čtvrtek 11. července 2013

Turecko – Alanya (2. 7. 2013 – 9. 7. 2013)

Tak první článek je o dovolené u moře. V létě 2013 jsme se vydali do země na pomezí Asie a Evropy - Turecka. Do Turecka jsme se jeli vyloženě válet na pláž a užívat si pohody a slunce, za turistikou třeba zase jindy.

Doprava

Zájezd do turecké Alanye jsme našli na webu Invie, kde je na výběr plno nejrůznějších zájezdů od nejrůznějších cestovních kanceláří. Zájezd pro osobu s polopenzí na 10 dní stál 10 451 Kč. Odlétali jsme večer z pražské Ruzyně (aka Václav Havel airport). Let měl tradičně zpoždění a trval dvě a půl hodiny. Po příletu do Antalye (v Turecku je časový posun + 1 hodina) na nás již čekal autobus, který nás zavezl přímo k hotelu do Alanye. Cesta trvala další dvě hodiny. Po městě jsme chodili výhradně pěšky, ale jednou jsme jeli na hrad místní dopravou. Byl to opravdu zážitek, protože něco jako zastávky zde pravděpodobně neexistuje. Tak jsme čekali ve směru na hrad a doufali, že nám autobus zastaví. Naštěstí zastavil a cesta stála pouze 1 TL/osobu. Celkově doprava v Turecku byla dost divoká. Přechody, semafory, dopravní značky nebo něco jako dodržování rychlosti zde neexistuje. Občas jsme si říkala, zda tu mají vůbec autoškolu.

cesta letadlem
cesta letadlem // on board a plane

Stravování

Měli jsme zakoupenou polopenzi a všechno jídlo probíhalo formou švédských stolů. Jídlo mi velmi chutnalo, nabízeli plno zeleniny a ovoce. Nejvíce mi chutnal gyros, který byl jednou podáván s rýží. Nejhorší naproti tomu byly dezerty. Jeden horší jak druhý, všechny podobné chutě a navíc nepuštěny příšerně sladkým sirupem. Ochutnávali jsme i gyros v tortille a rybu farellu. Dále byl k dispozici místní bar a ve městě byla na každém kroku restaurace nebo fast food. Po vydatné snídani jsme přes poledne většinou ani hlad neměli, občas jsme si uvařili pytlíkovou polévku nebo koupili něco menšího v supermarketu. A samozřejmě jsme nemohli vynechat tureckou zmrzlinu, na kterou jsme četli jenom samou chválu. Dobrá byla, to jo, ale čekala jsem trochu víc. Co jsme tak zaregistrovali, tak velmi drahé bylo maso a alkohol, klasická půllitrová plechovka piva vycházela cca na 55 Kč.

farella
farella

snídaně
snídaně // breakfest

Ubytování

Byli jsme ubytováni v menším tří patrovém hotelu Muz na kraji města s přímým vstupem na pláž. Ubytování bylo pěkné, pokoj i koupelna byly sice menší, ale stačilo to. Líbila se nám hlavně prostorná terasa s výhledem na bazén a velmi praktická byla lednička na pokoji (samozřejmě jsme si přivezli nějaké to české pivečko, tak ať se má kde chladit). Ihned u hotelu byla písečná pláž, kde byly k dispozici lehátka a slunečníky za poplatek. Lehátko za 3 TL a slunečník za 4 TL. Přes poledne se po pláži nedalo vůbec chodit, protože písek byl šíleně rozpálený.

hotel Muz
hotel Muz

náš pokoj
náš pokoj // our room in "Muz" hotel

koupelna
koupelna // bathroom

bazén
bazén // swimming pool

Obchody

V celé Alanyi byly převážně obchůdky s tureckými popřípadě čínskými výrobky. Většina z toho byly napodobeniny a padělky značkového zboží. Našly se ale i pěkné obchody se suvenýry nebo klasické obchody typu Nike store, Samsung, Vodafone, … Supermarket byl taky zajímavé místo na nákup, plno potravin, co u nás nejsou, levné ovoce a zelenina (ale brambory byly brány jako vzácnost) a různé druhy cukrovinek, co u nás nejsou vůbec.

místní obchůdky
místní obchůdky // local shops

Zajímavá místa

My navštívili místní hrad. Vstupné bylo 10 TL, takže asi 100 Kč. Hrad nebo spíš zřícenina hadu byla pěkná změna oproti pláži, ale nic převratného to nebylo. Výhled byl tedy parádní na celé město, takže odtud byly krásné fotky, ale samotné pozůstatky hradu byly méně zajímavé. Zajisté může být zajímavé navštívit místní mešitu, což nás po neustálém halekání, vyřvávání a vyzvánění v rozmezí několika hodin každý den nelákalo, ale jistě to někdo ocení. Hrozně mě lákal výlet na Pamukkale, ale jelikož by pouze cesta tam trvala 6 hodin, tak jsem to nakonec vzdala. Ale někdy bych to opravdu chtěla vidět.

palmy
výhled na moře // a nice view of sea

palmy
palmy // palm trees

hrad castle
hrad // castle

Závěr

V Turecku se nám velmi líbilo. Nádherné počasí (ani jednou nám nepršelo), příznivé ceny, sympatičtí lidé, výborné jídlo a hlavně teplé moře. Konkrétně Alanya byla velmi udržované město. Nikde se neválely odpadky, všude bylo čisto a široké chodníky (ještě aby ne, když se po chodnících proháněli cyklisti, motorky a občas i nějaké to auto). Dokonce na pěší zóně byly speciálně vyhrazené obdélníky s trávou, jako „toalety pro psy“. Doufám, že se do Turecka ještě někdy podívám, hlavně na ty Pamukkale!

Fotogalerie

2 komentáře :

  1. Ahoj, dneska jsem díky cestujlevne.com narazila na váš blog, super počtení :) Kdybyste se chtěli o Turecku dozvědět více, tak jsem v rámci studia na Erasmu psala o svém pobytu tam blog http://verunacestach.blog.cz/1111/bayram-holidays (tohle konkrétně je odkaz na článek z týdenního výletu, v jehož rámci jsme navštívili i Pamukkale, kam bys tak ráda:) ). Když budete chtít, mrkněte se. Třeba tam najdete tipy na případnou budoucí cestu po Turecku :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mockrát děkujeme a určitě se podíváme :)

      Vymazat