pátek 7. března 2014

USA – New York (28. 2. 2014 – 4. 3. 2014)

Po krátké době přicházíme s dalším cestovatelským zážitkem. Tentokrát jsme se vydali do města známého jako „The Big Apple“, do města, které nikdy nespí, do města New York. Levné letenky jsme zakoupili v chybném tarifu, který byl zveřejněn na cestovatelském portálu cestujlevne za neuvěřitelných 460,34 € za dvě osoby (6 400 Kč/osoba). Zpáteční letenky jsme zakoupili z Prahy s jedním přestupem ve Vídni a cestu zpět s přestupem ve Frankfurtu. Po zakoupení letenek jsme však ještě neměli vyhráno a čekali jsme, jak se k této chybě postaví letecké společnosti. Následující den se začala objevovat první storna, ale naštěstí pouze na ještě levnější lety z Milána. Po týdnu jsme si konečně mohli oddechnout, těšit se na jedno z nejznámějších měst a hlavně začít podrobně plánovat naši cestu…

Doprava

Praha – Vienna – New York (JFK)

Naše cesta začala na pražském letišti Václava Havla. Odlet z Prahy byl přesně podle plánu v 8.10. Z Prahy jsme letěli menším letadlem 2-2. Na tomto krátkém letu byly podávány pouze nápoje. Do Vídně jsme dorazili o necelou hodinu později a poté zde čekali místo plánované hodiny asi tři, kvůli zpožděnému letu. Na rakouském letišti byly pohodlné gauče a free Wi-Fi, takže čekání nebylo tak špatné. Z Vídně jsme už letěli větším letadlem 2-3-2. Cesta trvala cca devět hodin. Každý měl na svém místě polštářek, přikrývku, sluchátka a malý dotykový počítač. Během cesty jsme mohli sledovat polohu letadla na mapě, informace o letu, poslouchat hudbu, zhlédnout nějaký ten film či seriál nebo hrát hry. Oba tyto lety byly operovány rakouskou leteckou společností Austrian Airlines. Austrian musíme určitě pochválit za jejich servis. Několikrát během letu podávali nápoje – dokonce i alko :D, kde nechyběla klasika v podání Coly, vody, džusu, ale nabízeli i pivo, víno a našlo se i něco tvrdšího v podání whisky nebo tequily. Dokonce i jídlo bylo výborné. Takhle dobré jídlo v letadle jsme snad ještě neměli. Na výběr bylo ze dvou jídel a to buď těstoviny nebo beef burger s bramborovou kaší a špenátem. Poté se ještě podávala káva nebo čaj, několikrát během letu nabízeli vodu a na závěr jsme dostali chutné teplé panini.

Newark (EWR) – Frankfurt am Main – Praha

Odlet z New Yorku jsme měli zakoupený z Newarku v New Jersey, takže jsme se nejprve museli dostat do NJ. Využili jsme služby NJ Transit. V automatech přímo na Penn Station (New York – Manhattan) se dá zakoupit jednorázová jízdenka. Nejprve se jede cca 20 minut vlakem a poté následuje přestup na Airtrain, který jede na všechny terminály. Jedna cesta včetně Airtrain stojí $12,50 na osobu.
Cestu do Německa jsme absolvovali s americkou leteckou společností United Airlines. Servis byl trochu slabší ve srovnání s Austrian, ale i tak byl let příjemný. Opět nechyběla televize a tentokrát dokonce s obsáhlejší filmotékou. Cesta trvala asi sedm hodin a do Frankfurtu jsme přiletěli o něco dřív, než bylo v plánu. Ve Frankfurtu jsme čekali čtyři hodiny na spoj do Prahy, kam jsme letěli s Lufthansou. Na letišti to bylo opět fajn, pohodlné sedačky, zdarma káva, čokoláda nebo čaj, ale Wi-Fi byla zdarma pouze na hodinu (přihlašování bylo přes e-mail, takže jsme při zadání jiných e-mailů surfovali tak dlouho, jak jsme chtěli). Let do Prahy trval asi hodinu a byl na čas. Opět jsme dostali teplé i studené nápoje a tentokrát i sandwich s kuřecím masem.

Prague - Vienna
Prague - Vienna

jídlo v letadle // meal on board a plane (United Airlines / Austrian Airlines)
jídlo v letadle // meal on board a plane (United Airlines / Austrian Airlines)

cesta // journey
cesta // journey

panini (Austrian Airlines)
panini & Sheldon (Austrian Airlines)

pohled na New York // view of New York
pohled na New York // view of New York

noční let nad NYC // on the way home
noční let nad NYC // on the way home

Airtrain (nadzemka) a Subway (metro)

Po příletu na JFK Airport jsme prošli důkladnou kontrolou, snímáním otisků prstů a pak asi hodinu čekali na kufr. Po dlouhém letu a časovém posunu šesti hodin jsme byli docela unavení. New York nás ale přivítal slunečným počasím, tak se nedalo odolat a něco nepodniknou. Jeli jsme ihned nadzemkou na přestup na metro a poté do hotelu. Nadzemka jela přímo z letiště a stála $5. Šlo o takový menší vlak řízený počítačem. Po 10 minutách jsme přestoupili na metro, kde jsme si před vstupem koupili týdenní jízdné za $30 na osobu. Je vhodné mít hotovost a lístky zakoupit ve stánku, než čekat dlouho frontu na automaty a navíc platit příplatek $1 za vystavení karty. Do metra se vždy prochází přes turnikety za pomoci téhle karty, a proto nám přišlo výhodnější koupit týdenní, než kupovat jednotlivé jízdné za $2.50. Informace o jízdném a plán metra najdete na stránkách MTA. Pro ty, kdo plánují navštívit více památek a v NYC se zdržet delší dobu, by se mohl vyplatit New York City Pass, který zahrnuje mnoho vstupů, slev i kartu na metro. Metro se na první pohled jevilo jako Mission Impossible, ale již druhý den jsme to zvládali poměrně dobře. Je zde několik tratí a podtratí, expresní linky (staví pouze ve frekventovaných stanicích) a lokální linky. Přestupy se občas provádí i mimo podzemí, ve vagónech nejsou psány stanice, které jsou na vaší lince a současnou a příští stanici kromě expresních linek hlásí přímo řidič, kterému v tom hluku a šramotu ze stoletých repráků je jen málo kdy rozumět. K tomu si ještě přidejte davy lidí, které se na vás tlačí ze všech stran.

metro // the subway
metro // the subway

Stravování

V New Yorku je McDonald´s na každém kroku, stejně jako pekárny/cukrárny Dunkin´ Donuts a ještě více často je zde k vidění kavárna Starbucks (mé oblíbené Cappuccino Grande za $3.95). Vlastního vaření nebo zdravé stravy jsme se v USA nedočkali. Tipuju, že jsme si každý dovezli aspoň kilo navíc. :D V hotelu nabízeli ke snídani muffiny a podobné sladké pečivo v rozmezí $1-3. My ale radši chodili přes ulici do Dunkin´ Donuts, kde měli balení šesti donutů za $3.99. Na jeden z obědů jsme zašli i do Subway na klasickou velkou šunkovou bagetu za $5.45. Dále jsme se na internetu dočetli o „nejlepším hamburgeru v New Yorku“ z Shake Shack. Fastfood Shake Shack byl v parku u Flatiron. Fronta na hambáč a shake byla slušná, ale vyplatilo se počkat. Cena single burgeru byla $4.75 a double burgeru $7.35. Zaujaly nás „ovladače“, které jsme obdrželi k objednávce a až ovladač začal vibrovat, tak objednávka čekala ve výdejním okénku. Hamburger byl opravdu luxusní, jen nás trochu zklamala velikost. Byl docela malý. V McD byly ceny obdobné jako u nás, jen nabídka byla trochu odlišná. Zapomenout nesmíme na námi velmi oblíbenou síť pizzerie. Jde o malé bufety, kde prodávají kousek americké sýrové pizzy se silným těstem za $1.

kafíčko před letem // coffee at the airport
kafíčko před letem // coffee at the airport

koblihy // donuts
koblihy // donuts

Hamburger v Shake Shacku // Burger at Shake Shack
Hamburger v Shake Shacku // Burger at Shake Shack

Subway
Subway

sýrová pizza // cheese pizza
sýrová pizza // cheese pizza

Ubytování

Ubytováni jsme byli na tři noci v Hotelu Broadway přes stránky booking.com hned u Central Parku. Noc v hotelu bez snídaně stála $93/pokoj. Měli jsme dvoulůžkový pokoj v 5. patře s oddělenými lůžky, televizí a společnou koupelnou s jinými hosty na chodbě. Pokoj byl moc pěkný a prostorný, bohužel ale trochu chladný, jelikož na obří pokoj bylo jedno malé topení. Koupelny na chodbě byly celkem tři, takže se nestalo, že by se na vás nedostalo, když potřebujete. Ovšem nebyla to žádná sláva. V jedné netekla teplá voda, ve druhé byl non stop ucpaný záchod a ve třetí byly rozbité dveře. Takže bylo potřeba vždy propočítat, kterou možnost v dané situaci využít. :D Hotel měl sedm pater. Dole byla recepce a společné prostory se sedačkami, televizemi, kuchyňskou linkou, lednicí a Wi-Fi. V pokojích bohužel Wi-Fi nebyla, takže jsme museli za internetem až dolů k recepci. Každý večer byl ve společenské místnosti bezplatně udělán popcorn pro hosty. Personál byl ochotný a milý. V den odjezdu jsme museli pokoj opustit do 11 hodin a za příplatek $2 za zavazadlo jsme si tam mohli nechat kufry až do pozdních nočních hodin.

Broadway Hotel
Broadway Hotel

náš pokoj // our room
náš pokoj // our room

 postele // beds

postele // beds

Obchody

U většiny zboží není na cenovce uvedena cena po zdanění. Daň je asi 8,875 % a je třeba si ji ke zboží připočítat.
Obchodů je v NYC nespočet. Když jsme procházeli Broadway nebo 5th Avenue, tak to byl jeden obchod vedle druhého. Ovšem na těchto rušných ulicích jsou spíše drahé a značkové obchody. Nám se nejvíce líbil T. J. Maxx na Wall Street. Jde o velký nákupní dům většinou tak o dvou patrech, který na první pohled může připomínat Kik, ale realita je jiná. Je zde plno značkového zboží za poloviční a ještě nižší ceny. Na první pohled jsme nemohli uvěřit, že se nejedná o falešné značky. Tady jsme strávili asi tři hodiny, a kdybychom nespěchali, tak se tam dá pobýt ještě déle. Mají zde značkové kabelky (Michael Kors, Guess, Gucci, Calvin Klein, …), plno oblečení, jak luxusních značek, tak i sportovních (Nike, Adidas, New Balance, …), věci do domácnosti (ručníky, doplňky, svíčky, …), kosmetiku (Chi, parfémy, doplňky), pochutiny (oříšky, sladkosti) a dokonce i kufry. Každý jsme si hned jeden kufr vybrali a k tomu i plno oblečení a jiných věcí. Nechali jsme tam dohromady něco přes $400. Dále jsme byli ve vyhlášeném Macy´s. Obrovské nákupní centrum s velmi luxusním zbožím za nízké ceny. My si tady nic nevybrali, byly zde tisíce lidí a při pohledu na všechna patra a obchody se nám do toho nějak nechtělo. Podobné to bylo i v Century 21. Pokud ale v Macy´s byly tisíce lidí, tak tady jich bylo snad milion. Ale značkové věci zde byly opravdu za nízké ceny a výběr byl hodně bohatý. Nebýt už kvůli návštěvě Maxxe na mizině, tak si určitě něco vybereme. Dobrý kup byl taky v Best & Buy elektru (ceny na webu odpovídají cenám v prodejně). Elektro, kde bylo taky plno lidí (nečekaně), ale zboží za velmi výhodné ceny. Dále jsme nemohli vynechat Victoria´s Secret, Sephoru, a obchod se suvenýry, kde jsme si koupili krásný magnet s motivem NYC. Velký dojem na nás udělala prodejna Applu hned u Central Parku. Na povrchu byla pouze prosklená krychle s „jablkem“ a v ní schody dolů do podzemí, kde se nacházel Apple Store. Pohled to byl docela šílený. Aspoň 150 zaměstnanců a 2 000 zákazníků. Skoro se zde nedalo pohybovat, ale vypadalo to tu opravdu stylově. Naopak zklamaní jsme byli z šesti patrového Niketownu. Zboží poměrně jednotvárné (v USA je IN běh a vše s během spojené) a docela drahé.
Na Manhattanu jsme nenašli žádný normální supermarket, takže jsme chodili jíst převážně někam ven a nakupovat potraviny se dalo pouze u Vietnamců a v podobných menších prodejnách. Ceny potravin vycházely obdobně jako u nás. Dost často je zde používaná metoda BOGOF (buy one get one free).

nákup u Viktorie // shopping at Victoria´s Secret
nákup u Viktorie // shopping at Victoria´s Secret

Dunkin´ Donuts
Dunkin´ Donuts

H&M
H&M

obchod se suvenýry // souvenir shop
obchod se suvenýry // souvenir shop

Centrury 21
Centrury 21

nákup u T. J. Maxx // shopping at T. J. Maxx
nákup u T. J. Maxx // shopping at T. J. Maxx

Zajímavá místa

Náš první celý den svítilo slunce, tak jsme se vydali na Times Square a na Empire State Building. Vstup na osobu na ESB byl $27. Lístky se daly zakoupit přímo na místě nebo online bez front. V ceně prohlídky byla výstava fotek, jak se ESB stavěla, obchod se suvenýry a výhled z 86. patra na Manhattan. Výhled byl úžasný a určitě za ty peníze stál. Pak jsme ještě obešli Bryant Park, Flatiron Building, Rockefellerovo centrum a noční ulice Times Square a Broadway. Určitě bychom mohli doporučit projížďku lanovkou na Roosevelt Island, která spadá do MHD. Je odtud pěkný výlet a je to relativně v centru.
Druhý den už bylo trochu zataženo, ale ani to nás neodradilo od návštěvy Brooklynu. Panorama Brooklynského mostu, sochy svobody a Manhattanu bylo opravdu úžasné. Kolem „pobřeží“ je plno laviček, dětských hřišť a stezek pro běh nebo in-liny. Sochu svobody jsme z časových i finančních důvodů (vstup $27) vypustili. Odpoledne jsme jeli na Wall Street. Při výstupu z metra jsme natrefili již na výše zmiňovaného T. J. Maxxe, kde jsme se zdrželi několik hodin a jelikož jsme si každý koupili kufr a plno jiných věcí, jeli jsme si věci radši odložit zpět na hotel. Na Wall Street jsme navštívili známého zlatého býka, u něhož byla na fotku poměrně dlouhá fronta. Chtěli jsme se kouknout na památník z 11. září, ale jelikož byla neděle večer, byl už zavřený (vstupné do muzea mělo být $10, samotný památník je prý zdarma). Cestou na hotel jsme se stavili ve Washington Square Parku, kterému dominuje The Washington Square Arch.
Poslední den jsme se konečně dostali do Central Parku, který jsme měli „hned u baráku“. Je to opravdu obrovský park a v létě to tam musí být úžasné. Prošli jsme se kolem největšího jezera (Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir), stavili se u skalky ze Sám doma a udělali několik fotek. Odpoledne jsme ještě doplnili nějaké nakupovací resty a večer kolem 16.00 jsme už jeli do New Jersey na letiště.

Bryant Park
Bryant Park

výhled na Manhattan // view of Manhattan
výhled na Manhattan // view of Manhattan

výhled na Manhattan // view of Manhattan
výhled na Manhattan // view of Manhattan

veverka // squirrel
veverka // squirrel

Empire State Building

Flatiron
Flatiron Building

The New York Public Library
The New York Public Library

Rockefeller Center
Rockefeller Center

Roosevelt Island
Roosevelt Island

Roosevelt Island
Roosevelt Island

Kámoši // The wolfs of Wall Street

Times Square
Times Square

výhled na Manhattan // view of Manhattan
výhled na Manhattan // view of Manhattan

Charging Bull
Charging Bull

The Washington Square Arch
The Washington Square Arch

Central Park
Central Park

Central Park
Central Park

Kalkulace

Udělali jsme takovou hrubou kalkulaci, kolik nás celá tahle sranda stála. Celkový závěr je 36 320 Kč za dvě osoby, což dělá 18 160 Kč na osobu. Kdybychom si například přivezli zásoby jídla z domu a nenakupovali jako zběsilí, tak nezbytné náklady dělají jenom 20 360 Kč na dvě osoby, tedy 10 180 Kč na jednoho.

Nezbytné $
Ubytování (3 noci) $283 5 660 Kč
Let $640 12 800 Kč
Metro $60 1 200 Kč
Doprava (Transit, Airtrain) $35 700 Kč
$1 080 20 360 Kč
Extra
Památky (ESB) $54 1 080 Kč
Jídlo $70 1 400 Kč
Nákupy $674 13 480 Kč
$798 15 960 Kč
CELKEM: $1 816 36 320 Kč

Závěr

New York je velmi pěkné, živé a atraktivní město. Ne bezdůvodně se říká, že NYC nikdy nespí, v noci je v ulicích snad ještě více lidí než přes den. Město sice neoplývá historickými památkami, ale i tak se tu nudit nebudete. Místní obyvatelé jsou velice milí. Nejednou se nám stalo, že nám někdo sám od sebe nabídl pomoc, všichni nám ochotně radili a dokonce se nám stalo, že nám neznámý mladík v hotelu nabídl bonbóny. Užívali jsme si ruchu velkoměsta, parků, nákupů a velkých hrnků s kávou, jenom to jídlo nás moc neuchvátilo. Svíčková s pěti je prostě lepší! :)

Fotogalerie

14 komentářů :

 1. Super, báječný! Musím říct, že jsem fakt mile překvapená :) Úplně mě mrzí, že jsem tam nemohla být s vámi! Inspirace...fakt!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme, to nás těší :) To jo, určitě by se Ti tam líbilo! :)

   Vymazat
 2. pamatnik z 11.zari je zadarmo, plati sa len vstup do muzea, do arealu je dobrovolne vstupne
  co sa tyka airtrain na jfk vystupit na howard beach station-neplatili sme za jazdu nic

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je škoda, že jsme to nevěděli dopředu!
   A k tomu 11. září to připíšeme, aby to ostatní věděli :)

   Vymazat
 3. Perfektní článek!!! Díky! Chystáme se na podzim, takže inspirace a osobní zkušenosti příjdou vhod. A moc pěkný fotky! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme. A na podzim si to užijte! :)

   Vymazat
 4. Parádní report, koukám, že ste se měli skvěle! :) Navíc se mi opět potvrdila ta americká přátelskost, to si vůbec tady v Česku nedovedeme představit. Možná jsem přehlídl (jestli ano tak se omlouvám), kolik ste tak měli stupňů přes den?
  A díky za tip na AA, určitě až poletím tak to vemu v potaz.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme :)
   První den svítilo slunce, to mohlo být nad nulou a zbylé dny určitě pod nulou, poslední den i trochu nasněžilo... Bohužel jsme to blíž nesledovali...
   A s AA jsme byli nadmíru spokojení. :)

   Vymazat
 5. tý jo, jenom taková malá otázečka jak je to s pasem a vízem? Pokud mám nový pas (asi rok) tak si myslím, že bez problémů a jak s tím vízem?První koupit letenku když natrefím?Nebo první vyřídit víza pak číhat?Jak dlouho to asi trvá a co pro to musím udělat? Jinak pěkný výlet :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud jedete pouze za turistikou a máte biometrický pas (ten Váš už určitě bude), tak stačí pouze ESTA (https://esta.cbp.dhs.gov/esta/application.html?execution=e1s1). Vyplníte tento formulář online, zaplatíte asi 14 dolarů na jejich účet a do pár dnů byste měl vědět, jestli je "přístup" do USA povolen :) Nám to přišlo ihned po platbě. ESTA pak platí dva roky. My nejdřív koupili letenky a pak vyřizovali ESTU, myslím, že by neměl být problém :)
   S vízem jsme se nestkali.

   Vymazat
 6. Krásné čtení, my jedeme za týden, tak snad bude počasí přát fotkám :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme a přejeme šťastnou cestu :)

   Vymazat
 7. Wow, úžasné místo! Tolik Podrobnější informace a skvělé fotky ... Měl jsem pocit, jako bych tam byl!
  Torsten @ MightyTravels

  OdpovědětVymazat