neděle 20. července 2014

Luhačovice (12. 7. 2014 – 19. 7. 2014)

První dovolená tohoto léta byla v České republice. Luhačovice patřily vždy mezi mé nejoblíbenější lázně a tak tomu asi bude i nadále. Letos jsme se opět podívali do Luhačovic, tentokrát na týden a poprvé jsme s sebou vzali i kola.

Doprava

Do Luhačovic jsme jeli autem, takže žádné levné lístky doporučit nemůžeme. Jde o malé město, takže na Student Agency můžeme zapomenout, pravděpodobně by se dalo jet vlakem s několika přestupy. Luhačovice leží ve Zlínském kraji asi 15 km od Zlína.

Stravování

V penzionu, kde jsme bydleli jsme měli zaplacenou polopenzi. Plnou penzi nenabízeli. Snídaně na osobu na den stála 75 Kč a večeře 95 Kč. K snídani bylo na výběr z několika menu – např. míchaná vejce, párky, vejce a slanina, müsli s jogurtem… K pití byl na výběr čaj, káva, mléko nebo kakao. Navíc měl každý na stole pečivo, máslo a marmeládu. Výběr nebyl žádná sláva, pití málo – žádný džus nebo voda, pouze malý hrnek výše zmíněného nápoje. K večeři (která byla vždy v 18.00!) podávali pouze jedno jídlo, které bylo vždy překvapení + dezert (koláč, palačinka, ...). Jídlo bylo chuťově dobré, ale jedlíci by si na své nepřišli. Když byly ke guláši podávány jen tři knedlíky, nekoukala hladově jen pánská část jídelny. Za ty peníze to asi nestojí. Naopak v centru jsme našli podnik, kde nabízeli polední menu za 59 Kč! Výběr byl průměrně z deseti jídel a polévka byla v ceně. Porce byly obstojné a jídlo dobré. V centru se dalo najít plno restaurací s dobrým jídlem.

polední menu v restauraci // lunch

snídaně
snídaně // breakfest

Ubytování

Ubytovaní jsme byli v penzionu Stella. Penzion byl cca 3 minuty od pramene Aloiska a 5 minut do centra. Poloha penzionu byla opravdu pěkná, do centra to bylo kousek. Ubytování v dvoulůžkovém pokoji vyšlo za osobu na noc na 560 Kč. Parkovat se dalo kousek od hotelu bez poplatku nebo za poplatek 100 Kč na den přímo v podzemní garáži. Pokoj i koupelna byly čisté a dostačující s malým balkónem, televizí a Wi-Fi. V penzionu byla velmi příjemná a rodinná atmosféra.

pokoj v penzionu Stella
pokoj v penzionu Stella // room at Pension Stella

koupelna
koupelna // bathroom

Penzion Stella
Penzion Stella

Obchody

Každý správný lázeňský švihák by neměl vynechat obchod s lázeňskými oplatky. Druhů je nespočet a teplý oplatek do ruky nabízí za 5 Kč. A samozřejmě lázeňský hrneček. Byla jsem docela překvapená, jak se tyto hrnečky vytrácí, na kolonádě pil skoro každý z plastových kelímků a tyhle fešné hrnečky mělo jen pár lidí. Obchodů zde moc není, v centru Luhačovic je pouze Albert, drogerie a pár vietnamských obchůdků. Největším trendem léta byl stánek Ovocňák na luhačovické přehradě, kde dávali ovocné šťávy do plastové palmičky. To jsme prostě museli mít! :D

Ovocňák
Ovocňák // "Ovocnak" drink

Zajímavá místa

Tak pro mě osobně v lázních vždy vedou prameny. Miluji Ottovku a letos byl k mému překvapení otevřen nový pramen – Nový Jubilejní. Pitných pramenů je tu celkem šest (co já vím a co jsem ochutnala). Prameny jsou studené a poměrně hodně mineralizované. Krásná je luhačovická kolonáda s dominantním Jurkovičovým domem, kašna Jestřábí a japonská zahrada. Každoročně se tu koná i hudební festival Leoše Janáčka. Nedaleko je luhačovická přehrada, kde je vybudován nově aquapark. Přehrada je bohužel koncem léta většinou už velmi špinavá, my se v ní ale začátkem července koupali bez újmy na zdraví. :-) Aquapark nás moc nelákal, jelikož v teplých dnech byl přeplněný a přišel nám vhodný spíše pro děti. Kolem přehrady si přijdou na své i sportovci. Okruh kolem přehrady má 3,25 km a je z krásné hladké asfaltové cesty. Ideální pro in-liny nebo skateboardy/longboardy. Z velkých měst je v okolí Uherské Hradiště a Zlín. My si s sebou přivezli kola. Krásná rovina spojovala větší města, jinak to byl samý kopec (no jo, Bílé Karpaty :D). Největší „dojem“ na nás udělala „cyklostezka“ z Uherského Brodu do Uherského Hradiště. Čekalo nás deset kilometrů pustinou do kopce přes nejrůznější pole, štěrk, kameny, kukuřici… Stálo nás to plno nervů a jedno píchlé kolo, takže rekreačním cyklistům rozhodně nedoporučujeme!

pramen Vincentka
nejznámější pramen Vincentka // healing spring "Vincentka"

Jestřábí
Jestřábí

kolonáda
kolonáda // colonnade in Luhačovice

cyklovýlet
cyklovýlet // bicycle trip

kašna
kašna // fountain

japonská zahrada
japonská zahrada // Japanese garden

Nový Jubilejní pramen
Nový Jubilejní pramen // healing spring "Novy Jubilejni"

přehrada
přehrada Pozlovice // reservoir

Závěr

Luhačovice byly krásné jako vždy předtím, hotel byl příjemný a na pěkné lokalitě. Obzvlášť se nám líbila blízkost k pramenu Aloiska, kde je větší klid od naparáděných důchodců, dá se tam v klidu číst a užívat volna aniž by člověk poslouchal, kdo trpí jakou nemocí a co zrovna dělá Pepíček od Andulky. Kola jsme si celkem užili, ale už nikdy víc, kopců máme hodně i na Vysočině u rodičů!

Fotogalerie

Žádné komentáře :

Okomentovat