středa 18. září 2013

Německo – Mnichov (14. 9. 2013 – 17. 9. 2013)

Již potřetí jsem se vydala za svojí kamarádkou z programu Making Friends Celinou. Nejprve jsme spolu strávily týden v Čechách, kde jsme navštívily Karlovy Vary, Prahu a Beroun, poté jsme v sobotu večer kolem 17. hodiny odjížděly autobusem z Florence do Mnichova. V Mnichově jsme strávily 4 dny a poté se vydaly do Schönbachu (v okolí Frankfurtu nad Mohanem), odkud Celina pochází, za její rodinou.

Doprava

Cesta Mnichov – Praha je opravdu finančně výhodná! Celina našla jízdenky autobusem z Mnichova do Prahy dokonce za 9 €. Z Prahy do Mnichova jsme nejlevněji našly jízdenky s německou společností za 19 €. Tenhle autobus jezdí snad každý den, ale nejsem si jistá na 100 %. Bylo to rezervováno na stránce deinbus.de. Autobus byl poměrně obyčejný, pouze jeden řidič (cesta trvala asi 5 hodin). K dispozici byly zdarma noviny a obrovské termosky s kávou, kelímky, cukr a smetana. Stavěli jsme jednou na WC a občerstvení a to až za německými hranicemi. Cestu zpět jsem absolvovala s EuroLines z Frankfurtu (strávili jsme pak pár dní u jejích rodičů v Hessen). Ceny už tak super nebyly, ale i tak se mi podařilo ve „šťastné hodince“ najít jízdenku za 900 Kč. Cesta trvala o něco déle, asi 7 hodin. Nebyla ani jedna pauza a občerstvení také žádné nebylo. Celkově mě EuroLines moc nenadchly. Navíc jsem měla problém s jízdenkou, protože jsem si ji zapomněla doma. EuroLines jsou asi 100 let za opicemi, protože jim nestačilo jen mé jméno nebo průkaz totožnosti, ale muselo se to náročně řešit, aby mi řidič přivezl novou. Teď jsem si ale všimla, že O2 má na EuroLines 25% slevu na cestování po ČR a Evropě, což by mohlo být zajímavé.
Měly jsme v plánu hodně cestovat po Mnichově, takže jsem si koupila třídenní jízdenku na místní MHD (Ringe 1-4) za 14,3 €. Celý systém mi přišel poměrně složitý, naštěstí jsem s sebou měla zkušenou Celinu, sama bych měla asi poměrně problémy. Jsou zde autobusy, klasické tramvaje, pak S-Bahn, což je něco mezi metrem nad zemí a vlakem, a klasické metro. Metro má plno tratí, všude je milion lidí a pokaždé končí metro jinde, takže jsem opravdu byla ráda, že jsem se dopravou nemusela zabývat.

Stravování

Převážně jsme si vařily samy doma, takže jsme nenavštívily žádnou restauraci. V neděli jsme ale v centru narazily na StreetLife festival, kde jsem si koupila smažené bramborové lupínky (4,5 €) a Celina Crépes (4,5 €). Ceny potravin jsou různé, něco vychází dráž, něco levněji. Já byla nadšená z Chipsů Pringles, které tou dobou byly v akci asi za 1,1 €, takže jsem si nakoupila snad 4 balení. :-) Je tu i plno potravin nám neznámých a zajímavých, takže samotná procházka supermarketem může být zážitek. Nejvíce miluji různé druhy sýrů, zase jsem si přivezla snad 4 balíčky po 400 g. Dále bych ještě podotkla vratné PET lahve. Každá petka je zálohovaná minimálně 0,25 €. Tenhle systém se mi moc líbí, je to perfektně ekologické, přeci jen cca 7 Kč za to vrácení stojí. Dále mě dost zaujaly obchůdky s kávou. Někde jsem zahlédla kávu za 1,1 € a volně k dispozici byly nejen cukry a smetana, ale i různé sirupy Monin (kokos, pomeranč, …). Bohužel jsem nevyzkoušela. A samozřejmě jsem nesměla zapomenout na zastávku v pekařství a koupit si pravý Bayern Pretzel! Jinak pečivo v pekařství vychází poměrně draze, Celina kupovala půl kilový chleba za 3 €.

pretzel
Bavorský preclík // Bavarian pretzel

fried potatoes
Bramborové lupínky // fried potatoes

Ubytování

Bohužel o hotelech či jiných cenách ubytování nemám ani páru, protože jsem všechny tři noci strávila u Celiny. Náhodou jsem ale v centru města potkala spolužáka z VŠ, který tam byl přes Couchsurfing, tak takhle by se snad něco najít dalo. Celina bydlí poměrně v centru města v poklidné oblasti drahých vil a překrásných rodinných domů. Je tu v podnájmu s dalšíma dvěma studenty.

Obchody

Určitě doporučuji navštívit Rossmann. Ceny drogerie a kosmetiky jsou o dost nižší než u nás a když ještě vychytáte letákovou akci, tak je to jedna báseň. Já nakoupila například deodoranty Fa za 0,6 €, šampony Garnier za 1,1 € a moje oblíbené krémy na ruce Synergen za 0,45 €. Obchody s oblečením jsou většinou cenově hodně podobné jako ty u nás, ale kolekce je občas trochu odlišná, takže se určitě něco ke koupi najde. :-) Já ještě navštívila Bärchen Welt, kde bylo několik desítek druhů želé bonbonů.

Zajímavá místa

První den jsme strávily se Celinou v centru, kde mi chtěla ukázat svou univerzitu a náhodou jsme narazily na StreetLife festival, kde bylo několik vystoupení, plno stánků s dobrotami a hlavně několik stánků politických stran (ano, bylo před volbami), které se snažily získat naši přízeň nejrůznějšími dárky. Samozřejmě jsme se vyfotily u známé brány svobody Siegtor. Pak jsme se prošly nádherným parkem, kde byla Chinesischer Turm a vyhlídka na město. V centru města je taky krásná radnice, co stojí za vidění a fontána Fischbrunnen. Další den jsme jely do mnichovské ZOO Hellabrunn. Studentské vstupné bylo 8,5€. ZOO se mi moc líbila, byla poměrně velká, plno druhů zvířat, na každém kroku zdarma čisté a udržované WC a i zajímavý program (krmení zvěře nebo nějaká show se slony atp.,). My zastihly sloní show, krmení tygra a pářící se mega obrovské želvy, což nebyl plánovaný a ani moc příjemný zážitek. :-) Dále jsme zajely do BMW Welt (ano, zde se vyrábí ta luxusní auta), kde jsme ale nešly na obhlídku aut, ale do Olympiaturm. Nejvyšší věž v Mnichově, odkud byl překrásný výhled na celé město. Počasí jsme měly super, takže to opravdu stálo za to. Vstupné bylo 5,5 €.

park mnichov
krásný park s výhledem // a beautiful park

Chinesischer Turm
Čínská věž // Chinesischer Turm


Olympiaturm
Nejvyšší věž v Mnichově // Olympiaturm

zoo mnichov
Sloní show v ZOO // the elephant show

zoo mnichov
Lední medvěd // a polar bear

Fischbrunnen
Kašna // Fischbrunnen

Závěr

Mnichov je poměrně dynamické město s plno obyvateli, rozsáhlou dopravní sítí, ale i bohatou historií. Počasí bylo trochu deštivé, ale i tak jsme si to užily. Lidi byli docela přátelští, akorát jejich „bayern-deutsch“ nebyl moc srozumitelný. Aspoň jsem si zopakovala jednu z prvních hodin němčiny, kdy jsem mohla poprvé v praxi využít pozdrav Gruß Gott. Na svoji krajinu nedají místní dopustit, všude byly nápisy a billboardy hlásající, že Bavorsko je nejlepší. V Mnichově se mi líbilo a určitě je ještě plno místo, které jsem neviděla. Už se těším na příští návštěvu :-)

Fotogalerie

Žádné komentáře :

Okomentovat