sobota 16. srpna 2014

Francie - Paříž (7. 8. 2014 - 11. 8. 2014)

Konečně jsme se podívali do jednoho z nejznámějších evropských měst – do Paříže. A troufám si říci, že právě včas, jelikož je zde převážná většina vstupů do muzeí/galerií/kostelů pro Evropany z členských zemí EU mezi 18 a 26 lety zdarma. Paříž nás uchvátila svou atmosférou a téměř všechny památky a parky nám přišly tak úžasné, že jsme je chtěli vidět. :-)

Doprava

Let

Poprvé jsme letěli nízkonákladovou leteckou společností. Vyzkoušeli jsme nováčka na trhu – společnost Transavia. Let trval asi hodinu a 40 minut. Z Prahy jsme letěli ve 21.00 a zpět v 18.30 z Paříže. Výhoda je, že se jedná o jediný přímý let z Prahy, který letí na letiště Orly, které je blíže centru Paříže. Samotný let byl příjemný, sice bez jídla a bez jakékoli zábavy (žádné noviny, filmy, …), ale v novém pohodlném letadle se cestovalo samo. Bohužel jsme s sebou mohli mít pouze jedno příruční zavazadlo (55 x 35 x 25 cm) s hmotností 10 kg. Na internetu jsme se dočetli, že to přísně kontrolují, takže jsme jeli jenom s batohy. Nakonec bychom asi mohli vzít i kufry, které o pár centimetrů neseděly, protože co jsme viděli ostatní cestující, tak málo kdo by tyto rozměry splnil. Letenky jsme zakoupili v akci díky portálu cestujlevne.com za 79 € na osobu. Trochu nepříjemný byl odlet z Orly, kde byl pro náš let vymezen velmi malý prostor, kde jsme se mačkali s dalšími třemi lety v neskutečném horku. Oba naše lety byly na čas.

Transavia airplane
letadlo Transavia // Transavia airplane

MHD

Z Orly je nejlevnější variantou dopravy tramvaj číslo 7, která jede na konečnou stanici metra Villejuif – Louis Aragon. Potom se dá už metrem dostat kamkoliv. Další varianta byl autobus 285, který by vás zavezl také na metro nebo autobus 183. Alternativou je i Orlybus za 7,5 €, který jede do stanice metra Denfert-Rochereau. Orlybus je asi nejpohodlnější možnost, jak se dostat do centra, ale není nejlevnější. Najít zastávku tramvaje je ovšem mnohem jednodušší než zastávku autobusů, vše je dobře značené, proto jsme nakonec volili tramvaj. Bohužel se lístky na MHD nedají slučovat, vždy je potřeba použít nový lístek při přestupu např. tramvaj – metro. My jsme koupili balíček 10 lístků t+ tzv. „Carnet“, které vyšly na 13,7 €, samostatný lístek potom vychází na 1,7 €. Pozor, automat na lístky je pouze na karty nebo na mince, nikoli na bankovky! Výhodnější variantu jsme nenašli, bydleli jsme poměrně v centru, takže jsme převážně chodili pěšky. Vše je velmi dobře značené a dá se dobře a rychle orientovat. Do metra je vstup přes turnikety. Pařížské metro je opravdu rozvětvené a je zde několik typů souprav vagónů, včetně „air train“ bez řidiče. Jízdní řády pařížské MHD a jiné informace najdete na stránkách společnosti RATP.

subway in Paris
pařížské metro // subway in Paris

Stravování

Jídlo a pití vyjde v Paříži opravdu draze. V restauracích seženete polední menu kolem 15 € (většinou se jedná o polévku, hlavní chod, víno a kávu). Levnějšími alternativami jsou fastfoody – McDonald´s, KFC, pekárny a stánky s bagetami, Panini nebo palačinkami. Obložené bagety a Panini vycházejí kolem 4-5 €. My si koupili pouze Panini, poté jsme si raději nosili obložené bagety z domu nebo si zašli na nějaké čerstvé pečivo do pekárny. Croissant stál kolem 1,2 €, podobně jako „čokorolky“ nebo dlouhá bageta. U pití byl cenový rozdíl snad ještě markantnější. Ve Versailles se cena plechovky Coly vyšplhala až na 4 €! My s sebou nosili většinou lahev, kterou jsme si napouštěli vodou z pítek, která jsou přítomna skoro v každém parku. Pokud tato možnost nebyla, kupovali jsme vodu balenou v Carrefouru. Hodně nás šokovala cena kávy. Francouzi jsou zvyklí pít převážně malou černou kávu, kdežto my si rádi dáváme kafe s mlékem a nejlépe aspoň čtyři deci! Což byl v Paříži poměrně problém. Káva s mlékem byla až extrémně drahá, v kavárně jsme zahlédli ceny kolem 6-7 € za dvě deci cappuccina. Nakonec jsme si pro naši oblíbenou kávu museli zajít do Strabucksu (Cafe Latte za 4,05 €).

baguette
bageta // baguette

Our first lunch
První oběd - panini // Our first lunch

Večeře ve Starbucksu
Večeře ve Starbucksu // Dinner

McCafé
McCafé

Bakery products
Pečivo // Bakery products

cakes
Zákusky a dortíky // Cakes

Ubytování

Měli jsme velké štěstí, že naši kamarádi byli na rok v Paříži za studiem a byli tak hodní, že nás u sebe na čtyři noci nechali. Bydleli na stanici metra Les Sablons, asi 15 minut chůzí k Vítěznému oblouku. Bydleli v malém útulném bytě, který do centra Paříže vyloženě zapadal svým historickým stylem. Spali jsme na velké nafukovací matraci a velkou výhodou byla dispozice kuchyně, kde jsme si mohli dát věci do lednice a přichystat si jídlo. Původně jsme měli vybrané dva hotely. Hotel Hipotel Paris Sacre Coeur Olympiades za 5 051 Kč (€ 184) na 4 noci za pokoj pro dva a Hotel De La Vallee za 8 126 Kč (€ 296) na 4 noci za pokoj pro dva.

Obchody

Po prvním dni, kdy jsme poobědvali Panini za 4 € za kus (velikostí odpovídaly spíš svačince) se naším nejoblíbenějším obchodem stal Carrefour (ještě jsme tu objevili obchod Monoprix, ale ten nás zaujal méně). Ceny potravin jsou trošku vyšší než v ČR. Nejvíc nás překvapila šunka balená po 2 nebo 4 kusech. Plátky byly opravdu silné a dva kusy šunky vyšly cca na 1,5 €. Nakupovali jsme tu převážně bagety, sendviče a sýry. V centru je plno obchůdků se suvenýry, my si koupili magnet za 3 €, pohledy pro kamarády a přívěsky Eiffelovky po půl euru. Nakonec jsme zjistili, že nejlevnější přívěsky Eiffelovek prodávají černoši v centru – pět kusů za 1 €. Dále jsme navštívili kavárnu Angelina, abychom ochutnali výborné makronky (kus za 1,8 €). Poslední den jsme se zastavili i v nákupním centru Beaugrenelle Paris. Nahlédli jsme do pár obchodů vesměs stejných jako v ČR (i kolekce byla stejná) a nic jsme nevybrali. Od nákupu nás odrazoval hlavně batoh, který byl naším jediným zavazadlem. :D Ceny byla opět o něco vyšší než v ČR. Od kamaráda nám byla doporučena "rolka" pain au chocolat aux amandes za 1,9 € v pekárně Boulangerie La Petite Marquise na autobusové zastávce Victor Hugo - Poincaré. Pekárna byla opravdu luxusní a měli jsme tu asi i nejlepší bagetu v Paříži.

Macarons
Makronky z kavárny Angelina // Macarons

Grocery shop Carrefour
Carrefour // Grocery shop Carrefour

Souvenir shop
Obchod se suvenýry // Souvenir shop

shopping centre
Nákupní centrum La Défense // Shopping centre

Bakery
Pekárna // Bakery

Zajímavá místa

Naplánovat trasu tak, abychom za čtyři dny stihli navštívit všechna (pro nás) zajímavá místa byla docela výzva. Poprvé jsme (podle vzoru kamaráda) využili Google mapy a musíme tuto variantu plánování jedině doporučit. Památky jsou v mapě zaznačeny barevně dle dní, kdy jsme je navštívili. Šedou barvou jsou další zajímavá místa, která jsme již bohužel nestihli.
Jelikož je  památek a zajímavých míst v Paříži opravdu hodně, tak jsme se snažili každou památku ohodnotit ptáky podle toho, jak moc se nám tam líbilo. Čím víc ptáků, tím víc se nám to líbilo :-) A samozřejmě jsme se snažili zaznamenat všechny aktuální ceny (srpen, 2014).

Mapa památek, občerstvení

Den 1. – červená barva

Lucemburský palác a zahrady

Lucemburské zahrady patří k nejpopulárnějšímu a nejklidnějšímu parku Paříže. Park není moc velký, ale je opravdu krásný. Najdete zde i typické kovové židle, které si můžete přemisťovat dle chuti. Vstup ZDARMA pro všechny.


Jardin du Luxembourg
Lucemburské zahrady // Jardin du Luxembourg

Panthéon

Dominanta vrcholku Latinské čtvrti. Jsou zde pochovaní významní umělci. V srpnu 2014 se budova bohužel opravovala.

Sorbonna

Jedna z nejstarších univerzit na světě v Paříži, která byla založena ve 12. století

Kostel sv. Severína

Kostel vystavěný v pozdní, tzv. plaménkové gotice. Příjemný kostel, kde nebylo mnoho turistů. Vstup ZDARMA pro všechny.

Église Saint-Séverin
Kostel sv. Severína // Église Saint-Séverin

Katedrála Notre-Dame - Chrám matky boží

Jedna ze tří nejnavštěvovanějších památek Paříže. Turistů tu byly opravdu mraky, obrovské frontě do katedrály se proto nevyhnete. Chrám byl krásný, hlavně zdobená okna. Vstup do katedrály je ZDARMA pro všechny. Dá se jít i nahoru na katedrálu, kde se nachází obří zvon a výhled na děsivé chrliče (již se vstupem, kromě EU18-25), ale fronta byla snad ještě větší než do katedrály, tak jsme to nakonec vypustili.

Cathédrale Notre-Dame de Paris
Katedrála Notre-Dame // Cathédrale Notre-Dame de Paris

Kostel Saint-Chapelle

Gotická kaple pokládaná za jeden z nejkrásnějších kostelů v Evropě. Kaple opravdu stojí za návštěvu. Je překrásně zdobená a zajímavá. Ovšem zajímavá je i fronta, která se táhne skoro celou ulicí. Vstup viz. ceník, EU18-25 ZDARMA.

Sainte Chapelle
Sainte Chapelle

Conciergerie

Nejdříve palác a později vězení v centru Paříže. Asi nejhorší památka, kterou jsme navštívili. Mělo to ovšem jednu výhodu – málo turistů a žádná fronta. K prohlídce byla pouze obrovská hala, kde téměř nic nebylo. Byli jsme dost zklamaní, protože palác vypadal z venku moc pěkně. Vstup viz. ceník, EU18-25 NAŠTĚSTÍ ZDARMA.

Conciergerie
Palác a později věznice Conciergerie // Conciergerie

Věž Saint-Jacques

Pozdně-gotická věž a historická památka UNESCO obklopena příjemným veřejným parkem. Nebylo zde tolik turistů, plno Pařížanů si zde chodí sníst svůj oběd.

Saint-Jacques
Věž sv. Jakuba // Saint-Jacques

Fontána neviňátek

Nejstarší dochovaná kašna v Paříži, historická památka. Kašna ve středu náměstí blízko obchodního centra Les Halles. Kašna je opravdu nádherná.

Fontaine des Innocents
Fontána neviňátek // Fontaine des Innocents

Pont Neuf

Nejstarší dochovaný pařížský most, který spojuje ostrov Cité, s oběma břehy řeky Seiny. Má 12 oblouků, střed mostu zdobí socha Jindřicha IV.

Pont Neuf
Most Pont Neuf // Pont Neuf

Most zamilovaných - Pont des Arts

Most se zábradlím plným zámků, kde si lidé „zamykají svou lásku“. Nedávno se pod tíhou zámků utrhlo zábradlí. Zajímavá podívaná a dobrý business pro obchodníčky, kteří prodávají nejrůznější zámky turistům.

Pont des Arts
Most zamilovaných // Pont des Arts

Muzeum, Galerie Louvre

Nejznámější galerie světa se slavným obrazem Mona Lisa. Další známá díla v Louvre jsou Sedící písař, Chammurapiho zákoník, Michelangelův Umírající otrok, Napoleonovy komnaty, ... Fronta je opět gigantická, ale určitě stojí za to. Louvre je překrásný a obrovský. Projít ho by trvalo snad týden. My zde strávili asi dvě a půl hodiny a to jsme chodili jen po nejznámějších dílech vyznačených v mapce. U Mony Lisy byl strašný nával, že jsme ji zahlédli jen tak z dálky. Naproti tomu nejvíce se nám líbily Napoleonovy komnaty. Vstup viz. ceník, EU18-25 ZDARMA.

Louvre
Louvre

Mona Lisa
Mona Lisa

Napoleon´s chambers (Louvre)
Napoleonovy komnaty (Louvre) // Napoleon´s chambers (Louvre)

Tuilerijské zahrady

Zahrada v centru města s galeriemi i fontánou blízko Louvru. Zahrady byly krásné a blízko různých kaváren a obchůdků. Konala se zde zrovna pouť s plno atrakcemi. Vstup ZDARMA pro všechny.

Jardin des Tuileries
Tulierijské zahrady // Jardin des Tuileries

Náměstí svornosti - Place de la Concorde

Největší náměstí, na kterém se v historii popravovaly známé osobnosti. Náměstí dominuje překrásná kašna a výhled na Eiffelovku.

Kostel La Medelaine

Impozatní novoklacisistní pařížský kostel zasvěcený sv. Máří Magdaléně.

La Madeleine
Kostel sv. Máří Magdalény // La Madeleine

Elysejský palác

Od roku 1873 je sídlem francouzských prezidentů. Ulice kolem paláce byly zavřeny a hlídány policií.

Grand Palais, Petit Palais – Velký a Malý Palác

Velký výstavní Palác využívaný pro veletrhy a výstavy u Avenue des Champs-Élysées.

Grand palais, Petit palais
Malý a velký palác // Grand palais, Petit palais

Vítězný oblouk

Slavný Vítězný oblouk, který nechal postavit Napoleon Bonaparte. Uvnitř stavby je malé muzeum zaměřené na historii objektu a nahoře vyhlídka na Paříž. Vstup viz. ceník, EU18-25 ZDARMA.

Arc de Triomphe
Vítezný oblouk // Arc de Triomphe

Den 2. – modrá barva

Versailles

Velký zámek a rozlehlé zahrady byly velkou pýchou Krále Slunce. V zámku jsou  královské komnaty, kaple, dlouhé chodby a známý Zrcadlový sál. Patří do dědictví UNESCO. Kupuje se zvlášť vstup do zámku a do zahrad, které jsou opravdu obrovské. Doporučujeme návštěvu kolem 11.00-12.00 hod, kdy se zapínají fontány s vodotrysky. Versailles je mimo centrum Paříže, my jeli na konečnou metra 9 – Pont de Sevres a poté autobusem č. 171, který má zastávku blízko zámku. Vstup do zámku viz. ceník, EU18-25 ZDARMA, vstup do zahrad viz. ceník. Fronty na zámek jsou opravdu extrémní, doporučujeme rozdělit se a někdo jít do fronty na lístky a další do fronty na vstup.

Versailles
Versailles

Alexandrův most

Most s překrásnými sochami, který vede přímo k Invalidovně.

Pont Alexandre III
Alexandrův most // Pont Alexandre III

Invalidovna

Další ze symbolů Paříže s obrovskou pozlacenou kopulí. Krásná budova se zlatou kopulí, kde je pochován Napoleon Bonaparte a muzeum bitev (štíty, brnění, meče, …). Vstup viz. ceník, EU18-25 ZDARMA.

invalides
Invalidovna // Invalides

Napoleon´s tomb
Napoleonova hrobka // Napoleon´s tomb

Champ De Mars

Krásný park před Eiffelovou věží.

Palais de Chaillot - Palais du Trocadéro

Zahrada s palácem a krásným výhledem na Eiffelovu věž.

Palais du Trocadéro
Palác a zahrady Trocadéro // Palais du Trocadéro

Den 3. – žlutá barva

Avenue des Champs-Élysées

Nejznámější pařížský bulvár nejen s luxusními obchody končící u Vítězného oblouku.

Bazilika Sacré-Coeur

Krásná bazilika, před kterou je úchvatný výhled na celou Paříž. Uvnitř je zákaz focení. Vstup ZDARMA pro všechny. Dále se dá jít do kopule baziliky (234 točitých schodů, z kopule je pak nádherný výhled na celou Paříž) a do krypty. Vstup viz. ceník.

Sacré-Coeur
Sacré-Coeur

Moulin Rouge

Nejznámější kabaret v Paříži. Vhodné pro foto v noci, vstupné na představení je velmi drahé (kolem 80 €).

Moulin Rouge
Moulin Rouge

La Défense

Moderní nákupní čtvrť s moderním vítězným obloukem. Čtvrť je plná vysokých mrakodrapů, které naprosto vybočují z jinak historického stylu města.

La Défense
La Défense

Den 4. – zelená barva

Eiffelova věž

Symbol Paříže, výška 324 m. Jestli si chcete užít krásný pohled na věž, jeďte na zastávku metra Trocadéro, kde projdete krásným parkem a přes most přímo k Eiffelovce. Vhodné je přijít brzy ráno před 9 hodinou, dokud nejsou fronty tak dlouhé. Možnost dvou výškových úrovní.

La Tour Eiffel
Eiffelova věž // La Tour Eiffel

Pařížská socha svobody

I Paříž má svou sochu svobody nedaleko Eiffelovy věže. Autorem sochy je Frédéric Auguste Bartholdi, který vytvořil i newyorskou sochu. U sochy je venkovní posilovna a poměrně klid od turistů.

Statue de la Liberté
Pařížská socha svobody // Statue de la Liberté

Ceník

Tour Eiffel Dospělý 12-24 let 4-11 let
2. patro - schody € 5 € 4 € 3
2. patro - výtah € 9 € 7,5 € 4,5
vrchol - pouze výtah € 15 € 13,5 € 10,5
z 2. patra na vrchol - pouze výtah +€ 6 +€ 6 +€ 6
Památka Dospělý 18-25 let děti do 18 let
Galerie Louvre € 12 ZDARMA ZDARMA
Invalidovna € 9,5 ZDARMA ZDARMA
Katedrála Notre-Dame ZDARMA ZDARMA ZDARMA
Kostel Sainte-Chapelle € 8,5 ZDARMA ZDARMA
Kostel sv. Severína ZDARMA ZDARMA ZDARMA
Sacré Coeur ZDARMA ZDARMA ZDARMA
Sainte-Chapelle + Conciergerie € 12,5 ZDARMA ZDARMA
Versailles - palác ? ZDARMA ?
Versailles - zahrady € 9 € 7 ?
Vítězný oblouk € 9,5 ZDARMA ZDARMA
Památka Dospělý Děti 4-16 let
Sacré Coeur - Crypte € 3 € 2
Sacré Coeur - Dome € 6 € 4
Sacré Coeur - Dome + Crypte € 8 € 5

Kalkulace

Díky tomu, že jsme nemuseli platit za ubytování, tak by nezbytné výdaje za prodloužený víkend v Paříži dělaly  2 474,26 Kč na osobu. Když přičteme výdaje za jídlo, menší nákupy a památky, tak náš výlet stál se vším všudy 3 799,37 Kč pro jednoho.

Nezbytné
Let € 158 4 424 Kč
Metro € 18,8 524,52 Kč
Ubytování € 0 0 Kč
€ 176,8 4 948,52 Kč
Extra
Památky € 22 613,80 Kč
Jídlo € 64,59 1 802,06 Kč
Nákupy € 8,40 234,36 Kč
€ 94,99 2 650,22 Kč
CELKEM: € 271,79 7 598,74 Kč

Závěr

Paříž nás okouzlila svou atmosférou a historickým vzhledem. V centru byly samé nádherné budovy, všude bylo čisto a nepořvávaly na nás žádné barevné blikající nápisy a cedule jak tomu bývá jinde. Vše bylo decentní a stylové stejně jako většina obyvatel. Památek a zajímavých míst je zde tolik, že by to zabralo asi na měsíc, kdybychom chtěli vidět vše. Nejvíce nás uchvátil Louvre a Sacré Coeur. Počasí mohlo být lepší, dva dny bylo oblačno a trochu pršelo, čemuž jsme se naším srpnovým termínem návštěvy snažili vyhnout, ale co víme od známých, tak téměř všem co kdy v Paříži byli nějaký ten den pršelo taky. Paříž stojí určitě za návštěvu a pokud jste Evropan pod 26 let tak dvojnásob! :-)

Tipy

 • Pítka v parcích - voda zdarma.
 • Priority Entrance (Louvre) - lístky se koupí v automatech dříve a nemusí se čekat fronta.
 • Versailles zámek a Louvre - EU18-25 si nekupují lístky (není třeba čekat frontu na lístky), postačí ukázat pas/doklad u vstupu.
 • Ve Versailles (zámek) se rozdělte na dvě skupiny - jedna čeká ve frontě na lístky a druhá na vstup.
 • Pozor na podvodníky! U Eiffelovy věže je plno podvodníků, kteří lákají turisty na snadné peníze. Většinou mají tři kelímky a míček a turista má uhodnout, pod kterým kelímkem je míček. Turista má nabídnout 50 € a když vyhraje, tak dostane dvojnásobek. Turista ovšem NIKDY nevyhraje!

Fotogalerie

14 komentářů :

 1. Skvělý článek!

  OdpovědětVymazat
 2. Moc pěkně napsané a velmi inspirativní! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme, snad Vás budeme inspirovat k návštěvě Paříže, je to tam nádherné :)

   Vymazat
 3. Díky za přínosné informace. Právě jsme se vrátili z prodlouženáho víkendu v Paříži a info z článku nám pomohlo při sestavování programu. Je tam opravdu nádherně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme za zpětnou vazbu, moc nás to těší! Doufáme, že jste si to užili a že vám vyšlo počasí :)

   Vymazat
 4. Skvěle zpracovaný cestopis. Jak kdyby z oka vypadl naší cestě. Jedno maličké mínus (při všech superlativech) jsou na růžovo nalakované nehty, jak držíš ty 2 bagety.

  OdpovědětVymazat
 5. deti si hrajou na cestovatele - haha ha
  JDI DELAT RADEJI NECO UZITECNYHO

  OdpovědětVymazat
 6. Díky za krásné fotky. Vrátila sem se na chvilku do mého nejoblíbenějšího města:-) Letos jsem tam byla už popáté a příští rok se chystáme znovu. Poslední 2 roky máme výlet do Paříže spojený s návštěvou tenisového Roland Garros. Trošku nesouhlasím s cenou menu, např v Latinské čtvrti se dá pořídit za 10-12e. Kávu kupujeme v pekárnách ( všude mají moc dobré presso) a nikdy nestojí více než 1,5e. Máme oblíbené bistro v Latinské čtvrti a to na rohu Rue de la Harpe, blízko St. Michel. Letos jsme byli ubytovaní v moc pěkném hotelu, kde je dobrý poměr ceny a kvality. Je to hotel řetězce Best Western -Opera Grands Boulevards v blízkosti Gare du Nord. Do muzeí je možné se dostat zdarma, i když už vám je 25+, buď první nebo poslední neděle v měsíci je free enter.

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj. Jak to funguje u transavie se zavazadly. Muze na palubu sampon, voda po holeni apod? Dekuju moc. Mam koupene letenky a dame si tam 6 dni :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, většinou je v palubním zavazadle dovolené maximální množství tekutin 1 litr s tím, že to musí být v baleních do 100 ml. Počítá se do toho i šampon, deodorant, tělové mléko apod. Nám se přihodilo v Praze to, že nám vyhodili poloprázdný deodorant, který měl balení 150 ml. Takže doporučujeme si to ohlídat :)
   Užijte si výlet!

   Vymazat