neděle 16. února 2014

Polsko – Varšava (13. 2. 2014 – 15. 2. 2014)

Už delší dobu sledujeme portál cestujlevne.com, který nabízí výhodné cesty a zájezdy do zahraničí. Po několika týdnech pouhého pozorování jsme se rozhodli nějakou tu výhodnou cestu vyzkoušet na vlastní kůži a zakoupili jsme jízdenky do hlavního města Polska – Varšavy.

Doprava

Koupili jsme si lístky na autobus na polských stránkách polskibus.com. Bývají zde akce, že se v buse dají sehnat dvě místa za 1 zl (cca 7 Kč) a my měli to štěstí a našli jsme tato místa na obě dvě cesty, takže cesta stála na osobu 3 zl (ještě se platí 1 zl jako rezervační poplatek), tedy asi 21 Kč. Odjezd byl z Florence, cesta trvala asi 11 hodin. Zastavuje se ještě ve Wroclawi a Lodzi. Trochu mě zarazilo, že byla pouze jedna zastávka na WC a občerstvení (ihned za hranicemi, WC za 1 zl), ale dá se to vydržet. Autobus byl velice pěkný, kožené sedačky, Wi-Fi na území Polska zdarma a dokonce zásuvky 220 V. Cestou z Prahy jsme dokonce dostali malé občerstvení zdarma (džus, sušenky a koláček). Místa nejsou určena, takže je lepší být na nástupišti dřív a zabrat si nějaké pěkné místečko.
Ve Varšavě je momentálně jedna funkční trať metra (2. je ve výstavbě) a poměrně hustě pokrytá síť autobusů a tramvají. Informace o cenách lístků a vyhledávání spojů je možno zjistit na stránkách polské MHD. Pro turistické účely stačí pouze pásmo 1. My si kupovali jednotlivé lístky, jelikož jsme tam byli jen chvíli a ubytování měli téměř v centru. Ceny lístků jsou srovnatelné s cenami pražské MHD (4,4 zl/75 min a 3,4 zl/20 min). Na rozdíl od Prahy bylo v metru méně lidí a to samé platí i o centru Varšavy.

polskibus
Polski Bus

Polské metro
Polské metro // polish underground

Stravování

Ceny potravin v super a hypermarketech jsou srovnatelné s českými. Výběr potravin je také téměř totožný. Za pěkné ceny jsme našli pečivo v Lidlu, kde stály například Kaiserky 2 Kč. Koukali jsme i po restauracích, že bychom ochutnali něco typicky polského, ale ceny v restauracích už tak příznivé nebyly. Polévka např. za 8 zl, hlavní chod kolem 20 zl. Bylo nám ale doporučeno navštívit Zapiecek, který byl téměř na každém rohu a kde dělali různé druhy pirožků. My z časových i finančních důvodů navštívili McDonald´s, kterých bylo v centru taky požehnaně. Předem jsme si na internetu stáhli slevové kuponky, které bývají i u nás v ČR, na stránce McD. V centru je plno kaváren i restaurací.

zapiecek
občerstvení Zapiecek // fast food Zapiecek

Ubytování

Původně jsme měli zamluvený hotel Start Hotel Aramis, ale nakonec jsme se rozhodli vyzkoušet couchsurfing a asi týden po registraci jsme byli pozváni jedním mladým párem, abychom u nich ty dvě noci přespali. Hotely ale vycházely poměrně levně, na dvě noci pro dva měl hotel stát necelých 1500 Kč, což je pěkná cena. Naši hostitelé byli velicí pohodáři, ihned po našem příjezdu nám půjčili klíče od bytu a vyrazili na koncert, takže jsme měli čas se v klidu a o samotě vybalit a jít se projít po okolí. Bydleli asi 15 minut tramvají od centra.

Obchody

Jelikož jsme měli na chození po centru jenom jeden den, tak jsme prošli jen pár obchodů, na které jsme narazili. Zaujal mě obchod Tiger, kde bylo plno pěkných dárkových předmětů a taky nějaké papírenské zboží, věci do kuchyně i nějaké blbůstky pro radost. Potom jsme se stavili do Rossmannu, protože jsem byla zvědavá na ceny polské značky Ziaja. Nebylo to o moc levnější jak u nás, ale nějaké krémy jsem si odnesla. Nakonec jsme ještě prolítli pár obchodů s oblečením jako Reserved, H&M, C&A, House… Tady jsem už nic nekoupila, ceny i věci měli skoro stejné jako u nás. Dále jsme prošli pár obchodů se suvenýry, jelikož si z každé cesty chceme odvézt aspoň magnet na lednici. Magnety nás ale zklamaly, vzory nebyly nic moc a navíc dost drahé – kolem 15 zl, takže jsme nakonec odešli s prázdnou.

Zajímavá místa

Na internetu jsou k dispozici různé mapy města. Určitě bych doporučila stáhnout mapu Královské cesty. My jeli metrem do stanice Ratusz Arsenal a odsud se vydali pěšky dolů až k Centru a poté ještě níž k Łazienki Park, kde se nacházel Palác na vodě. Mapka je přehledná a jsou tam zobrazeny všechny důležité památky. Nejvíce se nám líbil Palác kultury a vědy, který je v noci nasvícen různými barvami. Při naší návštěvě na Valentýna bylo na budově vytvořeno srdce z rozsvícených oken. Údajně se dá vylézt do 40. patra, odkud je krásný výhled na město, ale to my už nestíhali. Překrásné taky byly parky, kterých tam je opravdu hodně. V létě to musí být naprosto úžasné, my tam byli v únoru, takže jsme je spíše jen prošli a udělali pár fotek. Další zajímavá místa jsou zobrazena níže na fotografiích.

Kościół Najczystszego Serca Maryi
Kostel poblíž našeho ubytování //
Kościół Najczystszego Serca Maryi

Pomník Varšavského povstání
Pomník Varšavského povstání // Pomnik Warszawskje povstanie

barbakan
Barbakan

krakovské předměstí
Krakovské předměstí // Krakowskie Przedmieście

prezidentský palác
Prezidentský palác // Pałac Prezydencki

Ogród Saski
Park // Ogród Saski

pomník koperník
Pomník Koperníka a palác Staszic // Pomnik Mikołaja Kopernika

Park Ujazdowski
Zámky na mostě v Park Ujazdowski //
padlocks

Pałac na Wyspie
Palác na vodě v Łazienki Park // Pałac na Wyspie

Palác vědy a kultury
Palác vědy a kultury // Pałac Kultury i Nauki

most Świętokrzyski
Most přes řeku Vislu // most Świętokrzyski

Kalkulace

Pokusili jsme se shrnout všechny naše výdaje. Jelikož jsme měli ubytování zdarma, tak by samotná cesta, MHD a "ubytování" vyšlo na 114 Kč na osobu. Včetně jídla a nákupů jsme dospěli k částce 412 Kč na osobu.

Nezbytné
Doprava 6 zł 42 Kč
Metro 26,4 zł 185 Kč
32,4 zł 227 Kč
Extra
Jídlo 64,3 zł 450 Kč
Nákupy 21 zł 147 Kč
85,3 zł 597 Kč
CELKEM: 117,7 zł 824 Kč

Závěr

Na to, že byl únor, tak počasí bylo pěkné. Nebyla zima, bylo něco málo nad nulou, žádný sníh a hlavně nepršelo! Určitě by se toho ve Varšavě našlo víc, co stojí za vidění, ale my za náš jeden nabitý den i tak nachodili 21 km (ano, měřili jsme si to :-)) a myslím si, že jsme to podstatné viděli. Co se týče místních lidí, tak máme spíše smíšené pocity, ale skoro všichni chodili velmi pěkně oblékaní, takže se bylo aspoň na co dívat. Cesta autobusem byla příjemná, určitě bychom služby PolskiBus ještě někdy v budoucnu rádi využili, například při cestě do Gdaňsku. Místní MHD nás potěšila, v podstatě krátké intervaly mezi jednotlivými spoji a spoje nebyly nacpány. Určitě by bylo super navštívit varšavské parky v létě a ochutnat místní pirožky, tak třeba zase příště.

Fotogalerie

4 komentáře :

 1. Jeee vy si taky kupujete magnety na lednici? :D my taky :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jojo, je to taková pěkná vzpomínka :) :D

   Vymazat
 2. Máte pěkný blog, do Varšavy se chystáme na podzim a do NY taktéž. Tak si ráda přečtu i zážitky ostatních. Pokud byste chtěli navštívit můj blog, budu ráda :-) www.pajuskanacestach.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :) Taky máš pěkný blog a super fotky! Užijte si cesty, rádi si o nich pak přečteme na tvém blogu.

   Vymazat