St. Peter and St Paul
Kostel sv. Petra a Pavla // Church of St. Peter and St Paul

Cathedral square
Katedrální náměstí // Cathedral square

Upper Castle and Gediminas Tower
Věž Gediminas // Upper Castle and Gediminas Tower

View of Vilnius
Pohled na Vilnius // View of Vilnius

Three Crosses
Kopec tří křížů // Three Crosses

Chessboard in Bernard´s park
Šachovnice v Bernardově parku // Chessboard in Bernard park

Church of St. Anne
Kostel sv. Anny // Church of St. Anne

Užupis
Užupis

Presidential Palace
Prezidentský palác // Presidential Palace

Kalkulace

Kalkulaci uvádíme za celý náš trip po Pobaltí, který celkem trval  12 dní i s cestami. Kalkulace nezbytných nákladů za tento výlet by byla 3 942,27 Kč na osobu. I s náklady na jídlo, památky a drobné nákupy se cena vyšplhá na krásných 5 960,55 Kč za osobu.
Co se týče pouze našeho pobytu v Litvě, tak náklady vyšly 715,40 Kč na osobu.

Nezbytné Litva Estonsko Helsinki Lotyšsko
Autobus € 12,00 € 12,00 € 58,00 € 6,00
MHD - € 1,60 - -
Ubytování - € 172,00 - € 21,00
€ 12,00 € 185,60 € 58,00 € 27,00
€ 282,6 (7 884,54 Kč)
Extra
Památky € 1,74 € 4 € 6 -
Jídlo € 35,51 € 39,46 € 4,80 € 38,94
Nákupy € 2,03 € 5,80 € 3,90 € 2,50
€ 39,28 € 49,26 € 14,70 € 41,44
€ 144,68 (4 036,57 Kč)
CELKEM: € 427,28 (11 921,11 Kč)

Závěr

Vilnius se nám z našeho tripu po Pobaltí líbil nejvíce. Samozřejmě velkou roli hraje počasí, které nám zde opravdu vyšlo na jedničku. Oba dva dny svítilo slunce a bylo příjemné teplo. Vilnius byl velmi pohodové město s překrásnými parky a kostely. Nadšení jsme byli z Bernardova parku – něco takového nám v Praze chybí. Zajímavá místa jsou u sebe, takže se dají projít poměrně rychle, o to víc jsme si užívali pohodu v parku, kavárně nebo u hradní věže. Nikde se na nás netlačily davy turistů, pouze jsme potkávali velmi dobře vypadající pěkně oblečené štíhlé lidi. Vilnius rozhodně není kýčové město, nádherně se zde mísí historické části s moderními a vypadá to nadmíru dobře. Moc se nám zde líbilo a věříme, že za těch 6 € se sem ještě někdy podíváme, i za těch 30 hodin v autobuse to prostě stojí! :-D

Tipy

 • Vyměňte si peníze za litevský litas! V MHD, kavárnách i v některých památkách eury nezaplatíte a mnohdy neberou ani platební karty. Euro by mělo být zavedeno 1. 1. 2015.
 • Mapa v Infokiosku (ZDARMA) Vám postačí k projití centra.
 • Pítka v Bernardově parku – pitná voda ZDARMA.

Fotogalerie

2 komentáře :

 1. Perfektní! Za ty peníze prostě super!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, za ty peníze to určitě stojí za podívání! :)

   Vymazat