středa 14. srpna 2013

Rokytnice v Orlických horách (9. 8. 2013 – 13. 8. 2013)

V létě jsme chtěli prozkoumat taky nějakou část České republiky, a jelikož rádi chodíme na túry, tak pro nás nějaké hory byly jasnou volbou. Zvolili jsme Orlické hory, protože v nich ani jeden z nás ještě nikdy nebyl. Přes portál Slevomat jsme koupili voucher na pěti denní ubytování a vyrazili jsme.

Doprava

Jeli jsme vlastním autem. Cesta trvala asi 2 hodiny a během cesty jsme se stavili v Litomyšli, přes kterou jsme projížděli. Prošli jsme náměstí a šli k zámku, ale spustil se prudký déšť, takže z obhlídky zámku jsme toho moc neměli.

Litomyšl
Litomyšl

Stravování

Měli jsme zajištěné ubytování přes voucher a v ceně byly snídaně a otevřený účet v hodnotě 700 Kč. V penzionu slibovali domácí chutnou kuchyni. Přes den jsme byli pryč, takže jsme penzion využili vždy jen na večeři. Bohužel už nikdy neměli denní menu a jejich obvyklá nabídka moc pestrá nebyla. Zajímavé byly jelení výpečky, které jsem si dala dvakrát (celkově měli z jelena snad 40 % všech jídel) a ještě jsme ochutnali svíčkovou. Dále zde byly na výběr různé těstoviny a kynuté knedlíky s ovocem. Ke snídani bylo vždy na výběr z pěti jídel. Míchaná vejce, párky, croissant, sýrový talíř a šunkový talíř a to samé platilo i o nápojích – káva, čaj, mléko a horká čokoláda. Navíc si každý mohl nabrat müsli a lupínky s mlékem či jogurtem dle libosti.

Snídaně
Snídaně // breakfest

Ubytování

Jak jsem již psala výše, ubytování jsme měli zajištěné přes voucher v penzionu Rampušák. Celkově nás pobyt pro dvě osoby na čtyři noci vyšel na 2690 Kč. Penzion Rampušák byl v malém městečku asi nejhezčím penzionem ihned v centru města. Ubytování nás mile překvapilo. Pokoj byl čistý a moderně zařízený a to samé platilo i o koupelně. K dispozici byla televize a Wi-Fi. V ceně voucheru jsme na pokoj dostali ovoce, dvě lahve červeného levného ne moc dobrého vína a čokoládu stejné kvality. Ale bylo to milé.

 room in "Rampušák" hotel
náš pokoj // our room in "Rampušák" hotel

koupelna
koupelna // bathroom

Obchody

Obchodů jsme moc nenavštívili, akorát místní jednotu v Rokytnici, odkud jsme si přinesli zážitek z oddělení sýrů a uzenin. Poprvé jsme viděli, že se za nakrájení sýru/uzeniny na plátky platil příplatek asi 60 haléřů za 10 dkg.

Zajímavá místa

První večer jsme se šli podívat jenom po okolí na deseti kilometrovou procházku. Šli jsme vesnicí táhnoucí se snad 4 km celkem asi s osmi chalupami a došli jsme k místnímu kostelu na kopci. Krajina byla opravdu krásná. Další den jsme samozřejmě hned vyrazili na Velkou Deštnou (1115 m. n. m.), nebyla to žádná velká stoupačka, ale nohy nás po celém dnu bolely řádně. Cestou zpět jsme šli již zčásti za polskými hranicemi. Dále jsme ještě navštívili tvrz Hanička. Základní vstupné je 55 Kč. Prohlídka se nám moc líbila a trvala asi hodinu a půl. Procházeli jsme pevností několik desítek metrů pod zemí v šílené zimě a k vidění byla i výstava zbraní a jiných předmětů z válečného období. Při cestě zpět jsme navštívili ještě nedalekou rozhlednu Annu, odkud byl krásný výhled na okolí. Poslední den jsme túru spojili s Pašeráckou lávkou, kde bylo až překvapivě hodně lidí.

Velká Deštná
vrchol Velká Deštná // peak "Velká Deštná"

hranice s Polskem
hranice s Polskem // beyond the polish borders

tvrz Hanička
tvrz Hanička // fortress "Hanička"

rozhledna Anna
rozhledna Anna // lookout tower "Anna"

Pašerácká lávka // smuggler´s footbridge

Závěr

V Orlických horách jsme strávili krásné slunné dny, počasí vyšlo senzační. Každý den jsme vyrazili někam na túru a nachodili něco přes 20 km. Příjemné bylo, že zde nebylo tolik lidí jako třeba v Krkonoších. Trochu nás ovšem zklamal nejvyšší vrchol Orlických hor Velká Deštná. Výhled nebyl naprosto žádný, žádná lavička, natož občerstvení. Rokytnice byla malebné malé městečko, odkud to bylo všude poměrně kousek a ihned za městem se dalo jít do přírody či na túru. Takže za nás spokojenost! :-)

Fotogalerie

Žádné komentáře :

Okomentovat